رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: در پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان‌ماه تا دوم دی‌ماه تعداد ۱۵۶ هزار و ۵۱۲ نفر مورد غربالگری قرار گرفتند.

 هادی میرزایی  بیان کرد: باتوجه‌به آغاز پویش ملی سلامت، غربالگری فشارخون بالا و دیابت هم‌زمان با سراسر کشور در منطقه سیستان نیز از ۲۰ آبان‌ماه آغاز و تا دوم دی‌ماه تعداد ۱۵۶ هزار و ۵۱۲ نفر مورد غربالگری قرار گرفتند.

وی افزود: این تعداد از افراد، ۵۳ درصد آمار جمعیت هدف را تشکیل می‌دهند که در خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری و تیم‌های سیار مورد غربالگری قرار گرفته‌اند.

میرزایی بیان کرد: از این تعداد جمعیت که تاکنون مورد غربالگری قرار گرفته‌اند تعداد ۸۶۲ نفر مشکوک به بیماری دیابت و یک‌هزار و ۵۰۱ نفر نیز مشکوک به فشارخون بالا شناسایی شده‌اند که بلافاصله پس از آموزش‌های لازم جهت درمان به پزشک ارجاع داده شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل همچنین تاکید کرد: از آغاز شروع طرح تا کنون تعداد ۲۲۳ خانه بهداشت، ۱۷ پایگاه سلامت، ۵۲ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و تیم‌های سیار در شهرستان‌های پنج‌گانه شمال استان پویش ملی سلامت را به‌صورت مداوم انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: تیم‌های سیار نیز با اعزام به ادارات، مصلی های نمازجمعه، اصناف، کارگاه‌ها و نقاط پر جمعیت شهرها، علاوه بر غربالگری، آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند.

میرزایی ضمن دعوت از افراد بالای ۱۸ سال که تاکنون موفق به سنجش فشارخون و قند نشده‌اند جهت حضور در پویش ملی سلامت، تصریح کرد: با سنجش این تعداد از مردم عزیز سیستان در طرح پویش ملی سلامت، دانشگاه علوم پزشکی زابل در بین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در رتبه دوازدهم قرار گرفته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار