هشدار نارنجی هواشناسی برای چهارمحال و بختیاری صادر شد

یک سامانه بارشی روز‌های شنبه و یکشنبه در چهارمحال و بختیاری فعال می‌شود .

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: یک سامانه بارشی روز‌های شنبه و یکشنبه در چهارمحال و بختیاری فعال می‌شود که با توجه به شدت بارش‌ها هشدار سطح نارنجی برای این سامانه صادر شده است.

مهران چراغ‌پور تاکید کرد: بارش برف و باران، رعد و برق، وزش باد به‌نسبت شدید، کولاک برف در گردنه‌ها و مناطق برف‌گیر، کاهش دید، پدیده مه‌گرفتگی و کاهش دما از مهم‌ترین مخاطره‌های این سامانه بارشی در چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود.

وی منطقه اثر این سامانه بارشی را در تمامی مناطق چهارمحال و بختیاری  بویژه مناطق شمالی و شرقی، بن، شهرکرد، فرخ شهر، بروجن، سامان، کیار (شلمزار)، فارسان، کوهرنگ، اردل، لردگان، خانمیرزا و فلارد دانست و افزود: به‌دنبال فعالیت سامانه بارشی در چهارمحال و بختیاری لغزندگی جاده‌ها و معابر، اختلال در تردد به‌ویژه مناطق کوهستانی، اختلال در فعالیت‌های ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، کاهش دید ناشی از کولاک برف در نواحی برف‌گیر و گردنه‌ها و مه آلودگی پیش‌بینی می‌شود.

چراغ‌پور تصریح کرد: در این مدت پرهیز از سفر‌های غیرضروری، اجتناب از توقف و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در رانندگی و به‌همراه داشتن تجهیزات ایمنی لازم مانند زنجیر چرخ، توقف فعالیت‌های کوهنوردی و چرای دام در ارتفاعات، تنظیم آب ورودی استخر‌های پرورش ماهی، صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی، تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداری‌ها و عدم سم پاشی در باغات و مزارع و سایر اقدامات پیشگیرانه مورد توجه جدی باشد.

هشدار سطح زرد هواشناسی به‌معنای آگاهی و اقدام در صورت نیاز است و در این سطح از هشدار احتمال وجود خسارت یا خسارت‌های نقطه‌ای وجود دارد.

در هشدار سطح نارنجی به‌مفهوم اقدام ضروری، احتمال خسارت گسترده، زیاد است و در هشدار سطح قرمز باید اقدام فوری و همه‌جانبه در خصوص مهار و کنترل خسارت‌های گسترده انجام شود.

چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار