روز گذشته نمایندگان مجلس حساب یارانه و سهام عدالت را به عنوان ضامن پرداخت تسهیلات ازدواج مطرح کردند؛ موضوعی که به گفته مسئولان سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت آن هم فراهم است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت صبح روز گذشته (شنبه، ۷ بهمن ماه)  در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور و  بند (ث) این لایحه، پس از تعیین سقف تسهیلات تکلیفی ازدواج جزئیات َضمانت های آن را هم مشخص کردند. بر این اساس  پس از اعتبارسنجی متقاضیان و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به منظور تأمین رکن ضامن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

بندی که خیلی هم تازگی ندارد و ۱۳ اردیبهشت امسال بود که بانک مرکزی دستور العمل اجرایی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، مبتنی بر قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد و در آن مطرح شده بود که تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها، مبلغ یکصد و هشتاد میلیون (۱۸۰.۰۰۰.۰۰۰) تومان با دوره بازپرداخت ده ساله است که پس از اعتبار سنجی متقاضیان تسهیلات مزبور و در صورت عدم تکافوی اعتبار آن‌ها به منظور تامین رکن ضامن بانک‌ها موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

قرارگیری حساب یارانه و سهام عدالت به عنوان ضامن پرداخت تسهیلات وام ازدواج که در خصوص آن غیبی پور کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: امکان قرار گیری سهام عدالت و حساب یارانه به عنوان ضامن برای پرداخت تسهیلات وام ازدواج در گام نخست به بانک‌ها این پیام را می رساند که در این زمینه سهلگیری داشته و سنگ اندازی بی مورد نکنند و به نظر با توجه به میزان ارزش این دو مورد دارایی بیشتر موضوع بسته ضمانتی مطرح است.

در ادامه هم حجت الله فرزانی کارشناس امور بانکی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: باتوجه به میزان ارزش سهام عدالت و حساب یارانه به نسبت مبلغ پرداختی وام ازدواج این وثایق بخش کمی را پوشش می‌دهند بر همین اساس مطرح می‌شود که صرفا نمی‌توان این دو را به عنوان وثیقه قبول کرد.

او در ادامه اظهار کرد: همچنین به استناد قانون بانکداری بدون ربا و بند ب ماده ۶ آن اخذ تامین کافی در قبال اعطای تسهیلات در اختیار هیات مدیره بانک‌ها است و بانک‌ها می‌توانند از این بند قانونی استفاده کنند البته که در قانون بودجه و دستورالعمل بانک مرکزی برای تسهیلات وام ازدواج بحث یک ضامن مطرح و تاکید بر آن شده است، اما در کل این نکات از جمله مواردی است که سبب می‌شود بانک‌ها بحث ضمانت سهام عدالت و یارانه را برای پرداخت تسهیلات وام ازدواج نپذیرند.

در ادامه هم غیبی پور بیان کرد: البته که باتوجه به این که بند وثیقه گذاری سهام عدالت و حساب یارانه در بودجه سال ۱۴۰۲ هم آمده بود انتظار می‌رود برای آن ضمانت اجرایی کامل در نظر گرفته شود تا متقاضیان دچار سردرگمی نشوند و  به نحوی پیاده سازی شود که افراد تسهیلگری را حس کنند.

ضمانت اجرایی که علیرضا شهبازی نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص آن به باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: سهام عدالت می‌تواند به عنوان ضمانت برای بحث وام ازدواج مورد پذیرش قرار گیرد. در خصوص ضمانت اجرایی هم باید گفت بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها نیز باید به این موضوع ورود پیدا کنند بودجه زمانی که توسط شورای نگهبان تایید شود لازم‌الاجراست بر این اساس باید به موارد آن توجه شود و اگر بخشی به آن توجه نکرد دستگا‌های نظارتی و اینجا بانک مرکزی مکلف است با متخلف برخورد داشته باشد.

اما یک بُعد دیگر این موضوع امکان استفاده از این روند است که در این زمینه فرزانی بیان کرد: باید به زیر ساخت‌ها هم توجه کافی را داشت برای امکان توثیق سهام عدالت باید شرکت سپرده‌گذاری اقداماتی را انجام دهد تا این موضوع به عملیاتی شدن نزدیک شود.

در همین زمینه هم باشگاه خبرنگاران جوان به سراغ محمود حسنلو معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی رفت و او اظهار کرد: از سوی سپرده‌گذاری مرکزی از اسفند سال ۱۳۹۹ سرویس لازم برای بحث توفیق سهام و سهام عدالت در اختیار بانک‌ها قرار گرفته شده است.

حالا باید منتظر ماند و دید پس از تایید شورای نگهبان این بند تا چه میزان و به چه شکل اجرایی خواهد شد؟ بندی که به گفته کارشناسان بر تسهیلگری پرداخت وام ازدواج تاکید دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۳ ۰۹ بهمن ۱۴۰۲
به جای اینکه این همه وقت برای خبر های دروغ میزارید بهتره وام ازدواج رو به مردم بدین به خدا همه تو فشارن مردم دیگه توان زندگی کردن نداره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
اگر وام ازدواج را راحت کنید همه ازدواج می‌کنند چون در توان نیستند براه ضامن از کجا بیارند و مجبور به فروش وام می‌کنند که در حال ازدواج هستند بهتر هست همان یارانه باشه بهتر هست وام بدون ضامن باشه چون طرف به برادر خودش که کارمند هست روی میذاره نمیا فقط به سود خودت کارمندان هست خرید فروش میشه به خانواده ازدواج نمیرسه فقط مقداری پول فروش وام هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۵ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۴ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
اگه یارانه سوخت به حمل کالا بدن که بهانه برای افزایش قیمت کالا نباشه بعدبنزین را ازاد کنند یارانه 15لیتر بنزین و یارانه معیشتی وسهام عدالت برای هرخانواده هفت هشت میلیون میشه و بانک با کارت یارانه راحت وام میده.
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۱:۵۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
سلام
پس چرا اجرایی نمیشه
United States of America
ناشناس
۱۰:۴۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
واقعا این کار انجام میشه یا شوخی میکنید ؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
H
۱۰:۳۳ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
مگه کل ملت ایران سهام دارنند که میگین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۵ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
شما هرچه قانون تصویب کنید، بازهم بانکها با روش خود ادامه خواهند داد ـ
یعنی برای یک وام کم برای نیازمندان واقعی ده ها مانع تراشی خواهند کرد اما برای پولدارها بدون ضامن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۲ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
از نظر منطقی هم فکرش رو بکنی امکانش نیست چون مگه سهم عدالت چقدر ارزش داره؟ حدو ۱۰ الی ۲۰ میلیون و اگه یارانه رو هم اضافه کنی ماهی ۳۰۰ الی ۴۰۰ هم یارانه است ولی وام ازدواج ۱۵۰ میلیون و قسط هاش هم ماهی یک و نیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۳ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
باید مبالغ وام ها و تزریق پول کاهش یابد و تعداد وام مسکن وساخت یک سوم شود وگرنه تورم ادامه خواهد داشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۹ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
چیزی تصویب میشه که انجام شدنی نیست فقط وفقط اسمش را میشه گذاشت تصویب
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۷ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
ما که سهام عدالتم نداریم خونه نداریم چرا دهک 7 هستیم عجب عدالتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۲ ۰۸ بهمن ۱۴۰۲
اگه یارانه را زیاد میکردند میشد به جای ضامن
آخرین اخبار