شناسایی ٢۶۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه‌های آذربایجان‌غربی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ٢۶٠ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه‌های استان شناسایی شده که ارومیه، سلماس، سردشت و بوکان دارای بیشترین مورد بوده است.

ایرج دست نشان مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی در خصوص اهمیت فعالیت‌های حریم راه‌های استان، گفت: از میان ٢۶٠ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه‌ها به ترتیب ارومیه با ۵٨ مورد، سلماس با ۴۶ مورد، سردشت با ۴٠ مورد و بوکان با ٢١ مورد بیشترین تخلفات تجاوز به حریم راه‌ها را دارا هستند و امسال در مجموع ٧۶ مورد از این ساخت و ساز‌های غیرمجاز تخریب شده است.

وی افزود: ١٠٨ مورد از احکام قضایی برای تخریب در دست اقدام بوده، هزار و ۵۱ اخطار کتبی و ۳۹۹ اخطار پیشگیرانه قبل و بعد از ساخت و ساز غیرمجاز به مالکان در سراسر استان صادر شده و برخی از مالکان با آگاهی کامل پیش از صدور احکام قضایی اقدام به تخریب ۷۶ مورد از ساخت و ساز‌های غیرمجاز خود کرده‌اند.

دست نشان اضافه کرد: به استناد ماده ۶ (حریم قانونی) راه‌ها از آکس جاده به طرفین ٣٨ متر و به استناد ماده ١٧ قانون ایمنی راه‌ها، ایجاد هرگونه ساختمان و دیوارکشی و تأسیسات به شعاع ۱۰۰ متر از انتهای حریم راه‌ها و در طول کنارگذر‌هایی که وزارت راه و شهرسازی احداث کرده یا مسئولیت نگهداری آن را بر عهده دارد، بدون کسب مجوز از این وزارتخانه ممنوع بوده و هرگونه سرمایه‌گذاری و ساخت و ساز در حریم راه‌ها ابتدا نیازمند استعلام و دریافت مجوز از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان است.

به گفته وی، تداخل ماده ١٧ با حریم شهر یکی از مشکلات موجود در حوزه حریم راهداری بوده که امیدواریم با پیگیری مسئولان مربوطه این مشکلات که دلیل سردرگمی ارباب رجوع‌ها است، حل شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.