معاون پژوهش موسسه نشر آثار مقام معظم رهبری:

مردم می‌پرسند چرا مستند «غیررسمی» زودتر ساخته نشد

ششمین قسمت از مستند «غیر رسمی» با موضوع انس رهبر انقلاب با اهالی فرهنگ به تازگی روانه آنتن شده است، و مردم می‌گویند که چرا این مستند زودتر ساخته نشد.

مستند «غیر رسمی» که قرارش را بر انعکاس دیدار‌های غیر رسمی رهبر انقلاب با فعالان حوزه‌های فرهنگی، هنری، علمی، فناوری و نخبگان گذاشته، اینبار دوربینش را به سمت حشر و نشر اهالی فرهنگ با رهبر انقلاب و انس ایشان با کتاب برده، تا گلچینی از غیر رسمی‌ها و صحبت‌های خودمانی ناشران و فرهنگ دوستان با رهبر انقلاب را به تصویر بکشد. 

حضرت آقا در یکی از سخنرانی‌هایشان اشاره می‌کنند: «بنده کتاب خوانم. خیلی کتاب می‌خوانم. دلم می‌خواهد شما جوانان کتاب بخوانید». رهبر انقلاب در گفت‌وگویی نقل می‌کردند: ما در آستان قدس تعدادی رمان تهیه می‌کردیم و همانجا می‌خواندیم. بعد‌ها در نزدیکی خانه‌مان کتاب فروشی بود، که رمان‌ها را به صورت جزوه ضمیمه بعضی از مجلات بود. آن کتاب فروشی مجله‌ها را جلد می‌کرد و شبی یک قران کرایه می‌داد. من از او کتاب کرایه می‌کردم و هر جلدی را یک شب می‌خواندم. این روند چندبار تکرار شد، تا اینکه کتاب فروش لجش گرفت؛ چراکه دلش می‌خواست چند شب یک کتاب را بخوانم. 

حال وقتی به صحبت‌های ایشان با غرفه‌داران و ناشران صاحب‌نام در ادوار نمایشگاه کتاب بر می‌خوریم، می‌بینیم علاقه ایشان به کتاب و کتاب‌خوانی یک شبه به وجود نیامده است. به قولِ راضیه تجار نویسنده، مطالعه حضرت آقا از بعد از انقلاب شروع نشده، پیداست این مطالعه عقبه‌ای دارد. 

رهبر انقلاب در گفت‌وگویی درباره علاقه پدرشان به مطالعه نقل کردند که ما‌ها هیچ وقت خوابیدن آقا را یادمان نمی‌آید. همیشه آقا بیدار بود. کما اینکه هر وقت بیدار می‌شدیم، آقا بیدار بود. یعنی ایشان شب دیر می‌خوابیدند و مشغول مطالعه بودند؛ آن هم با چراغ‌های لامپی قدیمی. ایشان عاشق مطالعه بود.

به قول محمدحسین صفارهرندی وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مادر بزرگوارشان هم با اشعار شاعران بزرگ مثل حافظ محشور بود.

حضرت آقا در سال ۱۳۷۶ در دیدار با جمعی نوجوانان نقل کردند: «مادرم یک خانم کتاب‌خوان با ذوق شعری و هنری و حافظ شناس بود. البته حافظ شناس نه معنای علمی بلکه ایشان با دیوان حافظ مانوس بود».

این گفتگو‌ها تنها بخشی از مستند «غیر رسمی» بود، که جمعه ۲۷ بهمن از تلویزیون پخش شد. 

رهبری ایران را عزیز و قوی می‌خواهند

محمد اسحاقی، معاون پژوهش و آموزش دفتر موسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا آنقدر دیر مستند «غیر رسمی» به سراغ انعکاس دیدار‌های غیر رسمی و صمیمانه اهالی حوزه‌های فرهنگی، هنری، علمی، فناوری و نخبگان با رهبر انقلاب رفته، گفت: با توجه به منش شخصیتی و رفتاری جذابِ حضرت آقا با گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه، مردم از ما می‌پرسند چرا زودتر وجوه مختلف شخصیتی و رفتاری ایشان بازتاب داده نشد. بنظرم نکته درستی است. حق مردم است که بدانند رهبر جمهوری اسلامی چه ویژگی‌های شخصیتی از نظر فرهنگی، دینی، اخلاقی و هنری دارد. ایشان عاشق مردمش هست و ایران را عزیز و قوی می‌خواهد.

اسحاقی ادامه داد: این مستند بخشی از این شخصیت، منش، نگرش و رویکرد حضرت آقا را نشان می‌دهد. البته با توجه به گستردگی وجوه شخصیتی ایشان سخت است با چند مستند بتوان رهبری را به تصویر کشید. باید تجربه زیسته‌ای باشد و یک نفر با این شخصیت زندگی کند.

دیدار‌های مقام معظم رهبری مملو از سوژه‌ است

معاون پژوهش و آموزش دفتر موسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری درباره نحوه سوژه‌یابی مستند «غیررسمی» توضیح داد: در ابتدا ایده اولیه از نظر سوژه‌یابی صورت می‌گیرد. چون حضرت آقا در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، ملی و منطقه‌ای و با اقشار مختلف از قبیل اقشار فرهنگی، کارگر، روحانی، اساتید دانشگاه و مسئولین کشور‌های مختلف دیدار داشتند. این دیدار‌ها مجموعه غنی از سوژه‌ها و موضوعاتی است، که کار رسانه‌ای و ترویجی آن امکان‌پذیر است. 

وی درباره ساخت اولین مجموعه آن گفت: حدود چند سالی می‌شود که مستند «غیررسمی» به سراغ نشست‌های حضرت آقا با اقشار مختلف و بازدید‌های ایشان از مکان‌های مختلف رفته است. یک جریانی چه در بخش مطالعاتی - پژوهشی و چه در بخش رسانه‌ای، افکارسنجی و برنامه‌سازی مشغول ساخت مستند «غیر رسمی» است.

 گزیده‌گویی در فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی مهم است

اسحاقی در پاسخ به این سوال که آیا زمان قسمت‌های دیگر پخش این مستند مشخص است؟ گفت: گزیده‌گویی در فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی نکته مهمی است. موضوعات متنوع زیاد است، ولی باید انتخاب صورت گیرد؛ چراکه ظرفیت جامعه برای فرهنگ‌سازی مهم است. امکان ندارد هر هفته این مستند پخش شود. سعی می‌شود در طول زمان بر روی موضوعات مختلف کار شود و با توجه به ضرورت و فضای گفتمانی، یکی از این موضوعات برجسته می‌شود و به مرحله تولید می‌رسد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
انواری
۰۹:۲۲ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
کار اول۶میرم سر کار ۴ مآیم کار دوم ۵ میرم اسنپ ۱۱ مآیم برای کتاب خوانی دل خوش وقت اضافه می خواهد که چندین سال هست که ما نداریم
Iran (Islamic Republic of)
محمدرضا
۱۱:۵۴ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
مهمترین دغدغه ما پخش این مستند بود. خدا اجرتون بده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۸ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
با سلام
حکومتی که با تقلب و ادعای امامت بعد از امام زمان همراه باشد مشکل دار است و متقلبین باید شناسایی و اموال دولت را که با عناوین دستمزد ریاست جمهوری دریافت داشته اند به علاوه جریمه به خزانه برگردانند و امامان یا ائمه دروغین حداقل به زندان افکنده شوند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۳ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین !
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۲:۱۱ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ذکر یونسیه بسیار مجرب است ومداومت برآن به مطلوب رسیدن است.
استغفرالله من ذنبی وجرمی واسرافی و...
استفرالله الذی لااله الاهوالحی القیوم.
استغفرالله ربی واتوب الیه به سفارش مجتهدی تهرانی ۱۰۰مرتبه.
استغفرالله.ماشاءالله ولا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۹ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
واقعا مستندات خیلی خوبه و دوست داریم بیشتر پخش بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۰ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
از مستتد غیر رسمی واجب تر ساختن مستند گاو سامریه که نشون بده آمریکا با هالیوود و سلبریتی هاش مردم دنیا رو شستشوی مغزی میکنه تا جون و مال خودشونو فدای آمریکا کنن
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۰۹:۵۱ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
یکی میمرد از درد ببنوایی / یکی میگفت خانم زردک میخواهی
مشکل ما مردم این مستند بود که این اقای معاون پزوهشی بر طرف کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۳ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
منظورش از مردم کیا هستن ؟؟
اصلا/ معاون پزوهشی کیه که بریم ازش بپرسیم ؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۷ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
خداحفظش کنه
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۰۹:۳۰ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
من که وقت کتاب خواندن ندارم / فقط شبانه روز مسافر کشی برای گذران زندگی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۵ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
مردم؟؟؟؟؟ اره شما راست میگین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۳ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
ما که نگفتیم
Germany
ناشناس
۰۸:۵۹ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
کدوم مردم دقیقا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۲ ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
تعداد غلط‌های املائی در متن‌های اخبار چرا انقدر زیاده؟؟!!
آخرین اخبار