مدیرکل زندان‌های استان تهران:

۸۱۴۷ نفر از زندانیان تهران شاغل هستند

مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: کل زندانیان شاغل در زندان‌های تهران ۸۱۴۷ نفر هستند که از این تعداد زندانیان ۳۲۴۷ نفر اشتغال نشسته دارند و ۲۳۳۴ نفر شاغل کارگاهی و ۲۲۶۶ در زندان های باز مشعول به کارند.

 سیدحشمت الله حیات الغیب در آیین افتتاح کارخانه تولید دوچرخه زندانیان قزلحصار، گفت: امروز سازمان زندان‌ها نقش بی بدیلی در ایجاد نظم و آرامش و امنیت اجتماعی ایفا می‌کند. در جوامع بشری و انسانی زندان ضرورت اجتناب ناپذیر است و  ما نیاز داریم که افرادی که مخل  نظم در جامعه اند  در محیطی همچون زندان محدود و نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه باید حبس زندانیان همراه با اصلاح و تربیت باشد، گفت: نگاه دین اسلام به زندان و زندانی نگاه اصلاح و تربیتی است. با همکاری و تعامل خوب مقامات قضایی استان تهران به ویژه رییس کل دادگستری تهران و دادستان تهران و  بنیاد تعاون زندانیان در سال‌های اخیر در حوزه حرفه آموزی زندانیان کارهای خوبی انجام شده است. ‌

حیات الغیب افزود: کل زندانیان شاغل در زندان‌های تهران  ۸۱۴۷ نفر هستند که از این تعداد زندانیان  ۳۲۴۷ نفر اشتغال نشسته دارند و ۲۳۳۴ نفر شاغل کارگاهی و ۲۲۶۶ در زندان های باز مشعول به کارند. در سال جاری تا پایان دی ماه بیش از ۴۵ میلیارد تومان به زندانیان شاغل حقوق پرداخت شد.

وی گفت: کارخانه دوچرخه سازی در  سوله ۷ هزار متر مربع ندامتگاه قزلحصار است که بالغ بر ۱۰ سال تعطیل بود و  نهایتا با همکاری مسئولین در بازه زمانی کمتر از ۵ ماه تعمیر و بهسازی شد و تمام اقدامات ساخت دوچرخه از صفر تا صد توسط زندانیان انجام شد. با این روش ۳۰۰ نفر زندانی در این کارخانه مشغول به کارند و در آموزش و ساخت  ۴۰۰ دستگاه دوچرخه مشغولند و یک  میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تا پایان دی ماه به آنها دستمزد داده شده است. ‌

غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان‌های نیز در این مراسم گفت: مهمترین رسالت سازمان زندان‌ها اصلاح و تربیت است و قطعا اشتغال بهترین روش برای تحقق این رسالت و باز اجتماعی شدن زندانیان و حرفه آموزی و اشتغال است.

وی افزود: رکن فرایند اصلاح مجرمین در بستر حرفه آموزی شکل می‌گیرد. به موازارت حرفه آموزی اقدامات فرهنگی متنوعی در زندان‌ها انجام می‌شود. افتتاح امروز کارخانه دوچرخه سازی موضوع مهمی است زیرا در یکی از پرجمعیت ترین زندان های کشور رخ داده است و ندامتگاه قزلحصار محل نگهداری مجرمین مواد مخدر است.

وی افزود: مواد مخدر یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی است. توسعه و حرفه آموزی شیوه مناسبی برای مواجهه با این آسیب اجتماعی است. این سوله با مساحت ۷ هزار مترمربع سالیان متمادی متروک بود و به همت همکاران شاهد افتتاح آن هستیم.

وی با بیان اینکه گسترش اشتغال صنعت محور، رویکرد سازمان زندان‌ها در اشتغال زندان‌ها است گفت: این اشتغال پایدارترین نوع اشتغال است. این صنعت سازی افزایش درامد فرد شاغل را بیشتر می شود و ظرفیت به کارگیری نیروهای کار نیز از موجبات صنعتی شدن اشتغال است. ما دست همه فعالین اقتصادی برای ورود به این عرصه را به گرمی می فشاریم.

وی با بیان اینکه به دنبال اجرای راهبرد خوابگاه کارگاه هستیم، گفت: درصددیم کارگاه‌ها در مجاورت محل اسکان زندانیان باشد. ان شاءالله تحقق خوابگاه کارگاه در زندان‌های مرکزی شکل می‌گیرد چرا که این روش موجب افزایش راندمان کار می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار