دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج گفت: بنابر آمار اعلامی وزارت جهاد، تولید ۳ میلیون تن برنج داخلی کذب است.

مسیح کشاورز گفت: سال ۱۴۰۰ با ممنوعیت واردات، کشور با کمبود برنج و قیمت‌های نجومی روبرو شد که سال گذشته با رفع ممنوعیت واردات یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن برنج وارد شد که یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن توسط بخش خصوصی و ۴۰۰ هزارتن توسط بخش دولتی وارد شده است که این به معنای واردات بی رویه نیست.

او در واکنش به آمار تولید ۳ میلیون تن برنج در داخل گفت: آمار تولید ۳ میلیون تن برنج در داخل کذب است و با توجه به شرایط جوی و محدودیت منابع آبی نمی‌توان گفت که تولید افزایش داشته است و از طرفی نمایندگان مجلس باید توجه داشته باشند که بازار برنج ایرانی و خارجی کاملا با یکدیگر متفاوت است.

کشاورز با بیان اینکه واردات برنج در راستای تنظیم بازار و تعادل بخشی قیمت انجام می‌شود، افزود: امسال تلاش ما بر این بود که بازار برنج ایرانی را از رکود در بیاوریم و خوشبختانه این امر محقق شد، اما مافیای برنج ایرانی به دنبال تعطیلی بازار برنج خارجی و افزایش قیمت برنج ایرانی هستند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج درباره آخرین وضعیت واردات برنج گفت: بنابر آمار از ابتدای امسال ۶۸۰ هزارتن برنج وارد کشور شده و تا پایان سال ۵۰۰ هزارتن باید وارد شود.

او ادامه داد: در مدت زمان کوتاه تا پایان سال باید ارز مورد نیاز به موقع تخصیص داده شود و از طرفی ثبت سفارش برمبنای ارزش روز صورت گیرد تا مشکلی در تامین تقاضای عید و ماه رمضان نداشته باشیم.

کشاورز در واکنش به اظهارات برخی نمایندگان پیرامون واردات برنج با ارز ترجیحی و فساد واردات گفت: مطرح کردن چنین مباحثی آسیب به وجه دولت و ریختن قبح فساد است.

وی ادامه داد: با توجه به اظهارات برخی نمایندگان مجلس پیرامون ارز ترجیحی واردات برنج، وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که پرداخت ارز ترجیحی به واردات کذب است و همواره واردات برنج با ارز نیمایی انجام می‌شود.

وی افزود: متوسط سالانه ورود برنج خارجی به کشور نیز افزون بر یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن است که این میزان در سال گذشته با حدود ۳۰درصد افزایش به رقم یک میلیون و ۸۷۵ هزارتن رسیده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج خاطر نشان کرد: گفتنی است که با عنایت به ثبات به وجود آمده بازار برنج در داخل کشور و نگرانی‌ها بابت خرید محصول تولیدکنندگان داخلی، امسال سیاست گذاری واردات برنج، واردات کمتر از میانگین سنوات گذشته است و به گونه‌ای سقف ثبت سفارشات در سامانه بررسی سیستمی درخواست مجوز‌های وزارت جهاد برنامه ریزی شده است که با کاهش بیش از ۴۰۰ هزار تنی از متوسط یک دهه گذشته، وارداتی بالغ بر یک میلیون تن  هدف گذاری کرده‌ایم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۲ ۰۳ دی ۱۴۰۲
کشاورزهای گیلان را که بدبخت کردید برنجها رو دستشون با واردات بی مورد شما خریداری نمیشه برنج خریداری نمیشه یا با قیمت خیلی پایین برنج خریداری میشه اونم برنج هاشمی حتی از قیمت خرید برنج وارداتی شما هم کمتره بگین کلا کشاورزهای گیلان برنج نکاران زمینهاشون بکنین مسکونی تا بفروشن خیال شما هم راحت بشه بعد واسه خودتون هر چقدر برنج میخواین وارد کنید کلی برنج روی دستمون باد کرده
Ukraine
ناشناس
۱۷:۱۴ ۰۳ دی ۱۴۰۲
اتحادیه دروغ گفته و باید مجازات بشه
Ukraine
ناشناس
۱۷:۰۹ ۰۳ دی ۱۴۰۲
سیب زمینی و حبوبات بمراتب از برنج مهمترن
آخرین اخبار