معتمدین و سران طوایف با غیرت و مردانگی هر جا نیاز باشد نقش‌آفرینی کنند

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان، گفت: معتمدین و سران طوایف با غیرت و مردانگی هر کجا که نیاز باشد نقش‌آفرینی کنند.

 آیت‌الله مصطفی محامی در سی و سومین گردهمایی سالانه سران، معتمدین و ریش سفیدان قبایل و طوایف استان که با حضور ماموستا کریمی مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی برگزار شد ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، اظهار داشت: آنچه که ما در تاریخ سیستان و بلوچستان خوانده‌ایم و از زبان قدیمی‌ترها شنیده‌ایم بیان افتخارات اقوام مختلف و بزرگان و سرداران آن‌ها است.

امام جمعه زاهدان افزود: هر کدام از این بزرگواران یک نقطه قوت درون خود داشته‌اند که توانسته‌اند یک طایفه و قبیله را دور هم جمع کنند و قدر مشترک این افراد غیرت و مردانگی است که در مباحث مختلف خود را نشان داده است به گونه‌ای که گاهی دشمن به خاک ایران حمله می‌کند که در وطن‌خواهی غیرت و مردانگی بروز پیدا می‌کند و جان خود را در کف دست می‌گذارد و در برابر استعمار انگلیسی‌ها ایستادگی می‌کند و نمونه دیگر اگر ظالمی به ناموسی تجاوز می‌کرد غیرت و مردانگی مردمان این سرزمین اجازه سکوت نمی‌داد و می‌ایستاد و حتی به قیمت جان از ناموس خود دفاع می‌کنند.

وی بیان کرد: از دیگر خصوصیات مردم سیستان و بلوچستان مهمان‌داری، مهمان‌پذیری و دفاع از مهمان است و افراد در برابر ظلم و ستم به مهمان ایستادگی می‌کنند، مانند دوران تبعید مقام معظم رهبری به ایرانشهر که از آن به عنوان میارجل یعنی پناه‌مهمان یاد می‌کنند.

محامی ادامه داد: در آن دوران رژیم طاغوت یک طلبه جوان انقلابی را از مشهد به یک منطقه متفاوت از حیث قومی و مذهبی تبعید می‌کند که هنر، مدیریت و تعامل ایشان از یک طرف و مهمان‌پذیری و وفاداری مردم شیعه و اهل سنت از طرف دیگر باعث می‌شود شرایط تغییر کند و باز رژیم طاغوت احساس خطر کرده و ایشان را به تبعیدگاه دیگری می‌فرستند.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد:  باید تاریخ گذشتگان خود را بخوانید تا ببینید چه غیرت و مردانگی به خرج داده‌اند تا شما هم همان را دنبال کنید و در گام بعد نیز سعی کنید این افراد را معرفی کنید.

محامی بیان کرد: در طول پنج سالی که در جایگاه نمایندگی مقام معظم رهبری به سیستان و بلوچستان آمدیم همواره و در جمع‌های مختلف توصیه کردیم که تصویر واقعی مردم به کشور مخابره شود، چرا که گاهی خبرهایی از قاچاق، ترور، حمله‌ انتحاری و مواد مخدر ارائه‌ می‌شود که چهره بدی از استان را نشان می‌دهد و درصد کمی از این آسیب‌ها در برابر تاریخچه‌ای از صفا، بردباری، اخلاق، آداب و رسوم خوب این مردم بزرگ جلوه داده می‌شود. هر کس به هر مقداری که دستش می‌رسد باید در طایفه و قبیله خود این تاریخچه را معرفی و برای نسل جدید بیان کند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان گفت: در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت اعتقاد ما بر این هست که کار باید توسط خود اهل سنت انجام و به خود آن‌ها واگذار شود که در زاهدان شوراهای مختلف فرهنگی، اجتماعی و آموزشی را تشکیل دادیم و در واحدهای شهرستانی از جمله ایرانشهر، سراوان و چابهار نیز جمعی از علما را دعوت و کارهای فرهنگی را به علما واگذار کردیم تا در امورات فرهنگی و یا انتخاب امام جمعه طبق فقه خود به ارائه پیشنهاد بپردازند.

محامی بیان کرد: تصمیم داریم تا در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری امورات مربوط به قبایل و طوایف را به بزرگان و معتمدین قبایل و طوایف واگذار کنیم تا یک شورا تشکیل گردد و امورات با عقل جمعی دنبال شود و البته رابطی هم توسط همین جمع تعیین و در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان کار را پیگیری نماید.

وی گفت: خوشبختانه در شرایط کنونی از وحدت و انسجام قابل قبولی برخوردار هستیم و دستگاه‌های مختلف همکاری خوبی دارند که می‌توان از این ظرفیت‌هم در راستای پی‌برد امورات طوایف و قبایل استفاده کرد. حرمت بزرگان، معتمدین و سران طوایف باید حفظ شود اما خود این عزیزان هم باید شأن جایگاه خود را حفظ کنند.

امام جمعه زاهدان بیان داشت: مردانگی و غیرت گذشتگان در شرایط کنونی استان اقتضائات خود را دارد و اگر در گذشته و حمله دشمن بزرگان تفنگ به دست می‌گرفتند همین غیرت و مردانگی در شرایط کنونی اقتضا می‌کند که فرد کلنگ دست بگیرد و به افتتاح پروژه و انجام کار اقتصادی بپردازد.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر غیرت و مردانگی اقتضا می‌کند که در عرصه سیاسی و انتخابات شرکت کنیم و از کشور خود دفاع کنیم.

وی گفت: مردانگی و غیرت اقتضا می‌کند که بزرگان و طوایف کوچکتر‌ها را به انجام کار علمی، دانش بنیان و اقتصادی تشویق کنند که در این صورت هم منطقه آباد شده و هم مردم از آن بهره‌مند می‌شوند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان گفت: سرآمد نعمت‌ها و استعدادهای سیستان و بلوچستان مردم نجیب، صبور، فهمیده و مهربان هستند که باید این ظرفیت‌ها را مدیریت و از آن استفاده کرد.

وی گفت: اگر فرهنگ کار در شمال و جنوب استان آسیب دیده و جوانان حاضر به انجام کار نیستند شما بزرگان و سران طوایف باید در این جهت نقش‌آفرینی و آن‌ها را هدایت کنید.

امام جمعه زاهدان عنوان کرد: وقتی مسئولان دستگاه‌ها به ارائه طرح‌ها می‌پردازند از عدم استقبال جوانان در مشاغل ایجاد شده گلایه دارند که باید اصلاح فرهنگ صورت گیرد.

محامی اظهار داشت: وقتی مشکلات معیشتی وجود دارد غیرت و مردانگی بزرگ طایفه اقتضا می‌کند که خود را برای حل مشکل به آب و آتش بزند.

وی افزود: اگر ما هر کدام در حیطه کاری خود اطرافیان را اعضای خانواده خود بدانیم نسبت به اعضای خانواده خود احساس مسئولین می‌کنیم و با تمام توان کار و تلاش خواهیم داشت و در توانمندی، مدیریت، علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن‌ها برنامه‌ریزی خواهیم داشت.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: رویکرد دیگر این است که شخصیت‌های حال حاضر را شناسایی و زمینه‌های کار را برای آن‌ها فراهم کنید تا رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشند و بتوانند در مرکز کشور هم به کارگیری شوند در حالی که فرهنگ مشکل دارد و زمانی که یک فرد بومی در حال پیشرفت باشد سعی می‌کنند تا او را دچار مشکل کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: هر کس به هر میزانی که تاثیرگذار است اگر غیرت و مردانگی را مد نظر قرار دهد در جای جای صحنه‌های اجتماعی خود را نشان خواهد داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار