صدور کیفرخواست متهمان پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش در کمتر از دو ماه

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت که با توجه به دستور رئیس قوه قضائیه در کمتر از دو ماه پس از وقوع قتل مرحوم مهرجویی و همسر وی، کیفرخواست چهار متهم پرونده صادر و جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان البرز ارجاع شد.

حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام خبر صدور کیفرخواست متهمان پرونده قتل داریوش مهرجویی و خانم رقیه (وحیده) محمدی فر در فردیس، بیان کرد: در تاریخ ۲۲ مهر ماه سال جاری گزارش کشف جسد مرحوم مهرجویی و همسر وی خانم محمدی‌فر واصل شد که با توجه به نوع جنایت و همچنین نقش و جایگاه مرحوم مهرجویی در سینمای کشور، از همان دقایق ابتدایی وقوع جرم، دادستان و بازپرس ویژه قتل دادسرای فردیس به همراه کارآگاهان جنایی پلیس و گروه بررسی صحنه جرم در محل کشف جسد که ویلای مسکونی مرحوم مهرجویی و خانواده وی بوده حاضر شدند و صحنه جنایت را بررسی و آثار، ادله و علائم جرم را جمع آوری کردند. 

شناسایی متهمان ۵ روز پس از قتل

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به پیگیری‌ها و دستورات رئیس قوه قضاییه از همان ساعات ابتدایی وقوع این جنایت که منجر به دستور ویژه خطاب به دادگستری کل استان البرز شد اضافه کرد: رئیس قوه قضاییه در جلسه ۲۴ مهرماه شورای عالی قوه قضائیه دستور داد که با بهره‌گیری از کلیه امکانات، هر چه سریع‌تر قاتل یا قاتلین شناسایی شوند و پرونده آن‌ها با سرعت و دقت رسیدگی و منتهی به صدور حکم شود که جهت اجرای دستور رئیس قوه قضائیه، کارگروه ویژه‌ای با مسئولیت رئیس کل دادگستری استان البرز تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه نحوه وقوع قتل و کیفیت ورود متهم یا متهمان نشان دهنده وجود آشنایی کامل با شهرک و محل سکونت مقتولان داشت تاکید کرد: با تلاش‌های شبانه روزی بازپرس و مقامات قضایی دادگستری کل استان و نیز ماموران پلیس آگاهی استان البرز در کمتر از پنج روز پس از وقوع قتل، متهمان شناسایی و دستگیر شدند، ولی با توجه به نوع جرم و نحوه وقوع آن، جهت تکمیل تحقیقات و جمع‌آوری ادله بیشتر و همچنین احراز صحت اظهارات و اقاریر متهمان، تحقیقات ادامه یافت.

معرفی وکیل تسخیری برای متهمان

وی با بیان اینکه به منظور حفظ حقوق متهمان و در اجرای مقررات قانونی، با همکاری کانون وکلا، وکیل تسخیری برای هر یک از متهمان به صورت جداگانه معرفی شد گفت: پرونده شخصیت نیز با حضور مددکار اجتماعی و روانشناس برای همه متهمان تشکیل شد.

فاضلی هریکندی افزود: با انجام مقدمات قانونی، ضمن بازسازی صحنه قتل و بازجویی و تحقیق از متهمان در پلیس آگاهی، زندان و شعبه بازپرسی، جلسه مواجهه حضوری میان متهمان جهت بررسی، مطابقت و راستی‌آزمایی اقاریر و اظهارات آن‌ها با سایر ادله وقوع جرم با حضور وکلای ایشان و وکیل اولیای دم از سوی بازپرس پرونده برگزار شد. 

وی با یادآوری اینکه با استعلام‌های مکرر از پزشکی قانونی استان البرز و مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی فراجا، تمام ابعاد موضوع روشن شد اضافه کرد: نهایتا پس از تکمیل و اتمام تحقیقات مقدماتی، قرار جلب به دادرسی از سوی بازپرس پرونده و متعاقب آن کیفرخواست لازم از سوی دادستان فردیس در کمتر از دو ماه از زمان وقوع قتل صادر و پرونده جهت رسیدگی به اتهامات متهمان به دادگاه کیفری یک استان البرز ارسال شد.

جزئیات کیفرخواست چهار متهم پرونده

رئیس کل دادگستری استان البرز به تشریح برخی از جزئیات کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: حسب کیفرخواست صادره، با توجه به محتویات پرونده از جمله اقاریر و اظهارات متهمان و اظهارات مطلعین معلوم شد که چهار متهم پرونده با انگیزه ابتدایی و اصلی «انتقام به جهت خصومت و اختلافات شخصی» و نیز «سرقت» وارد منزل مرحوم مهرجویی می‌شوند.

دو بار اقدام به ورود به ویلای مرحوم مهرجویی

وی افزود: متهمان دو بار سابقه ورود به ویلای مرحوم مهرجویی دارند که بار نخست در ۱۶ مهرماه بوده که پس ورود به محوطه ویلا، به علت بسته بودن درب‌های ساختمان و اطلاع همسر آقای مهرجویی نسبت به حضور آن ها، از محل متواری می‌شوند که متعاقب این موضوع خانم محمدی فر موضوع را در فضای مجازی منتشر می‌کند، اما به پلیس گزارش و یا اعلام شکایت نمی‌کند.

نحوه قتل مرحوم مهرجویی و همسرش

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه متهمان پس از ناکامی در بار اول، حدود یک هفته بعد در ۲۲ مهر مجددا وارد محوطه ویلا می‌شوند، گفت: این افراد با توجه به شناخت کافی از شهرک و محیط ویلا، این بار از درب دیگر و از سمت آشپزخانه به راحتی با چاقو وارد ساختمان اصلی ویلا می‌شوند که مرحوم محمدی‌فر با مشاهده آن‌ها به اتاق خواب دخترش پناه می‌برد و مرحوم مهرجویی نیز با دو نفر از آن‌ها درگیر می‌شود که در حین این درگیری با ضربات متعدد چاقو به قتل می‌رسد.

وی اضافه کرد: حسب اظهارات متهمان و بازسازی صحنه و بررسی مدارک و مستندات، دو نفر دیگر از متهمان در تعقیب خانم محمدی‌فر به اتاق خواب وارد شده و طلاجات او را مطالبه می‌کنند که مرحوم محمدی‌فر، طلاجات همراه خود از قبیل النگو و دستبند را در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه بر اساس اظهارات متهمان این دو نفر قصد قتل خانم محمدی فر را نداشته‌اند ادامه داد:، اما در این فاصله با ورود متهم دیگر به اتاق که همان کسی بوده که با ضربات چاقو مرحوم مهرجویی را به قتل رسانده است پس از تحریک و تهدید آن‌ها به قتل، یکی از آن‌ها ضرباتی به خانم محمدی‌فر وارد می‌کند و در ادامه خود همین شخصِ تحریک کننده که نقش طراح و سردسته متهمان را داشته ضربه نهایی را با چاقو به خانم محمدی‌فر وارد می‌آورد.

سرقت طلاجات و گوشی‌ها

وی ادامه داد: متهمان پس از قتل، به جستجوی سایر اموال با ارزش می‌پردازند و از یک اتاق دیگر دو گوشی تلفن همراه به سرقت می‌برند، سپس به یک باب ساختمان دیگر در محوطه ویلا می‌روند که آن جا هم شی با ارزش دیگری پیدا نمی‌کنند و از همان مسیر بازمی‌گردند و چاقو‌ها و اموال مسروقه را در اختیار یکی از متهمان که خارج از شهرک سکونت داشته قرار می‌دهند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تصریح بر اینکه حسب این یافته‌ها و گزارش پزشکی قانونی و کیفرخواست صادرشده، قاتل هر دو نفر یک شخص بوده و نقش سایر متهمان در حد معاونت در قتل و یا شروع به قتل است گفت: البته اتهامات دیگر نظیر «مشارکت در سرقت با سلاح سرد» منتسب به همه آن‌ها است.

فاضلی هریکندی با اشاره به یکی از ابعاد خاص این پرونده بیان کرد: سه نفر از متهمان از جمله قاتل اصلی که از مظنونین دستگیر شده در همان روز‌های اول پس از وقوع جنایت بودند در ابتدا منکر موضوع بوده و به حضور شخص چهارم اشاره‌ای نداشتند به این امید که با عدم کشف چاقوی استفاده شده برای قتل و اموال مسروقه مقتولین، دلیلی علیه آن‌ها یافت نشود لکن پس از دستگیری نفر چهارم و کشف چاقو‌ها و اموال مسروقه، اصل موضوع و انگیزه‌ها کشف می‌شود.

نام یکی از متهمان در متن پیامک ناموفق خانم محمدی‌فر

وی یکی از مستنداتی که به روشن شدن این پرونده کمک کرد را محتویات گوشی همراه خانم محمدی‌فر که از متهمان کشف شد مربوط دانست و گفت: پس از کشف گوشی مسروقه متعلق به خانم محمدی‌فر، پیش نویس پیامک ارسال نشده وی خطاب به دخترش که حاوی مشخصات متهم و قاتل اصلی و مطلع کردن دخترش از ورود قاتل به منزل بوده مشاهده شد.

انگیزه‌های قتل 

رئیس کل دادگستری استان البرز در مورد انگیزه متهمان در این پرونده تصریح کرد: حسب اظهارات دو نفر از متهمان که از قبل مرحوم را می‌شناختند تصور آن‌ها با توجه به سفر‌های خارجی متوفیان از جمله سفر اخیر آن‌ها به کشور فرانسه این بوده است که آن‌ها اموال با ارزش نظیر ارز و طلا‌ها را در منزل نگهداری می‌کنند لذا با تحریک دو نفر دیگر و با این وعده که با این سرقت، زندگی آن‌ها عوض شده و دیگر نیازی به کار کردن ندارند آن‌ها را با خود همراه می‌کنند.

وی متذکر شد: در کنار انگیزه مادی، دو متهم دیگر پرونده با مرحوم مهرجویی و همسرش خصومت قبلی شخصی داشته‌اند به نحوی که یکی از متهمان از برخورد‌های پرخاشگرانه مرحوم مهرجویی با خودش یاد می‌کند و یا متهم دیگر به اخراج خودش از شهرک به دستور آقای مهرجویی و تهمت سرقت به عنوان یکی از انگیزه‌های قتل اشاره دارد.

ارجاع پرونده به دادگاه کیفری یک استان البرز

وی با بیان اینکه هم اکنون پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم به دادگاه کیفری یک استان البرز ارسال شده تاکید کرد: با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه، به این پرونده با سرعت و دقت و با رعایت تشریفات و مقررات قانونی رسیدگی و احکام مقتضی صادر خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
اعدام نکنید
اینها جوان و بچه هستن
به جوانی شان رحم کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
دروغ پشت دروغ...چند وقت پیش ک گفته بودین بخاطر بدهی ۳۰میلیون تومنی ب قتل رسیده ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
اینهنه طول و تفصیل بعد ازدوماه
این حرفا رو که همون روزهای اول هم می گفتید ،
با این رسیدگی مزخرف و فرسایشی دیگر متهمان را گستاخ و دردیده می کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
اگر نمایش هاتون تموم شده لطفا بعد از ۷ ماه یه ذره تحقیقات بابت فوت برادر بنده هم بکنید ببینیم کی کشته ش ، حداقل یه استعلام از مخابرات بگیرید
انگار ارزش خون و جون آدم ها تو این کشور بر اساس اسلام و انسانیت و عدالت برابر نیست فقط برا دنیا شعار برابری میدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
همه باید اعدام شن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
مطالب خیلی تکراری بود.این مطالب چندبارقبلا گفته شده بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
از لهجه هاشون معلومه افغانی نیستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۷ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
همش دروغ دروغ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
این ها همه دروغه هیچ دزدی ادم نمیکشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
خخ عجب نود درصد قتل ها به خاطر دزدی واختلاف
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
نه به اعدام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
آنها کی هستند چرا تصاویر شطرنج از قاتلان نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۶ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
به همه روشنفکرها و هنرپیشه ها و ورزشکاران مشهور لازمه که هشتک نه به اعدام راه بندازنو از خانواده های مقتولین برای قاتلان رضایت بگیرن. #نه به اعدام
Iran (Islamic Republic of)
گلی
۱۳:۳۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
سلبریتی نه به اعدام یادت نره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۶ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
لعنت به هرچی افغانیه متجاهرهای عوضی
Iran (Islamic Republic of)
سلبیریتی
۱۳:۳۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
به همه روشنفکرها و هنرپیشه ها و ورزشکاران مشهور لازمه که هشتک نه به اعدام راه بندازنو از خانواده های مقتولین برای قاتلان رضایت بگیرن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
لعنت به افاغنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۶ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
والا دزدی وقتل در همه جا به خارجی ها نیست در کشور خودمون نود و نه درصد از خودداخل هست این که َلمنیت در بعضی موارد وجود ندارد به علت رهایی اراذل و اوباش هست که سختگیری وجود ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
کمپین نه به اعدام از طرف جمعی از سلبریتی ها و فوتبالیستها گناه داره طفلک اعدامش نکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
به همه روشنفکرها و هنرپیشه ها و ورزشکاران مشهور لازمه که هشتک نه به اعدام راه بندازنو از خانواده های مقتولین برای قاتلان رضایت بگیرن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
کلا احکام دستگاه قضا و اقدامات پلیس براساس افکارعمومی صورت می‌گیرد حالا اگراین قتل برای فردغیرمعروف وعادی بود هنوزپرونده درمرحله تحقیقات بود بنازم به پلیس ودستگاه قضا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
به همه روشنفکرها و هنرپیشه ها و ورزشکاران مشهور لازمه که هشتک نه به اعدام راه بندازنو از خانواده های مقتولین برای قاتلان رضایت بگیرن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۷ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
اینکه قتل یه فرد معروف رسيد گی هم نمی شد باز همین رسانه های داخلی و خارجی تو بوق و کرنا می کردند اما در مورد دزدی واقعا دزدها برای خودشون جولان می دهند پلیس کاری نمی کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۱ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
وضعیت اقتصادیه مزخرفی که برای مردم بوجود آوردید,نتیجش میشه همین.قتل و دزدی داره بیداد میکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
قاتل افغانی بوده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
مگه هرکی فقیر شد باید بره دزدی و ادم کشی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
به همه روشنفکرها و هنرپیشه ها و ورزشکاران مشهور لازمه که هشتک نه به اعدام راه بندازنو از خانواده های مقتولین برای قاتلان رضایت بگیرن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
شما هم ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۸ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
قاتل افغانی نبود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
البته اگه واقعا اونها قاتل باشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۴ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
افغانی ها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
هر سه نفر باید فورا اعدام بشوند بدون هیچ ترحمی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
به همه روشنفکرها و هنرپیشه ها و ورزشکاران مشهور لازمه که هشتک نه به اعدام راه بندازنو از خانواده های مقتولین برای قاتلان رضایت بگیرن.نه فقطاعدام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۸ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
مگه قاضی هستی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
داغ دلم تازه شد