انعقاد ۶۴۰ هزار قرارداد نهضت ملی مسکن در ۶ ماه ابتدای امسال

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ۶۴۰ هزار قرارداد نهضت ملی مسکن در نیمه نخست امسال منعقد شده که نشان‌دهنده تسریع در اجرای این پروژه‌ها است.

در برنامه گفت و گوی ویژه خبری امشب، نقش دستگاه ها  در تامین مالی نهضت ملی مسکن  با حضور ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، مهدیار اسماعیلی مدیرعامل صندوق ملی مسکن،  مهدی غضنفری رئیس صندوق توسعه ملی بحث و بررسی شد.

مهدیار اسماعیلی رئیس صندوق ملی مسکن گفت: مسئله مسکن از دید ما که فعال هستیم توسعه ای ترین اقدام کشور مربوط به مسکن است و زمینه ساز  رشد تولید می شود.

او گفت: افزایش سرمایه بانک مسکن زمینه ساز توسعه تولید مسکن می شو. واریز ۲ میلیارد دلار  از  صندوق توسعه ملی به صندوق ملی مسکن نقش موثری در بهبود بازار مسکن دارد.

وی افزود:  در صورتی که همکاری بانک ها افزایش  یابد  عدد ۳هزار همت برای ساخت مسکن و ۸ همت برای ساخت مسکن و تامین  زیر بنا و محوطه سازی تامین می شود.

همچنین نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در یکی دو ماه  گذشته  اتفاق های مثبتی رخ داده است که یکی از آنها افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به ۳۵۰ میلیون تومان است.

وی افزود:  پرداخت مسکن روستایی کاملا اجرایی شده و ۳۷۳هزار وام مسکن روستایی پرداخت شده و یا در حال پرداخت است. وام ۵۵۰ میلیون تومان هم در حال پرداخت است و قراردادهای نهضت ملی با این میزان تسهیلات منعقد می شود.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن بیان کرد: نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن از ۲۳ به ۱۸ درصد رسیده و رسیدن اقساط تسهیلات به ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا دو سال از جمله اتفاق های مثبت بوده است.

وی افزود: در ۶ماه نخست سال با پیگیری  صورت گرفته کلا ۶۴۰ هزار قرار داد مسکن منعقد شده است‌ و عملکرد بانک های دولتی در پرداخت تسهیلات مسکن خوب بوده است اما عملکرد ۴بانک در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن صفر بوده است این در حالی است که  در ۶ماه  ابتدای امسال بیش از ۶۰۶ هزار میلیارد تومان  تسهیلات پرداخت کرده اند اما برای نهضت ملی مسکن عملکرد آنها صفر بوده است.

نوروزی افزود: پاسارگاد، خاورمیانه،  اقتصاد نوین ، سامان از‌جمله بانک هایی بودند که عملکرد  آنها در پرداخت تسهیلات ساخت صفر بوده است این در حالی است که طبق قانون باید ۲۰ درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه  تمامی بانک ها  باید تسهیلات بانکی مسکن  پرداخت کنند و در صورت عدم پرداخت   باید جریمه شوند و در این مورد  رئیس جمهور تاکید داشته است گفت: ۵۹ هزار میلیارد تومان جریمه ای است  که باید  از بانک های متخلف  اخذ شود.

او گفت: سازمان  امور مالیاتی باید این جریمه را اخذ کند بخشی از  جریمه ها وارد صندوق ملی مسکن  می شود.

در ادامه  مهدی غضنفری رئیس صندوق  توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی آمادگی دارد که  به حوزه مسکن کمک کند و این کمک از طریق پرداخت ۲ میلیارد دلار به صورت سپرده گذاری ارزی باشد و بازگشت آن هم ارزی باشد.

وی گفت:   اما سود حاصل از آن می تواند  به پروژه های مسکن   اختصاص یابد و در این زمینه بانک مسکن اعلام آمادگی کرده اما ما تمایل داریم تمامی بانک ها در این بخش حضور پیدا کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار