رهایی با عطر گل نرگس در شب نیمه شعبان/ آزادی ۴۲ زندانی جرائم غیرعمد

همزمان با فرا رسیدن نیمه شعبان، مراسم آزادسازی ۴۲ زندانی جرائم غیرعمد زندان‌های استان فارس در شیراز برگزار شد.

این مراسم با عنوان «رهایی با عطر گل نرگس» در شب سالروز ولادت حضرت صاحب‌الزمان (عج) با حضور جمعی از خیران و مسئولان ارشد استان در سالن جلسات اداره‌کل زندان‌های فارس در شیراز برگزار شد.

رئیس کل دادگستری فارس در این مراسم بر ضرورت اهتمام به آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد و پرداخت بدهی‌های آنان با همت نیک‌اندیشان تأکید کرد و گفت: باید هرآنچه از دستمان بر می‌آید برای زندانیان جرائم غیرعمد انجام دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی، شرکت در امر آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در نیمه شعبان را کاری فرخنده دانست و گفت: عظمت امشب معادل شب قدر است و خوب است از این فرصت استفاده کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب استان فارس نیز در این مراسم گفت: یکی از سئوالاتی که مطرح می‌شود این است که چرا اینقدر به آزادی زندانیان توجه می‌شود. اولین نکته که باید بدان توجه کنیم این است که مردم فارس مردمی فرهنگ‌دوست هستند که خودشان در امور خیر پیشگام می‌شوند.

سیدمصطفی بحرینی اظهار کرد: به طور کلی می‌توانیم زندانیان را به چند دسته تقسیم‌بندی کنیم؛ یکی جرائم خشن، اراذل و اوباش و مخلان امنیت و آسایش و آرامش هستند که این‌ها به هیچ وجه مورد اغماض قرار نگرفته و با قاطعیت در چارچوب قانون با آنان برخورد می‌شود و هیچ‌گونه تسهیلاتی هم به آنان نمی‌دهیم، زیرا حضور آنان در جامعه مخل و موجب سلب آرامش و آسایش مردم است و معمولاً برای برخی از اینان امکان بازپروری و اصلاح هم نیست و مناسب‌ترین مکان برای آن‌ها همین زندان است.

او ادامه داد: دسته دوم زندانیانی هستند که مرتکب جرائم غیرعمد می‌شوند. این‌ها از باب ناچاری دچار خلاف می‌شوند که البته باز هم توجیه‌کننده نیست، اما معمولاً این افراد در تأمین معاش خانواده با مشکل مواجه هستند و شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که از سر نیاز دست به جرم می‌زنند و وضعیت بیابین دارند. ما بر این افراد هم درخواست کمک نداریم، اما یکسری تسهیلات مانند آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و یا سایر مواردی که قانون اجازه می‌دهد، ارائه می‌کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب فارس بیان کرد: دسته سوم زندانیان مقروض هستند که شامل موارد کیفری و بیشتر حقیقی می‌شوند و این‌ها جرائم غیرعمد هستند و معمولاً در حوادث قهریه و ناخواسته درگیر این مشکلات شده‌اند و ممکن است این مشکلات برای هر کسی هم پیش آید.

او با بیان اینکه برای آزادسازی این زندانیان نیاز به کمک خیران داریم، گفت: حضور این افراد در زندان باعث می‌شود هم هزینه برای دولت، هم خانواده زندانی و هم خود زندانی ایجاد شود و از سوی دیگر آزادی آنان موجب اقدامات بسیار اثرگذار و مثبتی برای جامعه، دولت و خانواده زندانی خواهد شد.

مدیرکل زندان‌های فارس هم در این مراسم به ارائه گزارشی از عملکرد ستاد دیه استان پرداخت و گفت: از ابتدای سال جاری تا روز گذشته، ۴ اسفندماه ۵۲۲ نفر از زندانیان جرائم غیرمالی در استان فارس آزاد شدند که ۴۹۹ نفر آقا و ۲۳ نفر خانم بودند.

اسحاق ابراهیمی، مجموع بدهکاری این تعداد را بالغ بر یک هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: شکات پرونده‌ها بزرگترین حامیان و خیران ستاد دیه محسوب می‌شوند چرا که بیش از ۶۸۰ میلیارد تومان از حق و حقوق خود گذشتند تا فرایند آزادسازی زندانیان انجام شود.

او با بیان اینکه بالغ بر ۷ میلیارد و ۵۰۰ تومان از مبلغ مذکور توسط ۵۲۲ زندانی جرائم غیرعمد پرداخت و گفت: علالوه بر این‌ها بیش از ۴۸۴ میلیارد تومان تقاضای اعسار زندانیان پذیرفته شده است و پرداختی که از منابع مختلف در قالب کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی برای آزادسازی ۵۲۲ نفر زندانی اختصاص داده شده است، مبلغ، ۷۳ میلیارد و ۱۶۵ میلیون تومان بوده است که با این مبلغ فرایند آزادی این افراد انجام شده است.

ابراهیمی با تصریح اینکه در مراسم امروز زمینه آزادسازی ۴۲ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان فارس فراهم شده است که از این تعداد ۳۸ نفر آقا و ۴ نفر خانم بوده‌اند، مجموع بدهکاری اینان را ۲۲ میلیارد و ۴۲۲ میلیون عنوان کرد و گفت: شکات این افراد هم ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان گذشت کردند. یک میلیارد و ۱۴۴ میلیون تومان نقدینگی خود زندانیان بوده و ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعسار پذیرفته شده است و ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت از طریق ستاد دیه بوده است از منابع مختلف در قالب تسهیلات بانکی و کمک‌های بلاعوض توسط خیران انجام شده است.

مدیرکل زندان‌های فارس اظهار کرد: هم‌اینک یک هزار و ۸۱ نفر زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان نگه‌داری می‌شوند که در کشور بیشترین تعداد زندانی مالی را استان فارس به خود اختصاص داده است و این هم یک موضوع مهمی است که همه باید دست به دست هم داده و برای رفع آن بکوشیم.

او بیان کرد: از یک هزار و ۸۱ نفری که اکنون در زندان‌های فارس به دلایل جرائم غیرعمد حضور دارند، یک هزار و ۲۴ نفر آقا و ۵۷ نفر خانم هستند و کل بدهی آنان بیش از ۴۰۰ میلیون تومان است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار