کشاورزان و باغداران هشدار سرما را جدی بگیرند

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط بارش و سرما به کشاورزان و باغداران توصیه می شود که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

پروین رفیعی گفت: با توجه به شرایط جوی به تولیدکنندگان توصیه می شود که نسبت به تنظیم دما و رطوبت واحدهای گلخانه، دامداری و مرغداری اقدام کنند.

به گفته او، کشاورزان نسبت به انتقال ادوات کشاورزی به مکان های مناسب، تخلیه پمپ ها و اضافه کردن ضدیخ به ماشین آلات کشاورزی اقدام کنند.

رفیعی ادامه داد: باغداران نسبت پوشاندن تنه درختان و محافظت از نهال های جوان و آسیب پذیر جهت جلوگیری از ترک خوردگی در برابر سرما، بارش و یخبندان را در دستور کار قرار دهند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی افزود: زنبورداران نسبت به حفاظت از کندوهای عسل در برابر برف و باران و سرما با استفاده از پوشش های مناسب اقدام کنند، همچنین کندوها را به مکان های امن انتقال دهند.

او گفت: باغداران عدم هرگونه هرس درختان تا مساعد شدن هوا و آمادگی جهت انجام یخ آب زمستانه در مناطق مستعد را در دستور کار خود قرار دهند.

بنابر اعلام مرکز پایش هواشناسی کشاورزی، مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی تا ۲۸ بهمن ماه ۷۶.۷ میلی متر، مدت مشابه سال قبل ۱۱۹.۹ میلی متر و بلندمدت ۱۲۵ میلی متر است که این امر کاهش ۳۶.۱ درصدی نسبت به سال قبل و ۳۸.۷ درصدی نسبت به دوره نرمال را نشان می دهد.

بنابر نقشه های هواشناسی، امروز در غرب، شمال غرب، سواحل دریای خزر، دامنه های البرز و زاگرس و مناطقی از مرکز و شرق کشور افزایش ابر، رگبار پراکنده باران گاهی وزش باد انتظار می رود.

طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در بخش هایی از شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده انتظار می رود‌. همچنین اواخر وقت جمعه بارش در نوار شمالی کشور شروع شده و گستره آن شنبه هفته آینده مناطقی از شمال غرب، غرب، مرکز، استان‌های ساحلی دریای خزر، شمال شرق و جنوب شرق را در می‌گیرد.طی این ۵ روز بارش در مناطق سردسیر و کوهستانی به‌ شکل برف خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار