کاهش قیمت زمین و افزایش ساخت و ساز تنها راه کنترل گرانی مسکن

مدیر سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در قزوین گفت: تنها راه کاهش و کنترل قیمت مسکن، پایین آوردن قیمت زمین و افزایش ساخت و ساز‌ها در این حوزه است.

مصطفی تقی زاده مدیر سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در قزوین گفت: راهکار کاهش قیمت مسکن به ۲ صورت افزایش عرضه و یا کاهش تقاضا صورت می‌پذیرد که در این رابطه باید اذعان داشت که کاهش تقاضا در اختیار ما نیست، اما می‌شود با افزایش عرضه قیمت مسکن را تا حدودی کنترل کرد.

وی با اشاره به نحوه کاهش قیمت مسکن افزود: برای انجام این موضوع راهکار‌های متعددی از جمله افزایش ساخت و ساز‌ها و سرعت بخشیدن به وعده رییس جمهوری مبنی بر ساخت چهار میلیون مسکن در کشور می‌تواند محقق شود که خوشبختانه انجام این رویداد در استان قزوین به طور چشمگیری در حال انجام است.

این تحلیل گر بازار سرمایه گذاری به موضوع مالیات در کاهش قیمت مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که دولت نیز به طور جدی به آن پرداخته، افزایش مالیات بر خانه‌های خالی است که این مساله نیز می‌تواند نقش مهمی را در کاهش قیمت مسکن به همراه داشته باشد.

به گفته تقی زاده، افزایش تسهیلات خرید مسکن از سوی دولت نیز می‌تواند ضمن به جریان انداختن خرید و فروش در این حوزه، قیمت مسکن را نیز تا حد چشمگیری کاهش دهد.

وی یادآور شد: یکی دیگر از راهکار‌های مهم در حوزه کنترل قیمت مسکن، کاهش قیمت مصالح ساختمانی و نیروی کار است که در این بخش هم نیازمند مساعدت و کمک دولت هستیم تا ورود جدی به این بخش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر مردم طی سال‌های گذشته بهترین جا برای سرمایه گذاری را بازار مسکن هدف قرار داده اند، تاکید کرد: متاسفانه این ضرب المثل قدیمی که می‌گوید "زمین را نگهدار تا زمین نگهت دارد" باعث شده تا افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردارند، در حوزه زمین و ساختمان سرمایه گذاری کنند و این مساله هم نیازی به تحلیل‌های پیچیده ندارد در حالی که تنها افزایش تقاضا یک موضوع باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

تقی زاده ادامه داد: این تقاضا از جانب سه گروه ایجاد می‌شود، گروه اول خانه اولی‌ها هستند، گروه دوم سرمایه گذار‌ها و گروه سوم کسانی هستند که می‌خواهند خانه شخصی خود را تغییر دهند.

وی با اشاره به این سه گروه افزود: در مورد خانه اولی ها، با توجه به افزایش قیمت و میزان درآمدها، متقاضیان مسکن که طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نتوانسته اند خانه بخرند، امسال نسبت به تهیه آن می‌توانند اقدام کنند و این اقدام آن‌ها در بخش اقدام ملی مسکن میسر خواهد بود.

وی یادآور شد: براساس آمار‌های موجود، افرادی هم که می‌خواهند خانه شخصی خود را تغییر دهند یا کسانی که سرمایه مازادی داشته باشند که بخواهند طبق آن خانه خود را تغییر دهند هم تعدادشان کم است.

به گفته این تحلیلگر اقتصادی، در کشور‌هایی که بازار سرمایه در آن‌ها عمر زیادی ندارد، غالبا مردم به سمت سرمایه گذاری در بازار‌های موازی مثل مسکن حرکت می‌کنند و این اتفاقی است که در قزوین هم شاهد آن هستیم و اغلب متقاضیان مسکن در این استان، سرمایه داران هستند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در قزوین در خصوص پیش بینی بازار مسکن در سال آینده، گفت: به طور کلی بهار و تابستان نسبت به پاییز و زمستان فصل جا به جایی است و تغییر منزل رونق بیشتری دارد، در این فصل‌ها خرید و فروش هم افزایش پیدا می‌کند و قیمت ملک هم طبق انتظارات بالا می‌رود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار