به گفته مسئولان، طبق نص صریح قانون، بانک‌ها نباید بیشتر از یک ضامن برای وام ازدواج درخواست کنند و متقاضیان می‌توانند تخلفات در این حوزه را گزارش دهند.

در سامانه برای وام ازدواج ثبت نام و زمانی که به بانک مراجعه کردم برخلاف تاکیدات چندباره مسئولان، اما اعلام شد حتما باید دو ضامن که یکی هم کارمند رسمی باشد معرفی کنم.

زمانی که برای طی کردن فرآیند اداری دریافت وام ازدواج به شعبه بانک مراجعه کردم اعلام شد ضامن بازنشسته بالای ۶۵ سال قبول ندارند و حتما باید دو ضامن به بانک بیاورم.

این دو پیام از  سوی مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان است که در خصوص سختگیری برخی شعب بانک‌ها در رابطه با دریافت ضامن در بحث تسهیلات وام ازدواج مطرح شده است؛ تسهیلات تکلیفی وام ازدواجی که همواره از سوی مسئولان برای سهلگیری در امور آن تاکید شده است. به طور مثال در نامه ۵ بندی رئیس‌جمهوری در مراسم گرامیداشت هفته ملی ازدواج خطاب به محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در بند سوم این نامه آمده بود که شعب بانک‌ها فراتر از دستورالعمل‌ها در اخذ تضمین‌ها سخت‌گیری نکنند.

همچنین صحابی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی  در این رابطه می‌گوید: طبق نص صریح قانون بانک‌ها نباید بیشتر از یک ضامن برای وام ازدواج درخواست کنند و بانک مرکزی در این خصوص نظارت جدی و لازم را داشته و حتی با رؤسای شعبی که در این زمینه سخت گیری می‌کردند برخورد شد و برکنار شدند.

در ادامه هم باشگاه خبرنگاران جوان به سراغ محمدرضا جمشیدی دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور رفت و او گفت: در خصوص تسهیلات قرض‌الحسنه باید گفت قرض‌الحسنه بر اساس منابعی است که مردم به عنوان سپرده قرض‌الحسنه در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند؛ بنابراین منابع یکی از موارد محدود کننده اعطای برخی تسهیلات است. بر این اساس هر زمان که منابع وجود داشته باشد بانک‌ها موظف هستند تحت نظارت بانک مرکزی تمامی وجوه را به متقاضیان تحت شرایطی پرداخت کنند. موارد پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به بحث تسهیلات ازدواج، فرزندآوری، ودیعه مسکن و... بازمی‌گردد.

این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا بانک‌های خصوصی در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه سختگیری می‌کنند، اظهار کرد: در اعطای تسهیلات مجاز باید گفت این قرض‌الحسنه‌ها همانطور که اشاره شد از منابع سپرده مردم هستند؛ بر این اساس بانک‌ها باید اطمینان از بازگشت قرض‌الحسنه‌ها در سررسید را مشخص داشته باشند که برای این مورد هم بحث اعتبارسنجی و ضامن مطرح می‌شود.

جمشیدی با بیان اینکه بازپرداخت قرض‌الحسنه‌ها با وجود ضامن تضمین می‌شود، گفت: بانک مرکزی به شکل رسمی و در دستورالعمل خود اعلام کرده که بانک‌ها موظف هستند برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یک ضامن را قبول کنند، اما گاهی ممکن است متقاضیان فردی را به عنوان ضامن معرفی کنند که بر اساس ارزشیابی بانک، فرد صلاحیت کافی برای ضامن شدن را نداشته باشد بر این اساس بانک اعلام می‌کند که فرد ضامن دیگری را هم معرفی کند.

او افزود: این که بانک مطرح می‌کند دو ضامن برای تسهیلات قرض‌الحسنه نیاز است موارد استثنایی است که توجیهاتی مانند این دارد که گاهی ضامن اول که فرد معرفی می‌کند توان بازپرداخت ضعیفی دارد که در اینجا ممکن است بانک‌ها برخلاف مصوبه بانک مرکزی اعلام کنند که متقاضی یک نفر دیگر را هم معرفی کند تا دو نفر ضامن شوند.

پیش از این هم نادعلی مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی در واکنش به این نکته که باشگاه خبرنگاران جوان به شکل میدانی به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات ازدواج مراجعه کرده، اما برخی شعب داشتن یک ضامن را قبول ندارند، بیان کرده بود: یک سامانه ۲۷۰۶ وجود دارد که اگر موردی بود افراد می‌توانند به آن اعلام کنند و یک سامانه ثبت شکایت دیگر هم وجود دارد که افراد می‌توانند موارد را در این قسمت بیان کنند که خوشحال می‌شویم اطلاعات در این قسمت وارد شود؛ یقین داشته باشید که با متخلفان در این بخش برخورد می‌کنیم و این اختیار وجود دارد که با رئیس شعب برخورد جدی داشته باشیم البته که بانک مرکزی نظارت‌های خود را هم انجام می‌دهد.

در نهایت هم جمشیدی در خصوص تخلفات و سختگیری بانک‌ها در حوزه ضامن قرض‌الحسنه وام ازدواج به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: افراد می‌توانند تخلفات را به اداره بازرسی همان بانک اعلام کنند و اگر پاسخ دریافت نشد مدیریت نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی پاسخگوی شکایت متقاضیان است.

گفتنی است که بنابر آمار اعلامی از سوی بانک مرکزی تکلیف و سهمیه امسال برای پرداخت وام ازدواج ۱۴۴ هزار میلیارد تومان است که از ابتدای فروردین تا ۲۰ دی بالغ بر ۱۳۴ هزار میلیارد تومان از سهمیه توسط شبکه بانکی به ۶۵۸ هزار متقاضی پرداخت شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Brazil
ناشناس
۱۹:۱۶ ۰۷ بهمن ۱۴۰۲
سلام،خداوند پشتیبان کسانی باشد که واقعی کار کنند،چرا وام بلاعوض نمیدن با شرط عقد نامه و ازدواج؟اینجوری هم ضامن نمی‌خواد هم امار ازدواج سریعا میره بالا.ژعنی یک ایرانی برای شروع زندگیش تو این گرونی از مملکتش 300ملیون حق ندارد.من 36سالمه مجردم.درد مارو کی میفهمه؟جوانیمون رفت
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۱۰:۳۳ ۰۷ بهمن ۱۴۰۲
سلام خدمت همه.
واقعا حرف الک نزنید اگه قرار وام ازدواج بدید با یک ضامن دستور با چاپ برگه روی تابلوی اعلان بانک صادر کنید که تمام شعب ها باید داخل تابلو اعلانات بانکشون بزننن که یک ضامن میخا .
مردم تشویق به ازدواج میکنید وام همه چی هم کشک
به خدا پدر مردم دراوردید .
نون شب ندارن دولتم هیچ همایتی نداره بکنه
Iran (Islamic Republic of)
محبوبه
۰۸:۰۶ ۰۷ بهمن ۱۴۰۲
ما از شما وام نمی خواییم همین که جوازساخت میدین باید تشکر کنیم نزدیک یک ساله دنبال جوازم الهی خیر نبینید
United States of America
غلام
۲۰:۳۱ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
چند تا دهه ۶۰ میشناسم که اصلا وام مجانی بدید نمیتوانند عروسی کنند با ماهی ۹ ملیون حقوق یک نفر نمیتونه بخوره بپوش ه تا برسه قسط اجاره اضافه کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
من اگر وام بگیرم نمی توانم قسطش را بدهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۷ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
برای وام فرزندم، که اردیبهشت ازدواج کرد، و هم فرزندم و هم خودم فرهنگی بودیم، از بانک ملت موفق به دریافت وام نشدم، و آخر برای اینکه شرمنده نشم ماشینم رو فروختم، ولی خیلی ها یک هفته ای با تشکیل پرونده وام گرفتند. خدا کار هیچکس رو گرفتار بنده نکنه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
بانک‌ها میتونن به جای یه ضامن شاغل سه ضامن غیر شاغل بگیرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۱ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
بانک‌ها باید سابقه کار ضامنین در یک محل کار رو در نظر بگیرن مثلا یک ضامن با بیست سال سابقه در یک شرکت معادل دو ضامن با پنج سال سابقه در یک شرکته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۶ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
چرا اینقدر دارید حرف الکی و اخبار دروغ نشر میدید. مردم که احمق نیستند، مردم دارن با این مشکل از نزدیک دست و پنجه نرم می‌کنند...انگار مسئولین ما در ایران زندگی نمی‌کنند یا اینکه اونقدر وضعشون خوبه که دنبال وام نرفتن...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۲ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
خسته نشدید از بس این خبر رو نوشتید
شما که می دونید عمل نمیشه و دروغه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۰ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
باش شما گفتید و بانک‌ها هم گوش دادن
Iran (Islamic Republic of)
الزهرا
۱۰:۱۷ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
این حرف ها شعاره جناب مسئول باشگاه خبرنگاران جوان

تو عمل وقتی بانک میری میگه هر کی گفته ضامن یکی غلط کرده


شما اگه راست میگی دوربینت بلند کن برو تو شهرستان ها


پیش شعبه های بانک ها ببین کدوم وام ازدواج با ی ضامن میده
آخرین اخبار