ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۳ آغاز شد/ اعزام بیش از ۸۵ هزار نفر به عربستان

نام نویسی برای اعزام ۸۵ هزار و ۵۵۰ زائر واجد شرایط حج تمتع ۱۴۰۳ در کاروان‌های سراسر کشور آغاز شد.

براساس اعلام سازمان حج و زیارت از امروز ششم اسفند ماه نام نویسی زائران واجد شرایط اعزام به سرزمین وحی در کاروان‌های سراسر کشور آغاز شد.

بر همین اساس واجدین شرایط اعزام به حج تمتع ۱۴۰۳ باید برای اعزام به سرزمین وحی دارای شرایط ذیل باشند.

واجدان شرایط ثبت نام:

الف) افرادی که بر اساس اعلام قبلی سازمان حج و زیارت با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir اقدام به پیش ثبت نام کرده و واریز وجه انجام داده‌اند.

ب) افرادی که در کاروان‌های حج تمتع سال ۱۳۹۹ نام‌نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده و انصراف نداده‌اند.

توجه: اولویت ثبت نام در کاروان با واجدین شرایط (بند الف و ب) مندرج در این اطلاعیه است، از این‌رو بمنظور رعایت حقوق این عزیزان، جهت ایجاد امکان بررسی و انتخاب کاروان مورد نظر فرآیند پیش ثبت‌نام از ساعت ۲۳:۰۰ روز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ متوقف خواهد شد و این عزیزان از تاریخ شروع ثبت نام (۱۴۰۲/۱۲/۰۶) تا ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ برای انتخاب کاروان و تکمیل فرآیند ثبت نام فرصت خواهند داشت، لیکن درصورت عدم مراجعه ایشان در بازه زمانی یاد شده و وجود ظرفیت خالی پس از پایان تاریخ مقرر، باقیمانده ظرفیت کاروان‌ها با فراخوان از اولویت‌های بعدی تکمیل خواهد شد.

نحوه انتخاب و ثبت‌نام در کاروان:

انتخاب کاروان و ثبت‌نام در آن با مراجعه به نشانی اینترنتی my.haj.ir و بصورت غیرحضوری بوده و متقاضیان می‌بایست ابتدا نسبت به انتخاب و ثبت‌نام در یکی از کاروان‌های استان محل سکونت خود مبادرت کرده و سپس حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت به دفتر مدیر کاروان مراجعه و سایر مراحل ثبت‌نام (تحویل مدارک، انجام معاینات، اخذ تأییدیه پزشکی) را پیگیری کنند.

مدارک مورد نیاز هنگام مراجعه به دفتر مدیر کاروان بمنظور قطعی کردن ثبت‌نام:

– اصل قبض ودیعه‌گذاری اولیه (بجز ثبت نام شدگان در کاروان‌های حج سال ۱۳۹۹).

– کارت ملی.

توضیح: زمان تحویل سایر مدارک مورد نیاز از قبیل: گذرنامه معتبر و عکس، پس از انجام ثبت‌نام، از طریق مدیرکاروان به متقاضی اعلام خواهد شد؛ تأکید می‌گردد ضروری است نسبت به آماده‌سازی گذرنامه معتبر و عکس از هم اکنون اقدام گردد.

ضمناً تمامی متقاضیان اعزام برای سفر حج تمتع سال ۱۴۰۳می‌بایست دارای گذرنامه حداقل با تاریخ اعتبار ۱۴۰۳/۰۹/۲۰ باشند.

هزینه تشرف:

هزینه قطعی این سفر معنوی بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن متناسب با گروه قیمتی هر کاروان تعیین شده است. ضروری است پس از انتخاب کاروان مورد نظر، مبلغ باقیمانده هزینه سفر حداکثر ظرف یک هفته از طریق سامانه حج و زیارت به نشانی my.haj.ir پرداخت شود.

تذکرات مهم:

۱- قطعی شدن ثبت نام در کاروان منوط به ارائه مدارک در مهلت مقرر (۴۸ ساعت پس از انتخاب کاروان) به مدیرکاروان است، در غیر این صورت رزرو و ثبت‌نام اولیه در کاروان انتخابی (به دلیل عدم تکمیل مراحل)، باطل و منصرف تلقی شده و ظرفیت خالی کاروان برای سایر اولویت‌ها باز می‌گردد.

۲- به محض تکمیل ظرفیت، عملیات ثبت نام در کاروان‌ها و متعاقب آن در سطح استان متوقف خواهد شد.

۳-انتخاب و ثبت‌نام متقاضی در کاروان‌هایی میسر خواهد بود که با اطلاعات درج شده متقاضی از حیث استان، شهرستان محل اعزام و مذهب در مرحله فراخوان سامانه http://reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد.

۴-متقاضیان پس از قطعی شدن ثبت‌نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت‌نام را نزد خود نگهداری کنند.

۵- چنانچه متقاضی پس از ثبت‌نام قطعی در مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به انجام سایر مراحل اقدام نکند، منصرف از سفر تلقی شده و ثبت نام وی در کاروان بصورت یک طرفه و سیستمی ابطال می‌گردد و درصورت تمایل به ثبت نام مجدد باید مراحل را مجدداً در سایر ظرفیت‌های خالی دنبال کند.

۶- متقاضیان محترم، می‌بایست پس از اعلام مدیر کاروان به پزشک و یا مراکز پزشکی که از سوی ایشان معرفی می‌گردد، مراجعه و درصورت تأیید سلامت و توان جسمی، مراحل نهایی سفر خود را دنبال نمایند؛ بدیهی است درصورت عدم مراجعه به موقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا عدم تأیید استطاعت بدنی، فرآیند ثبت‌نام و اعزام متوقف شده و سایر افراد حائز شرایط جایگزین خواهند شد.

۷- آن دسته از متقاضیان اعزام به حج تمتع، در صورتیکه احتمال می‌دهند ممنوع‌الخروج باشند، در اولین فرصت با مراجعه به مراکز مربوطه از وضعیت خروج خود اطمینان حاصل نمایند. بدیهی است جبران و پرداخت هرگونه خسارات مالی احتمالی در این‌خصوص بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

نحوه پرداخت وجه قربانی زائران:

پس از توافق با بانک توسعه اسلامی و نهایی شدن میزان وجه قربانی، مراتب از طریق مدیر کاروان به اطلاع زائرین خواهد رسید تا نسبت به واریز مبلغ آن به حسابی که از سوی سازمان اعلام می‌شود، اقدام کند.

برای آگاهی بیشتر متقاضیان محترم تشرف اعلام می‌گردد:

۱- با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله اجاره مسکن حجاج بر اساس مقررات وزارت حج و عمره کشور میزبان ساماندهی و به اجرا گذاشته می‌شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل‌ها و یا تقسیم ظرفیت‌ها با محدودیت‌هایی روبرو است؛ بنابراین سرانه زائری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود چهار متر مربع و حداکثر برای اسکان ۵ نفر در هر اتاق در هتل‌های مدینه منوره و ۴ نفر در هر اتاق در هتل‌های مکه مکرمه، نسبت به تأمین محل اسکان حجاج اقدام کرده است.

۲- سازمان حج و زیارت تلاش کرده است تا اسکان حجاج در مدینه منوره را در نزدیک‌ترین هتل‌ها به حرم نبوی شریف (منطقه مرکزی) فراهم نماید، لیکن در مکه مکرمه با عنایت به شرایط خاص جغرافیایی اسکان، هتل‌های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف می‌باشد که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام، زائران گرامی برای تشرف به حرم از اتوبوس‌های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه‌های اطراف حرم تردد می‌کند، استفاده خواهند کرد.

۳- با عنایت به مطالب فوق، هزینه مسکن هر زائر با توجه به محل اسکان در مدینه منوره و مکه مکرمه محاسبه و تعیین گردیده است؛ بنابراین یکی از دلایل اساسی تفاوت هزینه‌های هر کاروان، مکان اقامت آنان در هر یک از دو شهر مذکور می‌باشد.

۴- تفاوت هزینه‌های کاروان‌ها ناشی از اختلاف گروه قیمتی محل اسکان حجاج (براساس امتیاز بندی انجام شده) و میانگین بازه زمانی سفر است؛ از این‌رو به متقاضیان محترم توصیه می‌شود از ابتدا دقت کافی در انتخاب کاروان خود را داشته باشند؛ زیرا به دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه‌جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۶ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
اگر خانه کعبه این همه سود هنگفت برای عربستان نداشت حتما بن سلمان تا حلا تبدیل به هتلش میکرد
Iran (Islamic Republic of)
احسان
۱۵:۰۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
خدایی با این پولهایی که ما هر سال در ترکیه و عربستان خرج می کنیم به راحتی می تونستیم چند تا شهر مدرن توریستی بسازیم
Iran (Islamic Republic of)
کامبیز
۱۲:۵۸ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
خروج1میلیارد دلار از کشور
Iran (Islamic Republic of)
کامبیز
۱۴:۳۶ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
اشتباه حساب کردی نزدیک3میلیارد دلار میشه
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۱:۰۶ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
پدر مادرم پارسال پولش نتونستن جور کنن برن فیش مامانم فروختن و پول جمع کردن قرض کردن شد 120 تومن که بابام بره سنش بالاست حالا که موقعش شد باید 150 به بالا بده..... بازم هزینش نداره.... چی بگم؟ واقعا حج هم برای پولداراست شده راه درامدی.....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۳ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
کسی که برای یک مسافرت 120 میلیون خرج میکنه جزء پولدارا حساب میشه :)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۰ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
ان شاالله که سفرش جور بشه وبسلامتی مشرف بشن التماس دعا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
باید از هر خارج رونده عوارض سنگین گرفته شود هر خارج رونده.بدون سوبسید با عوارض خروج ارز سنگین این جورکارها راه رشد اقتصادی فقرزدایی وپایین امدن دلاره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۱ ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
هر چقد عوارض بگیرن مطمعا به شما نمیدن / خرج این مملکت هم نمیکنن
آخرین اخبار