وضعیت لیست‌های انتخاباتی برای مجلس دوازدهم چگونه است؟

جریان‌های مختلف سیاسی در فاصله یک هفته مانده تا انتخابات ۱۱ اسفند در حال انتشار لیست‌های خود هستند.

با گذشت سه روز از آغاز تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هنوز لیست برخی ائتلاف‌ها و جریان‌های سیاسی مشخص نشده است و این امر به منزله از دست رفتن فرصت انتخاباتی برای کسانی است که می‌خواهند در لیست موردنظرشان قرار بگیرند.

البته ورود به یک ائتلاف یعنی قبول کردن یک کار جمعی به همین دلیل یک داوطلب انتخابات مجلس طبق تعهدی که به آن ائتلاف یا جریان سیاسی دارد نمی‌تواند به‌طور فردی برای حضور در انتخابات اقدام کند.

ازجمله ائتلاف‌ها و جریان‌های سیاسی معروفی که تا کنون لیست خود را اعلام کرده‌اند لیست‌های صدای ملت به سرلیستی علی مطهری، لیست شورای وحدت با سرلیستی منوچهر متکی و ائتلاف فراگیر نیرو‌های مردمی جبهه انقلاب به سرلیستی مرتضی آقاتهرانی است.

وضعیت مبهم شورای ائتلاف

شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی هم مثل انتخابات مجلس یازدهم که در روز‌های پایانی تبلیغات، لیست خود را اعلام کرد هنوز پس از گذشته سه روز از تبلیغات انتخابات مجلس دوازدهم لیست خود را اعلام نکرده است، اما خیلی زود یعنی بیش از سی روز پیش اعلام کرده بود که محمدباقر قالیباف سرلیست این شورا در انتخابات مجلس دوازدهم است.

طبق شنیده‌ها برخی اصولگرایان به سرلیستی قالیباف ان‌قلت دارند. محمد ناظمی اردکانی دبیرکل جبهه ایران قوی و دبیرکل جامعه اسلامی مدیران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران درباره اعلام سرلیستی قالیباف در شورای ائتلاف در بیش از یک ماه پیش گفت: اعلام نمی‌شد بهتر بود. سرلیستی که می‌خواهد اعلام شود در صورتی که اجماع وجود داشته باشد می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد و آن لیست هم رای‌آورتر خواهد بود و هم اینکه مشارکت بیشتر به‌دنبال خواهد داشت.

ناظمی اردکانی

وی اظهار کرد: برای مجلس یازدهم که آقای قالیباف سرلیست قرار گرفت ان‌قلت‌هایی وجود داشت، اما با تعاملاتی که صورت گرفت و اقداماتی که انجام شد تقریبا اجماع حاصل شد و مخالفت‌هایی که وجود داشته به حداقل رسید و الحمدالله لیست برای مجلس یازدهم رای آورد.

از دلایل دیگر دیر اعلام شدن لیست شورای ائتلاف به پایان نرسیدن مذاکرات با سایر جریان‌های انقلابی ازجمله جبهه پایداری است که برخی از اعضای آن در لیست ائتلاف فراگیر نیرو‌های مردمی جبهه انقلاب حضور دارند.

پرویز سروری، نایب‌رئیس شورای ائتلاف از احتمال لیست مشترک شانا و پایداری خبر داده بود و این جلسه شب گذشته تا پاسی از شب ادامه پیدا کرده است.

حمایت اعتدال و توسعه از صدای ملت

محمدباقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه که پیش از این چهار دوره نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی بوده است در ابتدا از تهران برای حضور در انتخابات مجلس دوازدهم ثبت‌نام کرد و به‌دنبال ائتلاف با احزاب اصلاح‌طلب بود که در نهایت تصمیم گرفت حوزه انتخابیه خود را عوض کند و از تهران به رشت برود.

حضور نوبخت در چند روز اخیر در رشت بیانگر این امر بود که وی قصدی برای سرلیستی و ائتلاف با احزاب کارگزاران، ندای ایرانیان، اعتماد ملی و خانه کارگر ندارد و به تبع آن شاهد بودیم برخی از اعضای حزب اعتدال و توسعه در لیست صدای ملت به سرلیستی علی مطهری حضور یافته‌اند.

جواد هروی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره لیست ندادن حزب اعتدال و توسعه گفت: ما در تهران لیست نخواهیم داد و از لیست آقای مطهری حمایت می‌کنیم.

جواد هروی

وی ادامه داد: در استان‌ها افراد متعددی را خواهیم داشت، اما نه در قالب لیست مثلا در جایی که یک نفر است و یا در جایی که سه نفر است آن‌ها را خواهیم داشت.

در این میان در تهران لیست‌های دیگری مثل متخصصین متعهد به معیشت، کار و تولید ایران اسلامی و شورای ائتلاف ایثارگران منتشر شده و لیست‌های دیگری مثل جهادگران ایران اسلامی در شرف انتشار هستند.

با اینکه به غیر از چند لیست که افراد شناخته شده‌ای دارند بقیه لیست‌های از چنین امتیازی برخوردار نیستند، اما رای‌دهندگان نباید ملاکشان برای انتخاب یک نماینده، معروف بودن آن باشد چراکه در بین افراد ناشناخته افراد توانمند و متخصصی هستند که می‌توانند با تصمیمات خود بسیاری از مشکلات را حل کنند و راه شناسایی این افراد تحقیق درباره نمایندگانی است که رای‌دهندگان می‌خواهند نام آن‌ها را در لیست خود بنویسند.

گزارش: محمد امیرحسینی

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۳ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
ما رأی می دهیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۸ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
ما که رأی میدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۷ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
هر کس رأی ندهد خائن به وطن و هموطن است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۱ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
لطفا به فرد لایق رأی دهید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۰ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
من برای اینکه خون شهدا وزحمات جانبازان ورزمندگان 8سال دفاع مقدس پایمال نشود وسیلی به گوش مقامات زده باشم رای نمیدهم اگر خواستم رای بدهم قربت الله میکنم نه رای خودرا فدای وعشق فلان کس کنم نه رای میدهم ونه حتی رای باطله را خرج کسی میکنم رای دادن خیانت هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۲ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
رأی ندادن خيانت به کشور ومردم کشور است
United States of America
ناشناس
۱۲:۰۱ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
من رأی نمی دم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۲ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
ا که حق رأی داریم ورأی می دهیم تو حتما حق رأی نداری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۶ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
من به احترام به خون شهیدان عزیز وطنم و مدافعان حرم به احترام این شیرمردان این بنده ی حقیر رای میدم انشاالله که مردم عزیز کشورم هم بخاطر خون شهیدان و این جوانمردان که از همه چیزشون گذشتن بخاطر ما ماهم سهم کوچکی در این راه داشته باشیم. انشاالله که همه ی مردم شرکت کنند در این راه و عظمت حضور خود را نشان بدن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۱ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
رای ما ایرج ملکی
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۱۰:۴۱ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
کلا در رای گیری / مردم ایران قابل پیش بینی نیستن / مثل تیم ملی فوتبال مون هستن
ممکنه برزیل را شکست بدن ولی بعدا به تیم افغانستان ببازن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۵ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
چرا باید به لیست هایی که با هم می بندند ،سهم خواهی می کنند ، با هم کنار میان و منافع جمع می کنند رای داد؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۲ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
آفرین
دقیقا
من هم لیستی رای نمیدم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۳ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
به فرد مستقل رأی بدهید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۴ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
قبلا که رای دادیم چی شد؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۴ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
رأی بده ببین چی میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۹ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
رای میدهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۵ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
خب بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۹ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
خدایی دقت کردی چرا مملکت رو فقط سیاسیون اداره می کنند که
نه سواد سیاسی ندارن
نه سواد اقتصادی
نه سواد هیچی
چرا فقط باید حزب سیاسی داست
چرا حزب علمی، اقتصادی، فرهنگی نداریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۰ ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
این همه سال همین لیست ها بودن چی شد
آخرین اخبار