محرابیان گفت: تمامی مصارف مشترکان برق در سطح الگو به صورت یارانه‌ای حساب می‌شود و در آن بخش از مصارف که بالای الگو است به صورت پلکانی حذف یارانه را اعمال می‌کنیم.

علی اکبر محرابیان گفت: سیاستی که در کشور اجرا می‌کنیم به این معناست که از مصارف در حد الگو حمایت می‌کنیم و این مصارف مشمول یارانه خواهند شد. تلاش ما بر این منوال بوده که مدیریت مصرف را نهادینه کنیم و در طول این دو سال عمر دولت سیزدهم قبوض برق متعددی را دیدیم که رایگان شدند و حتی قبوضی بستانکار شدند.

وزیر نیرو افزود: طبق قانون مصارف بالاتر از الگو باید بدون یارانه تأمین انرژی شوند. البته این نکته را باید در نظر داشت که مصارف بالاتر از الگو حتی مصارفی که ۵ برابر الگو هستند، میزان مصرفی که تا سطح الگو دارند یارانه‌ای محسوب می‌شود و تنها میزان مصرفی که بالای الگو است شامل پرداخت تعرفه برق غیر یارانه‌ای می‌شود. به عبارتی همه مصرف کنندگان برق خانگی مشمول یارانه می شوند، اما یارانه فقط برای مصارف در حد الگو است. 

محرابیان ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد مشترکان برق ما الگو را رعایت می‌کنند و در مواردی که الگو را رعایت نمی‌کنند مازاد مصرف طبق قانون باید بدون یارانه تأمین انرژی شود.

او در خصوص اعمال موضوع حذف یارانه و دریافت هزینه تمام شده برق از مشترکان بدمصرف گفت: آنچه که ما مد نظر داریم و در دولت همواره تاکید کردیم این است که برداشت کامل یارانه‌ها حتی برای مصارف بالاتر از الگو هم فراهم نبوده و ما این اقدام را به صورت مرحله‌ای انجام دادیم. تلاش ما این بوده همراه با ایجاد مشارکت بتوانیم به مدیریت مصرف برسیم و اقدامات دوساله وزارت نیرو نیز حاکی از این موضوع است.

وزیر نیرو در ادامه گفت: در تابستان ۱۴۰۰ از ابتدای مرداد تا ۱۵ مهر علیرغم وجود قطعی‌های فراوان، مجموع مصرف خانگی به ۴۸ میلیارد کیلووات ساعت رسید. این درحالی است که در همین دوره در سال ۱۴۰۲ علیرغم وجود ۲ میلیون مشترک جدید که به مشترکان برق اضافه شد مصرف بخش خانگی نه تنها رشد نداشت بلکه به ۴۶ میلیارد کیلووات ساعت کاهش یافت. اگر سیاست‌های تشویقی و غیر یارانه‌ای کردن مصارف بالاتر اجرا نمی شد این عدد به ۵۸ میلیارد کیلووات ساعت می‌رسید که نشان از همکاری مردم دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۲۲ ۱۶ بهمن ۱۴۰۲
اولن خود شما الگو را تعریف کردین بعد درآمدها هم مثل برق واقعی بشه بهتر به این موضوع هم برسید فقط به خالی کردن جیب ملت نباشید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۷ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
نه توان زندگی تو ایران داریم و نه دارایی برای مهاجرت باید در فقر زندگی کنیم تا بمیریم
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۱۵:۳۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
ما یک خانه عادی داریم که مصرف کولر در تابستان و شوفاژ در زمستان پائین است، با این حال در همه قبض های ما الگوی پرمصرف قید می شود. به نظر می رسد فرمول محاسباتی در همه کنتورهای آب، برق و گاز به ضرر قشر متوسط تمام شده است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
یواش یواش به نرخ گرانی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
جناب وزیر، خودت طبق الگو مصرف میکنی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۸ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
گاز و برق و آب بسیار گران شده توان پرداخت قبوض را نداریم
Iran (Islamic Republic of)
Hossein
۱۴:۰۵ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
این یعنی چی ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۸ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
قیمت کنتور برق خانگی به یکباره 4 برابر گرون شده به بهانه مودم دار شدن کنتور . شما اگر میخواهید کنتور را از دور قرائت کنید چرا مردم باید پولشو بدهند؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۹ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
ممنون از دولت سیزدهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۷ ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
خدمتی دیگر ...
آخرین اخبار