همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های همسایه در اولویت ماست

استاندار آذربایجان شرق در دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان گفت: همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های همسایه در اولویت ماست و گسترش این روابط مورد تائید رئیس جمهور است.

مالک رحمتی با اشاره به ۲۷۱ کیلومتر مرز آذربایجان شرقی با کشور‌های همسایه گفت: نگاه دولت به ظرفیت مرزها، توجه به دیپلماسی اقتصادی است و اجرای ۱۰۷ کیلومتر جاده آغ بند به جلفا پیش نیاز تحقق دیپلماسی اقتصادی در منطقه است.

وی با تاکید بر همکاری‌های اقتصادی در مرز‌ها گفت: اگر در مرز‌ها منفعت اقتصادی میسر شود، امنیت پایدار خواهد بود و تامین حفظ تمامیت ارضی مشکلی نخواهد داشت.

وی از توجه به ۲۷۱ کیومتر مرز استان، بعنوان فرصتی برای منطقه و ایران یاد کرد و گفت: این ظرفیت در کنار موقعیت جغرافیایی، موقعیت اقتصادی و آب و خاک مناسب، زمانی ارزشمندتر می‌شود که به ظرفیت واحد‌های صنعتی و اقتصادی بزرگ در این مناطق نیز توجه کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: روابط مرزی استان، خصوصا با کشور‌های همسایه و همزبان و هم فرهنگ هر چقدر نزدیکتر باشد، بالندگی بیشتر خواهد بود.

رحمتی یادآور شد: باید ضمن حفظ منافع ملی و اقتصادی؛ تنظیم روابط اقتصادی ماندگار با اولویت توان بخش خصوصی در اولویت کار‌های مشترک و نقل و انتقال آسان قرار گیرد.

وی رمز ماندگاری روابط با کشور‌های همسایه را تعریف پروژه‌های مشترک دانست و افزود: تجارت مشترک اقدامات ماندگاری خواهد داشت و برای این امر باید کارگروه‌های مشترک همکاری برای اجرای پروژه‌های جدید تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه اولویت فعلی مدیریت ارشد استان، تعریف پروژه‌های عملیاتی و عمل گراست گفت: باید این تفاهم نامه‌های همکاری با کشور‌های همسایه عملیاتی شوند و فقط به تفاهم نامه‌ها بسنده نکنیم.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: آنچه برای ما اولویت است سرعت بخشیدن به روابط حسنه است اگر روابط ماندگار با همسایه‌ها تعریف شود، دشمن فرصت تفرقه اندازی را از دست می‌دهد.

رحمتی با تاکید بر ایجاد اتاق مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در تبریز، از فواد نجفی نماینده تام‌الاختیار رئیس جمهور آذربایجان در نخجوان دعوت کرد تا با حضور در تبریز از ظرفیت‌های سرمایه گذاری و تعاملات بیشتر بین تبریز و نخجوان آشنا شود.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان نیز در این دیدار از جلب موافقت نامه مبادله مجرمین با پیگیری سرکنسول ایران در نخجوان خبر با رئیس جمهور آذربایجان خبر داد و گفت: این موافقت نامه به زودی اجرایی خواهد شد.

عزیز منصوری با اشاره به اینکه فواد نجفی نماینده تام‌الاختیار رئیس جمهور آذربایجان در نخجوان خواستار استفاده از تجربه ایران در مورد مناطق آزاد شده است گفت: با پیگیری‌های کنسول گری در مورد ایجاد نمایشگاه ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس در نخجوان و متقابلا نمایشگاه نخجوان در مناطق آزاد توافقاتی صورت گرفته است.

وی گفت: برگزاری مراسم گرامیداشت صدمین سالگرد تاسیس جمهوری خودمختار نخجوان بعد از سه سال، فرصتی فراهم آورد تا در مورد مسائل و مشکلات پیش روی ایران و جمهوری خود مختار نخجوان پیگیری و پاسخ مناسب دریافت شود.

وی ادامه داد: در این دیدار محدودیت تردد شهروندان نخجوان به ایران و بالعکس، موضوعات زندانیان ایرانی، رسیدگی به مشکلات ۶۰۰ دانشجوی ایرانی در جمهوری خود مختار نخجوان و رفع محدودیت تردد آن‌ها از جمله مواردی است که مطرح شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۳۶ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
اول سپاه موشک بزند بعد همکاری می کنند کشورهای همسایه
آخرین اخبار