رصد جایگاه فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران:

صعود ۵۱ پله‌ای جایگاه فناوری ایران در یک دهه اخیر

طبق گزارش­‌های شاخص جهانی نوآوری، جمهوری اسلامی ایران با ۵۱ پله بیشترین صعود را از رتبه ۱۱۳ به رتبه ۶۲ در حوزه فناوری داشته است.

به نقل از وزارت علوم مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، فاضل زاده رئیس مؤسسه ISC گفت: هم راستا با رصد و پایش علم در سطح ملی و جهانی، رصد جایگاه فناوری و نوآوری نیز بسیار حائز اهمیت است. کشور‌ها با توجه به ابرچالش‌ها و اولویت‌های پژوهشی و فناوری خود در سطح محلی، ملی و بین‌المللی بایستی زمینه‌های تحقیق و فناوری‌های کاربردی مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند.

رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: بر اساس گزارش سال ۲۰۲۳ سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) در خصوص اقتصاد‌های نوآور برتر، کشور‌های هند، ایران و قزاقستان در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

وی افزود: طبق گزارش­‌های شاخص جهانی نوآوری، در بین کشور‌هایی که طی یک دهه گذشته بیشترین رشد و صعود را داشته‌اند، کشور جمهوری اسلامی ایران با ۵۱ پله بیشترین صعود را از رتبه ۱۱۳ به رتبه ۶۲ داشته است. در نمودار ۱ تغییرات جایگاه چند کشور آسیایی در بازه زمانی ۲۰۲۳-۲۰۱۳ نشان داده شده است.

فاضل‌زاده ادامه داد: شاخص‌های نوآوری و فناوری جهانی عبارتند از: شاخص خروجی‌های خلاق، دانش و فناوری، پژوهش و سرمایه انسانی و پیچیدگی­‌های کسب و کار. ایران در دو شاخص خروجی‌های خلاق و خروجی‌های پس از ترکیه رتبه دوم را در بین کشور‌های پیشرو اسلامی به دست آورده است.

جایگاه ایران در تولید علم

جایگاه ایران به لحاظ تعداد ثبت اختراع بین‌المللی در بازه زمانی ۲۰۲۳-۲۰۱۳

فاضل‌زاده گفت: مقالات تحقیقاتی نماد برونداد علمی و پروانه‌های ثبت اختراع نماد برونداد فناوری و نوآوری می‌باشد که می‌تواند منجر به تجاری‌سازی شود. در جدول ۲، مقالات نمایه شده در پایگاه WoS، پروانه‌های ثبت اختراع پایگاه US PATENTS و نسبت اختراع ثبت شده به مقالات نمایه شده را به تفکیک کشور‌های پیشرو در بازه زمانی ۲۰۲۳-۲۰۱۳ نشان می‌دهد. همانطور که در این جدول نشان داده می‌شود بیشترین تعداد اختراعات ثبت شده در کشور‌های ایالات متحده آمریکا، ژاپن و کره جنوبی بوده است و ایران با ۱۷۶۸ پروانه ثبت اختراع رتبه ۵۱ جهان را از آن خود کرده است.

جایگاه فناوری ایران

نسبت تولیدات علمی به پروانه‌های ثبت اختراع

رئیس مؤسسه ISC گفت: مطابق جدول ۲، در تمامی کشور‌های جهان، تعداد تولیدات علمی از تعداد تولیدات فناورانه (پروانه‌های ثبت اختراع) بیشتر می‌باشد. درصد پروانه‌های ثبت اختراع به انتشارات علمی در کشور‌های پیشرو در ثبت اختراعات مانند ژاپن، تایوان، کره و آمریکا به ترتیب ۵۱/۸۶ درصد، ۱۶/۷۰ درصد، ۳۴/۵۴ درصد و ۱۳/۴۵ درصد است.

جدول جایگاه فناوری ایران در یک دهه اخیر

اختراعات بین‌المللی ثبت شده کشور‌های اسلامی پیشرو

فاضل‌زاده گفت: در بین کشور‌های اسلامی به لحاظ تعداد پروانه ثبت اختراع، ایران با ۱۷۶۸ پروانه ثبت اختراع، جایگاه پنجم را از آن خود کرده است. کشور‌های عربستان سعودی، مالزی، ترکیه و امارات متحده عربی به ترتیب با ۱۷۰۸۸، ۸۱۱۶، ۵۷۶۵ و ۲۹۴۲ در جایگاه اول تا چهارم کشور‌های اسلامی قرار دارند.

رتبه پژوهشي ايران

اختراعات ملی ثبت شده مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور

وی ادامه داد: در نمودار ۳ تعداد اختراعات ملی ثبت شده توسط مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور در سال‌های ۱۳۹۷ لغایت ۱۳۹۹ نشان ‎‌داده شده است. به طور میانگین در هر سال ۴۴۰ پروانه ثبت اختراع ملی صادر شده است که در مقایسه با تعداد مقالات علمی تولید شده بسیار کم است.

رئیس مؤسسه ISC گفت: با توجه به زنجیره ارزش علم و فناوری، بایستی دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور با برنامه‌ریزی و اختصاص بودجه مناسب اقدام به ثبت دستاورد‌های علمی و فناوری در پایگاه‌های ملی و بین‌المللی ثبت اختراعات نمایند. بدیهی است در این راستا بایستی متولیان امر با تخصیص بودجه‌های مناسب و تأمین و تجهیز آزمایشگاه‌های تحقیقاتی زمینه توسعه‌ی تبدیل علم به فناوری و محصولات دانش‌بنیان را فراهم نمایند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار