آبله‌مرغان بیماری به‌شدت واگیر و در کودکان شایع‌تر

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه بیماری آبله‌مرغان در خیلی از موارد عارضه خاصی ندارد و به‌شدت واگیر و در کودکان شایع‌تر است گفت : استراحت کردن، استفاده از مایعات و دارو‌های تب‌بر برای درمان این بیماری توصیه می‌شود.

ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت : بیماری آبله‌مرغان ویروسی و به‌شدت واگیردار است که در کودکان بیشتر شایع، اما احتمال ابتلای بزرگسالان هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه علائم بیماری آبله‌مرغان در کودکان خفیف، اما در بزرگسالان شدید است، گفت: در اکثر موارد وقتی یک نفر در طول زندگی به بیماری آبله‌مرغان مبتلا می‌شود، همانند واکسن عمل کرده و برعلیه بیماری ایمن می‌شود، در واقع امکان ابتلا دوباره خیلی پایین می‌آید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دوره کمون و پنهان بیماری آبله‌مرغان را بین ۱۰ تا ۱۲ روز اعلام کرد و گفت: بعد از بروز علائم دوره بیماری نیز ۵ تا ۱۰ روز به طول می‌انجامد.

وی علائم بارز این بیماری را در ظهور تاول‌های پوستی عنوان کرد و افزود: تاول‌های پوستی به صورت دانه‌های قرمز در ابتدا روی سر و بدن ظاهر می‌شود و بعد در صورت، دست و پا‌ها با خارش شدیدی بروز می‌کند.

به گفته شکیبا، تب، سرفه، سردرد، بی‌اشتهایی، بدخلقی و بی‌حوصلگی از دیگر علائم بیماری آبله‌مرغان است.

وی با بیان اینکه بیماری آبله‌مرغان در خیلی از موارد عارضه خاصی ندارد، تصریح کرد: بیماری آبله‌مرغان به راحتی قابل تشخیص است، به جزء در برخی موارد نادر که نیاز به آزمایشاتی دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در رابطه با راه‌های انتقال آن، گفت: تماس با ترشحات پوستی آبله‌مرغان و ریز قطرات تنفسی حاصل از سرفه و عطسه فرد آلوده، راه‌های شیوع این بیماری است.

وی به شیوع بیشتر این بیماری در فصول پاییز و زمستان اشاره کرد و گفت: دانش‌آموزان دارای علائم آبله‌مرغان باید در منزل استراحت کنند و برای جلوگیری از انتشار آن با همکلاسی‌های خود تماس حضوری نداشته باشند .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار