تجهیز ۵۸ درصد از اراضی چهارمحال و بختیاری به سامانه‌های آبیاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون، ۵۸ درصد از کل اراضی استان به سامانه‌های آبیاری تحت فشار تجهیز شده است.

سیروس بیک‌بکان با بیان اینکه جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در راستای کاهش مصرف آب و تغییر الگوی کشت فعالیت‌های مطلوبی انجام داده است، اظهار داشت: به عنوان مثال ارقام گندمی که کشاورزان در پنج سال گذشته همچون ارقام امید و اروند کشت می‌کردند در حال حاضر به دلیل نیاز بالای آبی کشت نمی‌شود و از چرخه تولید حذف شدند.

وی با اشاره به اینکه هر ساله حدود چهار الی پنج تن گندم اصلاح شده در استان تولید می‌شود، افزود: ارقامی که نیاز آبی بالای داشتند حذف شده و ارقام پیشگام، پیشتاز، حیدری و ... جایگزین شده است که این ارقام حداقل دو آبیاری کمتر از شرایط قبلی نیاز دارند یعنی در استان زمان برداشت گندم که از اواخر تیرماه آغاز می‌شد اکنون از اواخر خرداد ماه آغاز می‌شود.

بیک بکان با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری یک استان دام‌خیز است و با کاهش منابع آبی تولید یونجه و شبدر در استان به شدت کاهش پیدا کرده است، اضافه کرد: با توجه با کاهش تولید یونجه و شبدر کشت ذرت می‌تواند جبران کننده باشد، کشت ذرت یکی از مصارف مهم دام است و در راستای تغییر الگوی کشت و کاهش مصرف آب همه ارقام ۷۰۴ که برداشت آن‌ها حدود ۱۱۰ الی ۱۲۰ روزه بوده اکنون ۷۰ درصد ارقام آورده شده از گروه ۶۰۰ مانند ماکسیما، ام اس هستند که زمان برداشت آن‌ها ۸۰ الی ۹۰ روزه است یعنی دو آبیاری نسبت به ارقام پیشین نیاز آبیاری کمتری دارند.


بیشتر بخوانید


وی با اشاره به کشت سیب زمینی در استان، گفت: چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های تولید قطب سیب‌زمینی به ویژه تولید بذر سیب‌زمینی به دلیل شرایط اقلیمی و کشاورزان خوب کشور است و ۳۰ درصد تولید سیب‌زمینی به عنوان بذر به استان‌های هرمزگان و بخشی از آن در کشت بهاره به همدان و... صادر می‌شود.

بیک بکان عنوان کرد: بذر سیب زمینی به دلیل شرایط مساعد در استان به خوبی تولید می‌شود و در راستای کاهش مصرف آب از ارقام زودرس استفاده می‌شود، به طوری که کشت سیب‌زمینی پیش از این از اوایل خردادماه آغاز می‌شد، اما اکنون اوایل تیر ماه اتفاق می‌افتد یعنی کشاورزان یک ماه عقب‌تر کشت می‌کنند به همین دلیل زمان آبی خیلی کوتاه‌تر شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان، بیان داشت: همچنین در کشت چغندرقند از ارقام میان‎رس استفاده می‌شود که این موارد در راستای تغییر الگوی کشت بوده است.

وی با اشاره به توسعه سیستم آبیاری نوین در استان و کاهش مصرف آب، تاکید کرد: اکنون ۵۸ درصد کل اراضی در استان به سامانه‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده‌‎اند که این میزان تقربیاً دو برابر میانگین کشوری است.

بیک بکان خاطرنشان کرد: شرایط اقلیمی وخشکسالی تنها مختص به امسال نیست و حداقل ۱۵ سال است که شرایط اقلیمی استان تغییر کرده و نوع بارش‌ها و میزان آن کاهش پیدا کرده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار