واکنش بورل به برگزاری اولین جلسه دادگاه جاسوس سوئدی در ایران

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بی‌گناه خواندن یک تبعه سوئدی بازداشت‌شده در ایران خواستار آزادی فوری او شد.

در پی برگزاری اولین جلسه رسیدگی به اتهامات یک تبعه سوئدی به نام «یوهان هنریک نیلز فلودروس» در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای با تلاش برای بی‌گناه نشان دادن این متهم گفت: «ما به عنوان اتحادیه اروپا از همان ابتدا صریح بوده‌ایم؛ آقای فلودروس بی‌گناه است. در بازداشت نگه داشتن یوهان فلودروس، مطلقا، بی‌اساس است.»

او در این بیانیه تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواستار آزادی «فوری» این تبعه سوئد است.

کیفرخواستی مبنی بر «افساد فی الارض، اقدامات گسترده علیه امنیت کشور و همکاری اطلاعاتی گسترده با رژیم صهیونسیتی» علیه فلودروس صادر شده است.

نماینده دادستان در جلسه امروز رسیدگی به اتهامات فلودروس گفت: طبق گزارش وزارت اطلاعات و مستندات ارائه شده، تحقیقات صورت گرفته و اظهارات متهم، وی با عوامل رژیم صهیونیستی در ارتباط بوده است.

به گفته نماینده دادستان یوهان فلودروس ارتباط شبکه‌ای با عوامل و عناصر اتحادیه اروپا و نمایندگان مرتبط با گروهک تروریستی منافقین داشته و در حوزه‌های مذکور تحت پوشش پروژه‌ها و با هدایت عوامل اسراییل، اجرای پروژه‌های مختلف با هدایت عناصر رژیم صهیونیستی با مدیریت سرویس موسوم به سرویس اقدام خارجی توسط متهم و مرتبطان وی در قالب ارتباط گیری و نقش آفرینی موسسات و سازمان‌های فعال در حوزه براندازی و سازمان توسعه همکاری‌های بین‌المللی اتحادیه اروپا «DEVCO» که مدیران و عناصر اصلی آن را عوامل مرتبط با رژیم صهیونیستی تشکیل داده، فعالیت داشته و پروژه براندازی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کرده است.

نماینده دادستان گفت: این مسائل موضوعاتی مانند مسائل در ظاهر به حقوق بشر در ایران، حقوق زنان، آخرین وضعیت مخالفان جمهوری اسلامی، فعالیت‌های نظامی ایران، وضعیت تحریم‌ها، وضعیت غنی‌سازی و موضوع هسته‌ای مرتبط است، حضور متهم در ایران در قالب هیئت کمیسیون اروپا همزمان با همکاری با نهاد‌های و سرویس‌های اطلاعاتی اروپا و اسرائیل در ایران با پوشش کارمند اتحادیه اروپا همراه با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، حضور و سخنرانی در کنفرانس پژوهش در زمینه مهاجرت با موضوع پیگیری چالش‌ها و تشریح راه حل‌ها را شامل می‌شود.

برقراری ارتباط شبکه‌ای در کشور با سایر عوامل سرویس اطلاعاتی سوئد، اقدام و فعالیت در پروژه‌های براندازی و انتقال پول به ایران در قالب پروژه‌های اشاره شده، همکاری و ارتباط اطلاعاتی در اتحادیه اروپا از دیگر اقدامات متهم است که در کیفرخواست به آن‌ها اشاره شده است.

نماینده دادستان گفت: همچنین سفر به فلسطین اشغالی، ارتباط با عناصر و عوامل رژیم اشغالگر قدس و جمع‌آوری اطلاعات از برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران که ارتباطی با حوزه حرفه‌ای فعالیت متهم نداشته از دیگر اقدامات وی است. باتوجه به سایر قرائن موجود نامبرده مجرم و مستند ماده ٢٨۶ از قانون مجازات اسلامی و ماده ۶ قانون مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی، کیفر وی مورد تقاضا است.

بورل در ادامه بیانیه امروز خود در این باره، همچنین گفت: من به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مدام این مورد را از زمان بازداشت او، در هر موقعیت و هر تماسی با مقامات ایران مطرح کرده و خواستار آزادی او شده‌ام. ما با نزدیک‌ترین همکاری‌ها و هماهنگی‌ها با مقامات سوئدی که مسئولیت امور کنسولی را بر عهده دارند، به دنبال شفاف‌سازی و کسب اطلاعات بیشتر از آن‌ها (ایران) هستیم.

او با ادعا علیه بازداشت افرادی که در ایران به جاسوسی متهم می‌شوند، گفت: ما به طور خستگی‌ناپذیری برای آزادی همکارمان یوهان و دیگر شهروندان اتحادیه اروپا مانند او که مستبدانه در ایران بازداشت شده‌اند، تلاش خواهیم کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۵ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
چه فایده اتهام مفسد فی الارض رو اگه شهروندان عادی خودمون داشتن 4 بار با مایلر از روشون رد میشدن اما چون بچه های نخاله شون رو اروپا و آمریکا دارن جولون میدن مجبورن باج بدن تا اونا به نخاله ها کار نداشته باشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۵ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
حرف مفت نرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۶ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
حرف مفت نزن
-
ناشناس
۰۷:۳۶ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
اگر این جاسوس بیگناه است مدارکش را رو کند جناب بورل اگر خیلی طرفدار عدالت هستی جلوی جنایات جنگی و نسل کشی در غزه را بگیر
Iran (Islamic Republic of)
محمدولایی بازنشسته
۰۶:۲۰ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
بیچاره بازنشسته های تهی دست وفقیر ایران که حقوق شان را حذف کرده اند وفقط برای تبلیغات رای سخنش در رسانه هاست راستی اغای بورل شما هم از خدا نمیترسید؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۵ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
چقدرم اینا هست خخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۹ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
آقای بورل بفرمایید اسرائیل هم بی گناه هست گنهکاران کودکان غزه می باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۵ ۱۹ آذر ۱۴۰۲
گروگان گیری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۵ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
خودتی
آخرین اخبار