تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در هرمزگان

  رئیس کل دادگستری هرمزگان از تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در استان هرمزگان خبر داد.

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در این استان خبر داد و گفت: برای پیشگیری و بررسی تخلفات احتمالی انتخاباتی در همه حوزه‌های قضایی استان هرمزگان شعب ویژه‌ای مسئولیت رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی را عهده دار شده اند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون هیچ تخلف انتخاباتی در استان گزارش نشده است افزود: چنانچه با اوج گرفتن تبلیغات در روزهای آینده مواردی در این خصوص مطرح شد دادگستری استان با جدیت و قاطعیت با جرایم و تخلفات انتخاباتی برخورد خواهد کرد.

قهرمانی افزود: این شعب آمادگی دارند اخبار و گزارشات جرایم و تخلفات انتخاباتی را به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی و حکم مقتضی را در این خصوص صادر کنند.

وی گفت: از ماه ها قبل مثل دوره های گذشته، دادگستری نیز با همراهی دولت نقش فعالی در این خصوص ایفا نموده است و در این راستا با تشکیل ستادهای پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی هم در حوزه آموزش و صیانت و پیشگیری فعالیت می کند و جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده و به محوریت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اقدامات متنوعی صورت گرفته است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: دادستان های حوزه های قضایی استان به صورت میدانی در جهت صیانت از قانون و تأمین امنیت و سلامت انتخابات اقدام می کنند و ضابطان قضایی از جمله اداره اطلاعات، فراجا، سازمان اطلاعات سپاه و پلیس فتا نیز وظایف نظارتی خود را انجام می دهند.

قهرمانی گفت: تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات انتخاباتی و آموزش نامزدها و آموزش عوامل نظارت از دیگر اقدامات انجام شده به منظور جلوگیری از وقوع جرایم و تخلفات مرتبط با این حوزه در استان هرمزگان بوده است.

وی افزود: با هماهنگی دستگاه‌های متولی، فضای مجازی به صورت مداوم رصد می‌شود و در صورت مشاهده هرگونه تخلف در اسرع وقت برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: اقدامات مغایر امنیت ملی، وعده خارج از اختیارات و تخریب تبلیغات دیگر نماینده ها از مصادیق جرایم و تخلفات تبلیغات انتخاباتی است.

وی افزود: خرید و فروش رأی، نصب بنر در مکان های غیر مجاز، راه اندازی کاروان های تبلیغاتی و تخریب اموال عمومی از دیگر مصادیق تخلفات انتخاباتی است و با متخلفان برخورد می شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین تأکید کرد: بخش تخلفات انتخاباتی در سامانه سجام تعریف شده و مردم می‌توانند جرایم و تخلفات انتخاباتی را به سامانه سجام (آدرس اینترنتی Sajam.scpd.ir)گزارش دهند تا فوری به آنها رسیدگی شود.

وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اینکه همه‌ی کسانی که مخاطبانی دارند وظیفه دارند مردم را به انتخابات دعوت کنند، ایجاد شور و شوق انتخاباتی و تأمین سلامت انتخابات را از جمله مؤلفه‌های مورد تأکید رهبر معظم انقلاب برشمرد و برضرورت اتخاذ تدابیر مناسب و بسیج تمامی امکانات به منظور تحقق مطالبات به حق ایشان تأکید کرد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در پایان انتخابات پیش رو را عید سیاسی اجتماعی مردم ایران عنوان کرد وضمن دعوت از عموم مردم برای حضور گسترده و پرشور در انتخابات، از کاندیداها و طرفدارانشان خواست با تبعیت از قانون، زمینه را برای برگزاری انتخاباتی سالم و با حضور پرشور و حداکثری مردم فراهم سازند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.