در نشست خبری لایحه بودجه ۱۴۰۳ مطرح شد؛

افزایش ۵۸ درصدی بودجه مناطق شهرداری تهران/ نیمی از بودجه به حمل و نقل اختصاص پیدا کرد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: نیمی از بودجه سال آینده به حمل و نقل و ترافیک اختصاص یافته است که امیدواریم عقب ماندگی سال‌های اخیر جبران شود.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در نشست خبری با موضوع «لایحه بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳» با بیان اینکه در هفته گذشته بودجه سال آینده شهرداری در شورا به تصویب رسید، گفت: این لایحه در موعد مقرر خود ابلاغ شد و امیدواریم شهرداری نیز در زمان مناسب تفاهم نامه‌ها و قرارداد‌های خود را منعقد کند و اقدامات به موقع آغاز شود.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده همچون امسال به موضوع مهم شهر تهران توجه دارد اظهار کرد: در برنامه چهارم شهر بر موضوعات اساسی تأکید شده بود؛ لذا این موضوعات جدا و بودجه جداگانه برای آن پیش بینی شد. سال قبل ۱۰ هزار میلیارد تومان، اضافه بر بودجه مصوب برای توسعه حمل و نقل عمومی تخصیص یافت که البته فراتر از برنامه ریزی‌های صورت گرفته، نیاز‌ها دیده شد. بر همین اساس در متمم بودجه، اعتبارات بیشتری در نظر گرفتیم.

چمران با تأکید بر اینکه ۱۳۵ هزار میلیارد تومان بودجه یکی از سناریو‌های پیش بینی شده بود که مورد تأیید قرار گرفت، تصریح کرد: ۱۵ هزار میلیارد تومان مازاد نیز برای توسعه حمل و نقل پیش بینی شد که منابع و مصارف آن کاملاً مشخص است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه یادآور شد: پس از طی مراحل اداری، بودجه سال آینده ابلاغ خواهد شد و شهرداری کار خود را آغاز خواهد کرد. از ۱۵ هزار میلیارد تومان ۱۴ هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل عمومی و هزار میلیارد تومان برای خدمات شهری است.

وی با اعلام اینکه نیمی از بودجه سال آینده به حمل و نقل و ترافیک اختصاص یافته است، ابراز امیدواری کرد که عقب ماندگی سال‌های اخیر جبران شود.

کاهش مصارف هزینه‌ای و افزایش هزینه‌های عمرانی

چمران با بیان اینکه سعی شده از مصارف هزینه‌ای و یا هزینه‌های جاری کاسته و به هزینه‌های عمرانی افزوده شود، تصریح کرد: تلاش بر این بود هزینه‌ها نسبت به بودجه سال قبل، کاهشی باشد که این مهم محقق شد.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد از بودجه فرهنگی و اجتماعی، ۴۸ درصد بودجه حمل و نقل و ترافیک، ۱۵ درصد بودجه خدمات شهری و محیط زیست، ۵ درصد بودجه ایمنی و مدیریت بحران، ۲ درصد بودجه شهرسازی و ۲۰ درصد بودجه توسعه و هوشمندسازی است، گفت: در سال قبل ۴۰ درصد از بودجه هزینه‌ای بود، اما در بودجه سال آینده ۳۶ درصد بودجه هزینه‌ای است و مابقی به تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی اختصاص دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه جهت گیری بودجه کاملاً مشخص است که به سمت کاهش هزینه‌ها رفته و برای حل مسائل اصلی شهر، بودجه بیشتری اختصاص یافته است، یادآور شد: این بودجه کمک خواهد کرد که مسائل باقی مانده حل شود. البته برای پروژه‌های عمرانی شهر به صورت جزئی برنامه ریزی شده که پس از تصویب نهایی بودجه، این ارقام در دسترس قرار خواهد گرفت.

بودجه مناطق برای سال آینده ۵۸ درصد افزایش یافت

محمد آخوندی هم در این نشست با بیان اینکه بازدید‌ها و بررسی‌های کمیسیون‌های تخصصی شورا باعث شد که دستاورد‌های خوبی حاصل شود و بتوان از این دستاورد‌ها برای تدوین بودجه بهره برد، اظهار کرد: حوزه حمل و نقل و ترافیک مورد توجه ویژه بود. بودجه ساخت و تعمیرات مترو، خرید اتوبوس و نوسازی آن، خرید تاکسی‌های جدید و نوسازی این ناوگان و برقی سازی ناوگان حمل و نقل عمومی در بودجه امسال مورد توجه قرار گرفت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در حوزه تملکات احداث بزرگراه‌های اصلی با مشکل روبه رو هستند، خاطرنشان کرد: برای تملک در این پروژه‌ها از جمله بزرگراه یادگار امام (ره)، شوشتری و بروجردی، بودجه مشخصی برای تملک پیش بینی شده است.

آخوندی با تأکید بر اینکه نیمی از بودجه سال ۱۴۰۳ به حمل و نقل اختصاص دارد، یادآور شد: در حوزه درآمدی همواره بحث درآمد پایدار و ناپایدار وجود داشته است. اصل کار درآمد پایدار حاصل از ارزش افزوده است که نسبت به لایحه پیشنهادی شهرداری ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه سهم هزینه‌ای نسبت به سرمایه‌ای ۳۶ به ۶۴ است، خاطرنشان کرد: ۶۴ درصد بودجه حاصل تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی است. با توجه به اینکه ناچار به کاهش بودجه به ۱۳۵ هزار میلیارد تومان بودیم، بودجه مناطق شهرداری کاهش پیدا نکرد؛ چراکه معتقدیم کار اصلی در مناطق صورت می‌گیرد؛ لذا بودجه مناطق ۵۸ درصد افزایش یافت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران افزود: در بحث پلیس راهور به واسطه ارتباط با مردم، هزار میلیارد تومان برای ماموریت‌های پلیس راهور تهران بزرگ در بودجه ۱۴۰۳دیده شده است.

وی ادامه داد: درآمد شهر ۷۴ هزار میلیارد تومان را رد کرد و ۱۵ هزار میلیارد تومان هم درآمد نقد داشت. این حساب و درآمد‌ها تا ۱۵ اردبیهشت باید ثبت شود. البته هنوز تا پایان سال مانده و به عدد مورد نظر شورا خواهیم رسید.

آخوندی تاکید کرد: مسائل مرتبط به شهر را نباید به مسائل سیاسی گره بزنیم، کسانی علیه دفتر شهر مطالب زدند که این دوستان خود سال‌های گذشته در شهرداری حضور داشتند قطعا می‌دانند منظور از بوجه دفتر شهردار، تمام زیر مجموعه‌های دفتر شهردار است؛ بودجه فاوا که ۱۰۰۰هزار میلیار تومان است و مرکز ارتباطات زیر مجموعه دفتر شهردار است، حراست، مرکز حقوقی، اداره کل امور ایثارگران، سازمان مدیریت بحران، سازمان بسیج و... زیر مجموعه‌های دفتر شهردار هستند. ضمن اینکه منظور از بودجه دفتر شهردار تهیه میز و صندلی نیست، این مورد همیشه هم وجود داشته است. بعضی از دوستان دروغ می‌نویسند.

وی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۳ نسبت به امسال ۱۰ درصد به میزان درآمد پایدار اضافه شده و قابل وصول است، گفت: ۶۷ هزار میلیار تومان بودجه شهرسازی تقریبا به اندازه عملکرد و درآمد امسال است. در بحث احداث آرامستان هم مبلغ ۳۰۰میلیارد تومان برای سازمان بهشت زهرا (س) اختصاص پیدا کرده که البته احداث آرامستان باید با تایید شورا باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه در بخش تاکسیرانی ۵۰۰میلیارد تومان برای بهسازی ناوگان اختصاص دادیم، اظهار کرد: هزار میلیارد تومان برای خرید ون اخصیص یافته به طوری که هزار میلیارد تومان از بودجه اتوبوسرانی به تاکسیرانی برای بحث فنی و اعتباری اختصاص یافته است.

آخوندی ادامه داد: در بحث مترو ۳هزار و ۱۱۰ میلیارو تومان برای تعمیرات اساسی و بهسازی تجهیزات مترو در نظر گرفته شده است. همچنین حدود ۱۱هزار و دویست میلیارد تومان نیز برای خرید اتوبوس اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: برای خط ۶ مترو ۲هزار و نهصد میلیارد تومان، خط ۷؛ هزار و پانصد میلیارد تومان و خط ۱۰؛ ۲هزار میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است. همچنین برای تکمیل خطوط ۱،۲،۳و ۴ هم هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است.
آخوندی به اهمیت سرویس دهی به جانبازان و معلولان هم پرداخت و تاکید کرد: برای خرید خودروی معلولان ۱۸۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

همه املاکی که شهرداری واگذار کرده با تایید شورا و با ارزش افزوده بوده است

وی با بیان اینکه شورا بر موضوع فروش املاک شهرداری حساسیت دارد، افزود: همه املاکی که شهرداری واگذار کرده با تایید شورا و با ارزش افزوده بود و برای تسویه بدهی بانکی استفاده شده است؛ بانک شهر و تجارت.

آخوندی ادامه داد: در بحث فروش اموال غیر منقول حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان دیده شده و وام‌ها و اوراق نیز ۱۴ همت دیده شده است. در بحث آسفالت ۵هزار ۹۰۰میلیارد تومان بودجه برای سال آینده در نظر گرفته شد. در موضوع احداث تقاطع غیر همسطح در سطح شهر ۲۵۸۰میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است. در بوجه مناطق ۵۸ درصد رشد داشتیم. منطقه ۱۵، ۶.۲ بوجه را به خود اختصاص داده است. منطقه ۱۶، ۹۹درصد بوجه آن افزایش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: سازمان ورزش ۱۶۰۰ میلیارد تومان بودجه دارد، سال آینده بیش از ۳هزار میلیارد تومان به ورزش و زیرساخت‌های ورزشی اختصاص یافت که از میزان وزارت ورزش بیشتر است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یک همت ردیف اعتباری برای زیرساخت‌های های برقی سازی در نظر گرفته شده است، اظهارکرد: به عنوان کمک به موارد فنی، اعتباری، بازسازی و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی هزار و هفتصد و نود و پنج میلیارد تومان در نظر گرفته شده که بخشی به برقی سازی حمل و نقل می‌رسد.

همیشه ثبت هزینه‌ها خصوصا عمرانی به سرعت عملی نمی‌شود

در ادامه رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه بودجه شهرداری در سال جاری با احتساب متمم از ۱۰۴ همت به ۱۵۰ همت در سال آینده رسیده است، اظهار کرد: اینکه متمم ارائه شده به این معناست که درآمد‌ها در حال تحقق است. بودجه چندان زیاد نشده بلکه قیمت‌ها بالا رفته است. نباید خیلی خوشحال شویم که بودجه به این میزان رسیده بلکه باید این موضوع را در نظر گرفت که متأسفانه هزینه‌ها افزایش یافته است.

چمران تأکید کرد: قطعاً ما باز هم مشکل خواهیم داشت و باید تلاش کنیم که محقق شود؛ شهرداری رقم بیشتری پیشنهاد داده بود و شورا رقم ۱۷۰ همتی را به ۱۵۰ همت کاهش داد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه ثبت هزینه‌ها به سرعت عملی نمی‌شود، گفت: در مواردی ثبت هزینه‌های پروژه‌های عمرانی به سال بعد موکول می‌شود و این موضوع همواره وجود

داشته است.

تمام درآمد‌های حوزه شهرسازی ناپایدار نیست

وی با بیان اینکه عوارض اضافه بر طرح جامع شهر و تراکم و یا جرائمی که بر اساس تخلف اخذ می‌شود، درآمد ناپایدار است، یادآور شد: تمام درآمد‌های حوزه شهرسازی ناپایدار نیست. برخی از نقاط شهر نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و ما ظرفیت نوسازی و بازسازی زیادی داریم. این موارد درآمد‌هایی است که باید ایجاد شود.

چمران تأکید کرد: افزایش عوارض به همین دلیل از میزان حقوق کارمندان کمتر بود؛ تلاش بر این بود که کسی که بیشتر ساخت و ساز انجام داده و بیشتر از شهر استفاده کرده، عوارض بیشتری بپردازد. عوارض بخش اول عوارض پایدار است که متأسفانه این عوارض پایدار هنوز افزایش خوبی نداشته و البته از ابتدا نیز کم بوده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در برخی سال‌ها فیش عوارض نوسازی چاپ نشده بود، گفت: این موضوع مطرح می‌شد که هزینه عوارض پایدار از هزینه چاپ فیش‌های عوارض کمتر است.

وی ادامه داد: افزایش عوارض به صورت پنج ساله انجام شد؛ البته این افزایش با نرخ تورم همسان نیست. رقم عوارض مقداری افزایش یافته است. نباید در زمان آغاز ساخت یک ساختمان تمام پول را از مالکان گرفت. بیمه، شهرداری و بخش‌های مختلف در ابتدای ساخت، رقم بالایی اخذ می‌کنند و می‌گویند: برو بساز!

چمران با تأکید بر اینکه امیدواریم به تدریج اخذ عوارض پایدار افزایش یابد، تصریح کرد: ۳۶ درصد از اعتبارات بودجه هزینه‌ای و مابقی آن عمرانی است.

سال آینده وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی بهتر می‌شود

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یکی از شرکت‌های داخلی تنها ۵۰ دستگاه اتوبوس تحویل داده است، اظهار کرد: تعدادی از اتوبوس‌ها نیز در حال تست است و سال آینده وارد ناوگان خواهد شد. شهرداری قرارداد‌ها را منعقد کرده و مبالغ را پرداخت کرده است.

برنامه‌های مشترک شهرداری و بنیاد برای کاهش اجاره بها در تهران

وی با تأکید بر اینکه می‌توان این وعده را داد که سال آینده وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی بهتر خواهد بود، گفت: در حوزه مسکن نیز برنامه‌های زیادی در نظر گرفته شده است. بنیاد و شهرداری برنامه‌های مشترک را اجرا خواهند کرد که در کاهش اجاره بها مؤثر خواهد بود، اما، چون عملیاتی نشده جزئیات بیشتری را نمی‌توان ارائه کرد.

چمران با بیان اینکه حضور چینی‌ها برای ساخت مسکن هنوز در حد تفاهم نامه است، تصریح کرد: به محض اینکه این تفاهم نامه‌ها به قرارداد تبدیل شود، جزئیات آن اعلام خواهد شد.

چمران با بیان اینکه ما هم از خدا می‌خواهیم شهر ارزان اداره شود، تأکید کرد: تلاش ما بر این است که شهر در بخش‌های مختلف ارزان اداره شود. تلاش این بوده که برای مثال در بخش خدمات شهری با پیمانکارانی قرارداد منعقد شود که قیمت‌ها ارزان‌تر تمام شود و امیدواریم تمام دستگاه‌ها پای کار بیایند تا شهر را برای مردم ارزان‌تر کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه برخی اموال باید فروخته شود، تصریح کرد: برخی از این اموال ضرورت نگهداری برای شهرداری ندارد. وقتی ملکی خوب باشد حفظ خواهد شد تا از آن درآمد حاصل شود. اینگونه نیست که دارایی‌های شهر را به فروش بگذاریم و قطعاً مواردی که برای شهر ارزشمند و درآمدزاست، به فروش نخواهد رسید. مواردی به صورت پایاپای به فروش می‌رسد و درآمد حاصل از آن صرف توسعه شهر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار میلیارد یورو برای توسعه حمل و نقل عمومی و دیگر بخش هاست، اظهار کرد: دولت برای مترو حداقل نیمی از هزینه‌ها را پرداخت خواهد کرد و بخشی از آن را شهرداری پرداخت می‌کند. رقم قرارداد‌های چین توسط دولت، بخش خصوصی خارجی و بخش خصوصی داخلی پرداخت خواهد شد و فراتر از بودجه شهرداری است.

چمران با بیان اینکه پروژه امتداد بزرگراه یادگار امام در سال آینده بودجه خوبی را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: اگر معارضین پروژه بزرگراه شهید بروجردی برطرف شود، سال آینده به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید. برای بزرگراه شهید شوشتری نیز اعتبار ویژه‌ای پیش بینی شده و فاز اول آن سال آینده اجرایی خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه بنده وعده‌ای نمی‌دهم، گفت: بنده در مورد کار‌هایی که انجام شده، صحبت کردم. شهرداری حتی برای اتوبوس برقی نیز قرارداد بست و عملیاتی شده، اما خودروساز اعلام کرده که تا پایان سال آینده اتوبوس تحویل می‌دهد. ما حتی اگر قیمت اتوبوس داخلی گران‌تر باشد ترجیح می‌دهیم که از تولید داخلی حمایت کنیم.

وی افزود: قرارداد‌هایی که در داخل کشور منعقد شد گران‌تر است و باز هم تأکید می‌کنیم که از شرکت‌های داخلی خریداری شود. شرکت‌های خارجی نیز پس از جبران ضرورت‌های فعلی باید انتقال تکنولوژی را در پیش بگیرند.

چمران با بیان اینکه زمانی خرید خارجی انجام می‌شود که ببینیم اتوبوس تأمین نمی‌شود، گفت: بیشترین اتوبوس داخلی تحویلی ۵۰ دستگاه است و از همان خودروساز نیز تشکر می‌کنیم؛ چراکه می‌دانیم تمام توان خود را به کار گرفتند تا همین میزان اتوبوس را نیز تحویل دهند. برخی خودروسازان نیز ۳۵ دستگاه می‌توانند تحویل دهند. تعدادی از اتوبوس‌ها وارد خطوط شده و پس از این نیز به تدریج اتوبوس‌ها وارد خواهد شد.

وی تأکید کرد: تلاش بر این است که با کمک مپنا و جهاد دانشگاهی اتوبوس‌های برقی در داخل کشور تولید شود. در بخش داخلی به برخی خودروسازان برای ایرادات اتوبوس‌ها هشدار داده شد و خودشان نیز می‌دانند و برای رفع آن تلاش می‌کنند. ما نیز به آن‌ها کمک می‌کنیم تا ایرادات را رفع کنند. ما اتوبوس خارجی معیوب نداریم و تنها چند دستگاه وارد شده که به صورت آزمایشی در حال فعالیت هستند. شرکت خارجی این تضمین را داده که در صورت وجود مشکل، اتوبوس‌های جایگزین را تأمین کند.

در صورت تحویل به موقع تا پایان۱۴۰۳ دو هزار اتوبوس تولید داخلی به ناوگان وارد می‌شود

رئیس شورای شهر تهران گفت: شرکتی که ما در چین با آن قرارداد بسته ایم روزانه ۴۵۰ دستگاه اتوبوس می‌سازد و نه تنها برای ما بلکه برای اروپا و آمریکا نیز اتوبوس تولید می‌کند؛ البته قیمت آن اتوبوس‌ها بالاتر است.

وی ابراز امیدواری کرد که اتوبوس‌ها به موقع تحویل داده شود و تا پایان سال آینده دو هزار دستگاه اتوبوس تولید داخلی به ناوگان وارد شود.

ساخت واگن‌های مترو در حال انجام است

چمران با بیان اینکه قرارداد‌های تولید واگن نیز منعقد شده است، خاطرنشان کرد: کارسازی‌ها صورت گرفته و ساخت واگن‌های مترو در حال انجام است.

چمران با تأکید بر اینکه با پیشنهاد وزارت صمت و اصرار وزیر صمت، تمام اتوبوس‌های وارداتی از چین برقی خواهند بود، گفت: در حوزه برقی سازی داخلی نیز تعدادی اتوبوس تا پایان سال آینده تحویل داده خواهد شد. سه شرکت کنار هم قرار خواهند گرفت تا اتوبوس‌های داخلی ساخته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بارگذاری املاک پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: بخشی از این اعتبار برای مولدسازی است. بخشی دیگر نیز ساخت و ساز انجام داده اند که دیگر نیازی به مولدسازی ندارد.

وی با اعلام اینکه در حوزه شهرسازی و تخلفات باید خلاصه بگوییم که کیسه‌ای برای این موضوع ندوخته ایم، اظهار کرد: ما بودجه کمی برای این بخش در نظر گرفته ایم و تمام تلاش ما این است که جلوی تخلفات را بگیریم. حتی در منطقه ۱۹ برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز کشته دادیم.

چمران تأکید کرد: شورا و شهرداری برای تخلفات کیسه ندوخته است و همواره سعی کردیم که درآمد حاصل از تخلفات که ناگزیر است، کم باشد. شهرداری به اندازه‌ای درآمد دارد که چشم به تخلفات ندوزد. تلاش ما این است که طرح جامع و تفصیلی به خوبی اجرایی شود.

چمران در ادامه این جلسه با بیان اینکه محدوده شهر تهران به هیچ وجه بزرگ نشده است، خاطرنشان کرد: اگر اسلامشهر، رباط کریم و لواسان را ببینیم، این شهر‌ها بزرگتر می‌شوند و به طرف تهران می‌آیند و پایتخت را می‌بلعند. این برداشت غلطی است که می‌گویند تهران بزرگ می‌شود. در واقع تهران در محدوده خود باقی مانده و کسی حق ندارد یک سانتی متر از این محدوده پیش برود.

رئیس شورای شهر تهران با اعلام اینکه اگر می‌بینیم در آن سوی بزرگراه آزادگان مرتضی گرد پدید آمده مربوط به شهر تهران نیست، اظهار کرد: شهرداری تهران نمی‌تواند در امور این بخش دخالت کند و مرتضی گرد دهداری و تشکیلات دارد. البته انتقال پسماند این بخش را شهرداری انجام می‌دهد.

وی افزود: افزایش درصدی جمعیت شهر تهران نسبت به شهر‌های دیگر کمتر است البته جمعیت روزانه به دلیل ورود افرادی از پردیس، پرند، کرج و دیگر شهر‌ها به پایتخت برای اشتغال افزایش می‌یابد.

حضور چینی‌ها در موضوع مسکن بیشتر در حوزه سرمایه گذاری است

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در مسکن بحث چینی و غیرچینی نیست، گفت: در ساخت مسکن مهر نیز ترک‌ها در تهران مسکن ساختند و رفتند. ساخت مسکن به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد. اگر بتوانیم مسکن بسازیم که خواهیم ساخت. سرعت ساخت و ساز در کشور ما متأسفانه پایین است و ترکیه جلوتر از ماست.

وی افزود: یک شرکت ترکیه‌ای در روسیه در حال ساخت مسکن است؛ چراکه روس‌ها اعلام کردند که دو ساله مسکن می‌سازند در حالیکه ترکیه یک ساله مسکن می‌سازد. در ایران موضوع حضور چینی‌ها بیشتر در حوزه سرمایه گذاری است و قاعدتاً اگر از نیروی انسانی و مهندسان ایرانی استفاده کنند، ارزان‌تر خواهد بود. همانطور که گفتیم هنوز جزئیات مشخص نشده است.

چمران با بیان اینکه بودجه حوزه حمل و نقل در سال قبل ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: در بودجه امسال برای حمل و نقل و ترافیک، تقریبا به اندازه کل بودجه سال گذشته اعتبار پیش بینی شده است.

تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومان در متمم بودجه امسال برای ترمیم حقوق کارکنان

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با بیان‌اینکه بر اساس برنامه چهارم، شهرداری موظف شده ۵۰ درصد از نیرو‌های خروجی از مجموعه را وارد کند، گفت: این اقدام گامی به سوی کوچک سازی است. بنابر گزارشات شهرداری تهران این موضوع را رعایت کرده، اما در حوزه استخدامی، شهرداری تابع مقررات کشوری است.

وی ادامه داد: استخدام ایثارگران و تبدیل وضعیت آن‌ها بر اساس قانون باید انجام می‌شد و شهرداری موظف بود نسبت به تبدیل وضعیت این نیرو‌ها اقدام کند و بر این اساس باید هفت تا هشت هزار نفر تبدیل وضعیت شوند.

رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران با بیان اینکه حرکت به سمت کوچک سازی از سیاست‌های شوراست و تلاش شد که این مهم حاصل شود، تأکید کرد: در بودجه سال آینده اعتبارات حوزه نیروی انسانی افزایش یافت و در تبصره‌ها نیز پیش بینی شده که اگر در شورای عالی کار بیش از ۲۰ درصد افزایش پیش بینی شود، شهرداری می‌تواند اصلاحیه ارائه دهد.

وی افزود: شهرداری موظف شده ۲۰ درصد افزایش حقوق که در سال ۱۴۰۰ کارمندان شهرداری‌های سراسر کشور به جز تهران از آن استفاده کردند، برای نیرو‌های شهرداری تهران اجرایی کند.

امانی با بیان اینکه دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق و مزایا و رفاهیات بازنشستگان پیش بینی شده است، گفت: شهرداری موظف شده نسبت به جبران کمبود‌های سازمان بازنشستگی اقدام کند. در تبصره‌ای نیز هزینه‌های درمانی همچون حقوق کارکنان ماهانه تسویه خواهد شد تا مراکز درمانی با این ادعا که مطالبات پرداخت نشده، از ارائه خدمات امتناع نکنند.

وی با تأکید بر اینکه در متمم بودجه امسال ۶۰۰ میلیارد تومان و همچنین در سال آینده بودجه مشخصی برای ترمیم حقوق کارکنان پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: در صورت حل مشکل در مجلس شورای اسلامی، پیش بینی‌های لازم در بودجه سال آینده شهرداری تهران صورت گرفته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار