ولایت فقیه هم ضامن اسلامیت و هم ضامن جمهوریت نظام است

شصت و سومین جلسه از سلسله مباحث «جهاد تبیین» با موضوع «جایگاه مجلس خبرگان رهبری در هندسه نظام اسلامی» در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار شد.

شصت و سومین جلسه از سلسله مباحث جهاد تبیین با موضوع جایگاه مجلس خبرگان رهبری در هندسه نظام اسلامی با حضور تولیت حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه السلام و نامزد‌های مجلس خبرگان رهبری در استان فارس برگزار شد.

ابراهیم کلانتری در این جلسه ضمن تبریک اعیاد خجسته ماه شعبان به ویژه میلاد با سعادت قطب عالم امکان، حضرت بقیة الله الاعظم در پاسخ به پرسش مطرح شده به اهمیت جایگاه زن و خانواده در نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر در فرمایشات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری دقت کرده باشید، مترقی‌ترین و اساسی‌ترین دیدگاه‌ها راجع به زن و خانواده، در فرمایشات و مواضع امامین انقلاب دیده می‌شود که این همانا نگاه اسلام ناب به مقام زن و خانواده است، و همه‌ی ما باید از مواضعی که امام و رهبری در طول تاریخ چهل و پنج ساله انقلاب اسلامی، اظهار کرده‌اند و در دنیا هم بی نظیر است، درس بگیریم و الگوبرداری کنیم.

او ادامه داد: خدمتی که نظام مقدس جمهوری اسلامی مبتنی بر اصل ولایت فقیه، به مقام زن و خانواده کرده، در تاریخ ایران و جهان بی‌نظیر است.

کلانتری ادامه داد: در مقابل، بزرگترین لطمه را به مقام زن و خانواده، لیبرال دموکراسی غرب و همان‌هایی که شعار زن، زندگی، آزادی سردادند، وارد کرده است. بزرگترین توهین به مقام زن و خانواده، سر دادن همین شعار، آن هم در جمهوری اسلامی است، زیرا به معنای پایین گرفتن مقام و منزلت زن در حد مسائل پیش پا افتاده و لذت‌های نفسانی است و این بزرگترین لطمه و پایمال کردن حقوق زن در جهان است که برآمده از فرهنگ لیبرال دموکراسی غرب است.

او در بخش دیگری از سخنانش، به بیانات امام راحل (ره) پیرامون جایگاه متعالی ولایت فقیه در جامعه اشاره کرد و گفت: حضرت امام (ره)، فرمودند: "ولایت فقیه، استمرار حرکت انبیاء است". فلسفه‌ی این کلام امام (ره) این است که تمام انبیاء الهی، در طول تاریخ برای حاکمیت دین خدا آمدند. تمام اوصیاء و اولیاء الهی، برای این امر مهم تلاش کردند و به شهادت رسیدند. بعد از گذشت قرن‌ها، این آرزوی اولیای خدا، در این قطعه‌ی سرزمین خاکی، در ایران اسلامی تحقق پیدا کرد و نظام جمهوری اسلامی، مستقر و منادی حاکمیت دین خدا شد.

او خاطرنشان کرد: هم امام (ره) و هم مقام معظم رهبری در بیاناتشان به این نکته اشاره داشته‌اند که آمال و آرزوی همه‌ی انبیاء، اولیاء و اوصیای الهی این بوده است که یک نظامی تشکیل شود با این ویژگی که همه‌ی بخش‌های خودش را از دین خدا الهام بگیرد، در بستر تاریخ این امر میسر نشد تا به عصر ما رسید و بحمدالله با رشادت‌های مردم ایران، با جان‌فشانی‌های شهدای بزرگ، و با بذل جان و مال توسط مجاهدان ناب اسلام و جبهه‌ی مقاومت، بحمدالله این نظام شکل گرفت.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ولایت فقیه هم ضامن اسلامیت و هم ضامن جمهوریت نظام است، گفت: فقیه جامع شرایطی که در رأس حاکمیت اسلامی قرار می‌گیرد، هم همه‌ی تلاشش را مصروف حاکمیت دین خدا می‌کند و هم سدی در مقابل دیکتاتوری و استبداد است.

او ادامه داد: در طول این چهل و پنج سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بار‌ها شاهد بوده‌ایم که جریان‌های منحط فکری و دیکتاتور‌ها در لباس و پوشش لیبرال دموکراسی غرب، قصد براندازی نظام و استقرار مجدد یک نظام دیکتاتوری وابسته را داشته‌اند و آن چیزی که مانع این اقدام شده است، حضور فقیه جامع شرایط در رأس حاکمیت سیاسی کشور بوده است. همه‌ی ما در هر جایگاه، باید دقت داشته باشیم که همواره در راستای تقویت این نظام مبتنی بر اصل مترقی ولایت فقیه و استمرار حرکت انبیاء کار کنیم و خدای ناخواسته با انفعال، سهل‌انگاری، اشتباه و گلایه‌های پیش پاافتاده، در جبهه‌ی مخالف حضور پیدا نکنیم و اینگونه نشود که روزی چشم بگشاییم و ببینیم که آن ستون فقرات آرزوی انبیاء و اوصیای الهی، مخدوش شده است.

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی ضمن دعوت به حضور گسترده همه‌ی اقشار جامعه در انتخابات پیش رو گفت: ان‌شاءالله همه به وظایف خودمان آگاه باشیم و در یازدهم اسفند، با نیت خالص و قصد قربت، با حضور پای صندوق‌های رأی در مسیر حرکت انبیاء، گام برداریم و این وظیفه‌ی الهی خودمان را به نیکی انجام دهیم.

آیت الله احمد بهشتی نخستین نامزد نمایندگی مجلس خبرگان در استان فارس نیز ضمن قدردانی از تولیت آستان مقدس حضرت احمدبن موسی علیهماالسلام بابت اعطای فرصت بیان دیدگاه‌ها به کاندایدا‌های مجلس خبرگان رهبری گفت: این همکاری، همفکری و هماهنگی، مایه امیدواری در جمهوری اسلامی است.

او گفت: هر چقدر که ما با یکدیگر همراه، هماهنگ و همفکر باشیم، ملت هم نسبت به ما علاقه‌مندتر و مطمئن‌تر خواهد شد و این وحدت، نعمت بزرگی است.

بهشتی ابراز امیدواری کرد که تمام دستگاه‌ها، صدا و سیما، علماء و مسئولان اجرایی؛ مردم را تشویق و ترغیب کنند تا در این دو انتخابات حساس و سرنوشتساز شرکت کنند.

او ابرازداشت: بنده بار‌ها در جلسات گفته‌ام که نگران رأی نیستم، بلکه نگران حضور مردم هستم و برای این حضور بایستی زمینه‌سازی کرد. مردم را به آینده نظام، آینده مملکت و مخصوصا به حل مسأله تورم که امروز گریبانگیر مردم است، امیدوار کنیم. این امید را ایجاد کنیم که همه مسئولان، اعم از روسای قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه، همه در فکر ملت هستند و تلاش می‌کنند که انشاءالله زمینه‌های مساعدی برای رفع و دفع گلایه‌های مردم و مشکلات مردم انجام گیرد.

آیت الله بهشتی گفت: مردم را باید امیدوار کرد، همان کاری که مقام معظم رهبری پیوسته آن را انجام می‌دهند. ایشان در جهت امیدوار کردن مردم و مبارزه با روحیه یأس و ناامیدی در مردم، برای ما الگو هستند.

نامزد نمایندگی مجلس خبرگان در استان فارس بیان کرد: این مسأله مهمی است که اگر مردم رأی می‌دهند و در دو انتخابات شرکت می‌کنند، با امیدواری وارد صحنه شوند و روحیه بی‌تفاوتی در مردم حاکم نباشد. روحیه بی‌تفاوتی زمانی بر مردم حاکم می‌شود که ببینند مسئولان وظایف خود را آنگونه که باید، یا قصوراً و یا تقصیراً عمل نمی‌کنند یا نمی‌توانند، این‌ها باعث یأس و نا امیدی مردم است؛ لذا باید مردم را امیدوار کرد.

او در ادامه به تشریح وظایف مجلس خبرگان رهبری پرداخت و گفت: مجلس خبرگان رهبری سه وظیفه بر عهده دارد که مردم باید نسبت به آن آگاه باشند. این وظایف عبارتند از؛ نخست انتخاب رهبر در زمانیکه لازم باشد. دوم، نظارت بر رهبر؛ یعنی با نظارت خبرگان رهبری، اگر رهبر احیاناً شرایط رهبری را از دست دهد و این شرایط خدای نکرده، بعضاً یا کلاً از بین رفت، مجلس خبرگان باید اقدام کرده و انتخاب رهبر را انجام دهد. سوم، وظیفه قانون‌گذاری؛ اما نه آن قانونگذاری که مجلس شورای اسلامی برای همه امور مملکت انجام می‌دهد، بلکه مجلس خبرگان در دایره مسئولیت و وظایف خود قانون‌گذاری می‌کند و این قانون برای مجلس خبرگان معتبر، محترم و حجت است. انشاءالله همه سروران و روحانیت و بزرگان و شخصیت‌ها برای تشویق مردم جهت حضور و رأی دادن تلاش کنند. هر رأیی که مردم می‌دهند، تیری به چشم دشمنانی است که نمی‌توانند عظمت ایران را ببینند و تیری است بر قلب دشمنانی که قصد دارند این مملکت را به زانو درآورند.

در ادامه آیت الله علی اکبر کلانتری، دیگر نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری از استان فارس گفت: در حساسیت، و جایگاه بسیار مهم و بی‌بدیل انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تردیدی وجود ندارد. زیرا افرادی که انتخاب می‌شوند، ولی فقیه و، ولی امر را انتخاب می‌کنند، همان ولیّ امری که بر اساس مبنای فقهی ما بدون تردید، نائب الامام است.

آیت الله کلانتری خاطرنشان کرد: اگر انتخابات پرشکوه و پرشور باشد و مشارکت در حد وسیع باشد، منجر به اقتدار و قدرت و توان بیشتر کشور میشود. کشور در جهان سربلند شده و قدرت چانه‌زنی پیدا می‌کند. اگر انتخابات پرشکوه باشد، به امنیت کشور منجر می‌شود، همان امنیتی که می‌تواند مقدمه رشد و ترقی در همه زمینه‌ها باشد.

او ادامه داد: اگر امنیت باشد، همه توسعه‌ها و همه خوبی‌ها و نعمت‌ها فراهم می‌شود. انتخابات پرشکوه به وحدت مردم منجر می‌شود. لبیکی به ندای شهیدان و امام راحل (ره) است، بنابراین بسیار پراهمیت است. قطعاً در این دو انتخابات پیش رو، اهمیت انتخابات خبرگان بالاتر است چرا که انتخاب، ولی امر مطرح است.

کلانتری بیان کرد:، ولی امری که ولایت مطلقه به معنای معقول کلمه دارد؛ ولایت مطلقه بر همه قوای کشور دارد و همه قوا را به سمت مصالح کشور هدایت میکند. در زمان نیاز ورود کرده و ایجاد الفت می‌کند و کشور را نجات میدهد. انشاءالله که در این انتخابات بتوانیم از هر جهت مؤثر باشم و ایجاد امید کنیم که همه شرکت کنند.

او در پایان خاطرنشان کرد: نه تنها رأی دادن واجب شرعی است بلکه تردیدی نداریم که رأی ندادن، حرام است، چون رأی ندادن در این شرایط، رأی دادن به دشمن، به آمریکا، اسرائیل، داعش و همه انسان‌های شرور و همه کسانی است که برای این نظام، چنگ و دندان نشان داده و دشمنی می‌کنند. امیدواریم با مشارکت بالای مردم و بصیرت و هوشمندی و توجه، انتخابات خیلی خوبی داشته باشیم.

آیت الله سید محمدعلی مدرسی طباطبایی، دیگر نامزد انتخابات مجلس خبرگان اظهار کرد: این جلسه در جوار این امامزاده عظیم الشأن، که یکی از سمبل‌ها و نماد‌های اختلاط دیانت درست و سیاست درست است، به یک امر مهم سیاسی می‌پردازد. بنده آن را به فال نیک میگیرم، این فضای معنوی اثرگذار است.

او گفت: رقابت هرچند در مجلس خبرگان، رقابت خاصی نیست. همه بزرگ و دارای شرایط هستند، اما ذات این رقابت گاهی مسائلی را پیش آورده و برخی حس‌ها را تحریک می‌کند که به‌عنوان مثال از فلان فرد، عقب یا جلو نباشیم. این حس‌ها با روحی‌های که باید از سر اخلاص حرکت کند تناسبی ندارد. این فضای معنوی می‌تواند این مسأله را تعدیل کرده و درسی باشد. مدیون شهدایی هستیم که باعث شدند با شروع اختلاط و کنار هم قرار گرفتن سیاست و دیانت، این انقلاب شروع شود و این فرصت را برای امثال ما و مردم فراهم کردند که در ادامه و در راستای تعالی، از همین منبع و پایگاه استفاده کنیم. این اختلاط اگر به طور صحیح استفاده شود، بسیار خوب است و حکومتی می‌شود که بوی علوی می‌دهد و انتصاب علوی دارد و بوی حکومت آن بزرگواران را دارد؛ و اگر خوب و درست و منطقی نباشد، عکس آن می‌شود.

آیت الله مدرسی طباطبایی گفت: نظر بنده این است که انتقاد با مشارکت، زیاد تنافی ندارد به این شرط که انتقاد درست باشد و تضعیف اصل قضیه را نکند. وگرنه خود بنده نیز از برخی جهات و بعضی ضعف‌ها و نکات انتقاد دارم و مخفی نمی‌کنم و معتقدم یک روحانی مستقلی که دارای تحلیل است، بالأخره ناظر است. فرد معصوم که متصدی همه امور نیست.

او ادامه داد: در قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه، هم قوت‌هایی وجود دارد و هم نقاط ضعفی وجود دارد. اما نظام پویایی بر سر کار است که اتفاقا به مردم امید می‌دهد. اگر ضعفی واقعی را ببینند، نه به خاطر تضعیف و یا مطرح کردن خود و سایر مطامع، بلکه به عنوان وظیفه امر به معروف و نهی از منکر و از باب النصیحة لائمة‏المسلمین‏ عنوان می‌کنند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند ضمن اشاره به آیه ۱۱۰ سوره مبارکه آل عمران گفت: خداوند متعال در این آیه شریفه می‌فرماید که کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ... شما بهترین امتی بودید که به سود انسان‌ها آفریده شده‌اند؛ (چه اینکه) امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و به خدا ایمان دارید..

او ادامه داد: یکی از مصادیق بارز امر به معروف در جامعه ما، حمایت از جمهوری اسلامی، رهبری و اقتدار اسلام است؛ لذا انتخابات به دلیل اینکه مبدأ اقتدار اسلام، مبدأ اقتدار رهبری و مبدأ اقتدار و مشارکت مردمی است، یکی از مهمترین معروف‌های اجتماعی در اقامه دین است و با معروف‌هایی که منافع یا مضارّ آن متوجه افراد میشود، تفاوت دارد. انشاءالله مردم ما با علم، اشراف و اطلاع نسبت به این اهمیت، در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد.

پیروزمند در ادامه به گام دوم انقلاب اسلامی، اشاره کرد و گفت: گام دوم انقلاب، گامی است به سمت تمدن نوین اسلامی که برداشتن این گام نیاز به تحول دارد؛ تحول در حکمرانی ولایی؛ تحولی به منظور برداشتن مانع یا موانع بر سر راه تحقق اجتماعی اسلام. اخیراً مقام معظم رهبری گله‌مندی یا ارزیابی داشتند نسبت به اینکه ما می‌توانستیم زمینه عینی جریان احکام اسلام را فراهم کنیم، اما آنگونه که باید، اتفاق نیفتاده است. چرا؟ فرمودند ما احتیاج به تحول انقلابی در ساختار فرهنگی کشور داریم. احتیاج به الگوی اسلامی_ایرانیِ پیشرفت داریم. احتیاج به علوم انسانیِ اسلامی داریم. این‌ها همه نیازمند تحول و ایجاد کننده تحول است. بدون تحول و حرکت شتابنده، برداشتن گام مؤثر در مسیر تمدن اسلامی امکانپذیر نخواهد بود. به همین دلیل در گام دوم، احتیاج به حضور و تأثیر و نفوذ تحول‌خواهان است، اما نه تحول‌خواهانی که به اسم تحول، جامعه را با ارتجاع مواجه کنند؛ ارتجاع به سمت اسلام غیر سیاسی و یا اسلام غربزده. مجلس محترم خبرگان رهبری میتواند به عنوان یک شتاب‌دهنده در ایجاد این تحول عمل کند.

او با بیان اینکه، مجلس خبرگان رهبری، افزون بر وظایف قانونی خود، دارای یک اعتبار اجتماعی است، گفت: مجلس خبرگان باید این اعتبار اجتماعی را به نفع مردم و به نفع رهبری و به نفع انقلاب خرج کند؛ و این گامی است که به عقیده بنده ضرورت دارد. این امر، هم مستلزم حضور مؤثرتر تحول‌خواهان، با همه فرهیختگی که نامزد‌ها دارا هستند، به صورت پر فروغ‌تر در مجلس خبرگان است، و هم مستلزم این است که خود خبرگان این موضوع را و یا حتی تحول در خود را موضوع قرار دهند. تحول یک امر ضروری است که اگر در دستور کار جدی نخبگان و فرهیختگان جامعه قرار نگیرد، جامعه دارای تحول ناشایست خواهد شد که ظاهر آن، تحول و تغییر است، اما واقعیت آن ارتجاع است.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا دانا، دیگر نامزد انتخابات مجلس خبرگان گفت: چرایی ورود به مجلس خبرگان و علت حضور در این فرصت و در عرصه انتخابات، بحث تکلیف‌مداری و تکلیف‌محوری است که در اینجا انگیزه اصلی است. هر کسی‌که در خود، توان و آمادگی خدمت به مملکت، مکتب و اسلام را دارد، و می‌تواند در جهت تعالی و ترقی جایگاه ایران عزیز اسلامی قدمی بردارد، در هر موقعیتی که بتواند این کار را انجام دهد، بر او تکلیف است؛ لذا ما چنین تکلیفی را بر خود احساس کردیم.

او گفت: بنده نامزد انتخاباتی شهر قم بودم، اما به جهت دعوت بعضی از بزرگان و علمای محترم استان فارس و برخی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی، حوزه انتخابیه را از استان قم، به استان فارس تغییر دادم.

دانا در ادامه به دیدگاه رهبر معظم انقلاب پیرامون اهمیت جایگاه مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در خصوص مجلس خبرگان می‌فرمایند: مجلس خبرگان در حقیقت یک پشتوانه‌ی عظیمی برای نظام است؛ مثل صندوق ذخیره‌ی ارزىِ معنوىِ نظام. یک پشتوانه و یک ذخیره‌ی معنوی است. یعنی در صورت ضرورت، انتخاب رهبر برای آیندگان؛ که امیدواریم در سال‌های آینده تا ظهور امام عصر (عج) این ضرورت هیچگاه اتفاق نیفتد و نیاز نشود.

او گفت: در نظام اسلامی، قوام و پایداری جامعه به حضور مردم است و ادامه حیات جامعه به عنایت پروردگار و با حضور مردم تأمین و تضمین میشود. مقام معظم رهبری میفرمایند: خلاصه‌ی جمهوری ما این است؛ خدا و مردم. یعنی اگر ارتباط با خدا باشد، اما در کنارش ارتباط با مردم نباشد، این حکومت و جامعه، جامعۀ مورد توصیه پیامبر اکرم (ص) نیست. اقتدار مجلس خبرگان، اقتدار مجلس شورای اسلامی و اقتدار سایر نهاد‌ها به واسطه مردم است، و همانطوری که مردم باید با حضور خودشان، ادامه حیات این جامعه و نظام را تأمین کنند، جامعه و حکومت هم باید به مردم توجه کرده و نگاه محبت‌آمیز و نگاه مسئولیت‌پذیری داشته باشد؛ که قطعا چنین است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار