یاوری: سپاهان چهره بازنده برابر الهلال نداشت/ مورایس می‌توانست تصمیمات بهتری بگیرد

پیشکسوت تیم فوتبال سپاهان گفت: به نظرم سپاهانی‌ها از حیثیت فوتبال ایران دفاع کردند و در هر دو بازی چهره بازنده نداشتند.

محمد یاوری پیشکسوت تیم فوتبال سپاهان درباره شکست این تیم برابر تیم الهلال عربستان و حذف از لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: بدون اینکه جانبداری کنم، سپاهان تا این مرحله خوب پیش آمده بود و با توجه به تفاوت سطح بازیکنان، امکانات و شرایطی که هست،  نباید توقع بیشتر از این داشته باشیم.  به هر حال قوانینی که گذاشتند چقدر به ضرر تیم سپاهان و تیم‌های دیگر در لیگ قهرمانان آسیا بود. اختلاف بین سپاهان و الهلال را از جنبه امکانات می‌توانیم به آن نگاه کنیم. به هر حال بازیکنان و امکاناتی که آن‌ها در اختیار داشتند را ما نداریم.

او افزود:  ما ۲ مشکل بزرگ داریم. بحث نبود var است که بازیکنان ما عادت کردند که داور و کمک داور در بازی تاثیرگذار باشند، اما حواسشان در مسابقات بین المللی نیست که ۴ داور در اتاق VAR نشستند و از زوایای مختلف حرکاتشان را می‌بینند و دیدید که در جام ملت‌های آسیا و لیگ قهرمانان آسیا چقدر ما بازیکن اخراجی دادیم و این‌ها به دلیل حضور نداشتن کمک داور ویدیویی در فوتبالمان است که بازیکنان بی احتیاطی می‌کنند و حواسشان نیست که زیر ذره بین داوران هستند.

او افزود: مسئله دیگر مربوط به بحث سقف بودجه است. متاسفانه فدراسیون فوتبال سقف کوتاه بودجه برای تیم‌های ما گذاشت و هیچ گونه تفاوتی برای تیم‌های آسیایی با بقیه تیم‌ها قائل نشد. البته مبلغ ناچیزی را به سقف بودجه تیم‌های آسیایی اضافه کرد که  نسبت به سقف آسمان خراش‌هایی تیم‌های آسیایی، کم بود. تازه سقفی که برای تیم‌های ما قائل شدند خیلی پایین بود. شاید کسانی که اهل فوتبال نیستند و نمی‌دانند تیمداری چقدر هزینه دارد، به نظرشان همین قدر  سقف بودجه هم زیاد است. به نظرم تعیین سقف بودجه خیلی تنگ نظرانه و حرفه‌ای نبود.

یاوری بیان کرد: در هر ۲ بازی سپاهان جلو افتاد و بعد مشکل پیدا می‌کند و این دلایل زیادی دارد. اخراج ها، مسائل  فنی و روحی و روانی و آمادگی جسمانی  در این زمینه موثر هستند. سپاهان در لحظات آخر شکست خورده و نکته جالب‌تر این است که بعد از اخراج‌ها نتیجه را واگذار کرده است. این جای فکر دارد که چرا این قدر بازیکنان ما اخراج می‌شوند. ۲ مدافع ما در بازی رفت و برگشت برابر تیم الهلال اخراج شدند و می‌توانستند این کارت قرمز‌ها را نگیرند. من دیدیم بعضی از مواقع بازیکنان ما در نیمه حریف اخطار می‌گیرند. توپی که در محوطه جریمه حریف است برای ما خطری ندارد. البته یزدانی در آن صحنه  که بازیکن جوان سپاهان پاس اشتباه داد، مجبور بود که خطا کند.  

پیشکسوت سپاهان تصریح کرد: البته مطلب مهمتری که می‌خواهم بگویم این است که  اصلا سپاهان در هر ۲ بازی چهره تیم بازنده را نداشت، تا آن لحظه که  اتفاقات ناخواسته برایش پیش آمد. سپاهان واقعا از حیثیت فوتبال ایران دفاع کرد و در لحظاتی حریف را اذیت کرد. اگر آن ۲ موقعیت بازی رفت را  سپاهان توسط احمدزاده از دست نداده بود به طور حتم سپاهان می‌توانست تکلیف بازی برگشت را مشخص کند.

او خاطر نشان کرد: البته نمی‌توانیم از تصمیمات بهتری که کادر فنی می‌توانست در این بازی بگیرد بگذریم. به نظرم کادر فنی می‌توانست تصمیمات بهتری بگیرد. من علت  بیرون ماندن رضا اسدی را نمی‌دانم و حتی محمد جواد حسین نژاد هم در بازی برگشت می‌توانست به سپاهان کمک کند، اما دلیل نیمکت نشینی اش را اطلاع ندارم. ما به خاطر اینکه  در تمرینات سپاهان نیستیم، نمی‌توانیم قاطع بگوییم تصمیمات کادر فنی  اشتباه بوده است. من تمرینات را ندیدم تا بدانم چه مشکلات و مسائلی وجود دارد.

او افزود: همانطور که  بازی را از لحاظ فنی و کارشناسی می‌بینم می‌شد تصمیمات بهتری گرفت. بازی کردن اعرابی که تازه به تیم سپاهان اضافه شده برایم تعجب برانگیز است.  همچنین بازی کردن وینگر غنایی برایم سوال انگیز است. رضا اسدی یکی از  بهترین بازیکنان ما تا قبل از جام ملت‌های آسیا  بوده  و با سنت فوروارد ما در گلزنی رقابت می‌کرده است، اما در بازی با الهلال نیمکت نشین بود. درست در لحظاتی که تکلیف تیم معلوم است و بازی رو به پایان است، اسدی وارد زمین مسابقه می‌شود. به نظرم این مسائل باید واکاوی شود و مورایس باید جواب بدهد. اهالی فوتبال و افراد متخصص از تصمیمات گرفته شده تعجب می‌کنند نه اینکه ایرادی بگیرند. من می‌خواهم بدانم که چرا اسدی بیرون از زمین مسابقه ماند؟

یاوری گفت: به نظرم تیم سپاهان از جام ملت‌های آسیا ضرر کرد، چون که مجبور شد یک عده دیگر را به اردوی قطر ببرد و وقتی که می‌خواست برابر الهلال بازی کند یک عده دیگر را مورد استفاده قرار داد. شاید دلیل و  توجیه مورایس این باشد که این‌ها آماده  نبودند. البته  شهریار مغانلو و رامین رضاییان  هم همراه تیم نبودند، اما در بازی با الهلال بازی کردند.  آریا یوسفی را به جام ملت‌های آسیا بردند، اما بازی اش ندادند. روز بازی با امارات که نتیجه تاثیری نداشت، می‌شد که یوسفی در آن بازی حضور داشت. سرمربی تیم ملی فوتبال همه اتفاقات رخ داده را برعهده شانس می‌گذارد و خیلی جالب است. اهالی فوتبال شانس را قبول دارند، اما نه اینکه همه اتفاقات شانس باشد.

پیشکسوت سپاهان درباره اینکه انتقاداتی مبنی بر نخریدن بازیکن در خط دفاع مطرح می‌شود، گفت: از اول فصل نظرم این بود که در همه پست‌هایی که سپاهان لازم داشت بازیکنان خوبی در اختیار دارد، اما در  دفاع و هافبک مرکزی سپاهان مشکل داشته و دارد. محمد کریمی به عنوان هافبک دفاعی استفاده می‌شود در حالی که کریمی بازیکن طراح بوده است. کریمی سال ۹۷ به عنوان بهترین پاسور لیگ انتخاب شده بود و  در پست هافبک نفوذی و پلی میکر  بازی می‌کرده است و پاس‌های عالی داده است، اما در بازی با الهلال مجبور شد که برود دعوا و جنگ کند و، چون جزو خصلت هایش نیست دائم خطا می‌کرد و کارت می‌گرفت. به نظرم سپاهان در این ۲ پست  نسبت به دفاع و هافبک وسط ارجحیت جذب داشت. موافق نبودم که قربانی دفاع بازی کند، چون پستش هافبک دفاعی است.  همچنین انتقال قربانی به باشگاه زنیت جای فکر کردن دارد؟  چرا این اتفاقات می‌افتد و باید جواب آن‌هایی که سپاهان برایشان مهم است داده شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار