پایگاه اجتماعی طوایف سیستان و بلوچستان ظرفیتی بزرگ برای توسعه استان است

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: در این استان با طوایفی مواجه هستیم که از بند تعصبات بی مورد عبور کرده و در نقاط مختلف کشور و حتی کشورهای همسایه پایگاه اجتماعی دارند و تاثیر گذارند، بنابراین باید از این ظرفیت بزرگ برای توسعه سیستان و بلوچستان بویژه دیپلماسی عمومی بهره ببریم.

  رضا شریفی  در همایش طایفه بزرگ شه بخش، اظهار کرد: در همه امور نشان دادید که در فرایند توسعه سیستان و بلوچستان در کنار دولت ایستاده‌ و بنا دارید که استان را بسازید و برای تحقق این مهم کارهای بسیار خوبی را آغاز کردید که مصداق آن مجموعه گردشگری بام زاهدان است.

وی افزود: کارآفرینان و دلسوزان سیستان و بلوچستان در منطقه محل زندگی طرح‌های کارآفرینی اجرا کنند تا برای جوانان جویای کار، اشتغال ایجاد شود.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: این استان آنگونه که هست، باید معرفی شود، سیستان و بلوچستان را با ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی مفاخر، تاریخ غنی و افتخار آمیز به ایران و جهان باید معرفی کرد.

وی با اشاره به اینکه عقب ماندگی‌های سیستان و بلوچستان ناشی از بد کارکردی و بد سلیقگی بعضی از مدیران در ادوار مختلف است، تصریح کرد: بنا داریم عقب ماندگی ها را جبران کنیم که در این راستا با همه مدیران اتمام حجت کردیم.

شریفی خطاب به طایفه شه بخش گفت: نشان دادید که پای کار نظام هستید، شاید دلخوری‌هایی وجود داشته باشد، اما این دلخوری‌ها به درون خانواده تعلق دارد و به دشمنان این مرز و بوم ارتباط ندارد.

وی عنوان کرد: در سیستان و بلوچستان نخبگانی داریم که هم توان مدیریت استان و هم ظرفیت نقش آفرینی در حکمرانی ملی را دارا هستند، بنابراین باید از ظرفیت نخبگانی و سرمایه‌های اجتماعی سیستان و بلوچستان حمایت کنیم.
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ظرفیت ها و قابلیت‌های استان بیشتر از مشکلات است، یادآور شد: سیستان و بلوچستان رنگین کمان اقوام است و به مهمان نوازی، غیرت و نوع دوستی مردم استان افتخار می‌کنیم.

ظرفیت ها و قابلیت‌های سیستان و بلوچستان بیشتر از مشکلات است

وی افزود: میانگین مشارکت مردم سیستان و بلوچستان در ادوار گذشته همیشه بالا بوده و اکنون طبق نظرسنجی‌ها جز سه استان برتر هستیم.

شریفی با بیان اینکه در دهه ۸۰ تمرکز مدیریتی و اجتماعی دچار تزلزل شد، به همین دلیل نتوانستیم روی فرآیند توسعه تمرکز کنیم، تاکید کرد: مسائل سیستان و بلوچستان و نظام حل مسائل را اولویت بندی کردیم و فارغ از قومیت و مذهب از میان سرمایه‌های انسان کادر سازی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه انسجام و اجماع خوبی را در طایفه شه بخش شاهد هستیم، گفت: سیستان و بلوچستان به اولویت توسعه کشور تبدیل شده، بنابراین اگر در فرآیند توسعه متوجه اشکالی شدید، آن را منعکس کنید و اگر نقدی دارید به همرا پیشنهاد کارشناسی ارائه کنید.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: راه آهن زاهدان به چابهار را سال آینده افتتاح می‌کنیم، مساله آب بزرگترین اولویت ماست، به همین دلیل بزرگترین دستگاه آب‌شیرین‌کن خاورمیانه در استان به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد: در بخش صدور مجوزها گره گشایی شده، اما جلوی سواستفاده ها ایستاده‌ایم.

شریفی با اشاره به اینکه برخی از اشکالات را می‌پذیریم و بابت آن عذرخواهی می‌کنیم، اما در این شرایط نمی‌مانیم، اضافه کرد: نشان دادیم که روی هر مساله‌ای تمرکز کنیم، آن را حل کردیم.

وی تصریح کرد: بزرگان طایفه شه بخش در زمینه ایجاد امنیت پایدار سیستان و بلوچستان زحمات زیادی را متحمل شدند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان یک استان امنیتی نیست، بلکه این استان سرشار از ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری است، ذخایر معدنی ما یا ذخایر نفت خوزستان برابری می‌کند، بنابراین تاکید کردیم که پروژه‌های معدنی دارای پیوست اجتماعی باشند، از طرفی هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری مکلف به استفاده از سرمایه انسانی جوامع محلی شدند.

وی با بیان اینکه در کنار معدن، مرز، کشاورزی، سواحل مکران ظرفیت نیروی انسانی بزرگترین ظرفیت سیستان و بلوچستان است، افزود: در کنار حفظ آرامش و انسجام اجتماعی فرآیند توسعه شکل خواهد گرفت.

 
 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۴ ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
حیف ان لباس که تنته
آخرین اخبار