معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بیش از ۲ میلیون بنای ناپایدار در ۱۶۳ هزار هکتار که ۱۰ میلیون نفر از جمعیت را در خود جای داده است، فرسوده است.

محمد آیینی مدیرعامل شرکت باز آفرینی شهری کشور  در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه ۲ میلیون و ۷۰۰  هزار واحد مسکونی  ناپایدار در ۱۶۷ هزار هکتار در کشور وجود دارد که ۱۰ میلیون نفر در محدوده‌های بافت‌های فرسوده ساکن هستند گفت: ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی  در بافت‌های فرسوده وجود دارد که از این تعداد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد آن‌ها با کوچک‌ترین زلزله و یا آسیب از بین می‌روند.

محمد آیینی، مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست خبری اظهار کرد: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در ۱۶۳ هزار هکتار که ۱۰ میلیون نفر از جمعیت را در خود جای داده است فرسوده است.

 بنای ناپایدار یعنی سقف لرزان و بر اساس شناختی که از بافت فرسوده به وجود آمده این نتیجه حاصل شده که در محلات هدف مسکن باید به متوسط پایداری همان شهر برسد.بنای ناپایدار نه سازه فلزی و نه بتونی دارد و با هر لرزشی فرو می‌ریزد.

آیینی عنوان کرد: میانگین ناپایداری در کشور ۴۶ درصد است و به طور متوسط ۴۶ ابنیه در بافت‌های ناکارآمد و تاریخی ناپایدار هستند.

معاون وزیر راه بیان کرد: ۲۰ درصد از شهر‌های کشور بافت فرسوده است و یک سوم جمعیت کشور در بافت فرسوده ساکن هستند. راهبرد اساسی ما رسیدگی به مسکن است.

وی گفت: باید به دنبال شتاب‌بخشی احیای بافت‌های فرسوده باشیم و دولت به تنهایی قادر به انجام این کار نیست و چاره‌ای نیست جز آنکه به سمت مردمی‌سازی حرکت کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: چالش اساسی در مردمی‌سازی توان اندک مالی مردم است و باید افراد توانا را به عنوان توسعه‌گران برای ساخت به این مناطق دعوت کرد. البته قاطبه آن‌ها تمایلی به این کار ندارند، چون توجیه اقتصادی ساخت در این مناطق پایین است.

آیینی تاکید کرد: راهبر اصلی و عملیاتی ما ارائه بسته‌های تشویقی در بخش‌های مختلف است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: متوسط صدور پروانه در کشور ۸ ماه و در تهران ۶ ماه است. البته این زمان در مناطق مختلف متفاوت است و طولانی‌بودن زمان یکی از مشکلات اساسی در زمینه احیای بافت فرسوده است. شهرداری‌ها مخالفند حداکثر ظرف سه ماه پروانه ساخت در بافت فرسوده را صادر کنند.

وی عنوان کرد: در برخی شهر‌ها امکان صدور پروانه الکترونیکی وجود دارد که در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی‌هایی برای آن وجود دارد. مطابق پیش‌بینی برنامه هفتم توسعه برای انشعابات اضافی در برنامه هفتم توسعه دستگاه‌ها نباید پولی دریافت کنند.

وی ادامه داد: مردم حق دارند از تخفیف ۵۰ درصدی در عوارض ساخت برخوردار باشند و شهرداری‌ها مجازند تخفیف ۱۰۰ درصدی نیز ارائه دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در بخش مالی و حمایت‌ها نیز مقرر شده در طول برنامه هفتم توسعه تمامی حمایت‌هایی که در نهضت ملی مسکن وجود دارد شامل احیای بافت‌های فرسوده نیز شود.

وی افزود: وام نهضت ملی نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و وام ارزانی است و به دنبال آن هستیم وام با سود صفر درصد نیز مصوب شود. از محل وام ارزان از منابع تبصره ۱۸ وام ۱۸۵ میلیون تومانی از محل وام ۵۵۰ میلیون تومانی با بازگشت ۷ ساله و نرخ سود صفر درصد ارائه شود.

آیینی تصریح کرد: وام ودیعه مسکن برای اسکان موقت نیز در تهران و کلانشهر‌ها ۱۲۰ و در سایر شهر‌ها ۹۰ میلیون تومان است.

وی با اشاره به وام مرمت و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی ۳۲۰ میلیون، مراکز استان‌ها ۲۸۰ میلیون و سایر شهر‌ها ۱۸۰ میلیون تومان است.

آیینی خاطرنشان کرد: تشویق شهرسازان و تولیدکنندگان مسکن از اهمیت ویژه برخوردار است به همین دلیل درب اضافه برای پارکینگ، بخشودگی پارکینک، پارکینگ روباز پیش‌بینی شده و تراس و بالکن جزو تراکم محاسبه نمی‌شود.

وی افزود: در برخی موارد طبقه همکف می‌تواند تجاری و اداری شود و طبق شرایطی یک تا دو طبقه تشویقی دریافت کند.

 
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۷ ۰۴ دی ۱۴۰۲
درمورد خانه هایی که درشهرها که دریافت فرسوده نیست ونیاز به بازسازی دارد نیز رسیدگی تا از امتیاز بافت فرسوده استفاده کنند
آخرین اخبار