سه برابر شدن ورودی آب رودخانه‌های اصلی به دریاچه ارومیه

سطح دریاچه ارومیه به برکت بارش‌های زمستانه به تراز ۱۲۷۰.۲ متر و حجم موجود در آن به بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

احمد قندهاری، رئیس حوضه آبریز رودخانه اظهار کرد: بر اساس برنامه منابع و مصارف سد‌ها که ابتدای هر سال آبی تهیه، مصوب و ابلاغ می‌شود، میزان رهاسازی برای مصارف مختلف از سدهای کل کشور و همچنین حوضه آبریز دریاچه ارومیه تعیین می‌شود.

وی افزود: با توجه به کاهش جدی بارش‌های پائیزه از یک سو و نیز بهبود وضعیت بارش‌های زمستانه از سوی دیگر، زمان رهاسازی آب از سد‌های دریاچه ارومیه برای تامین بخشی از حقابه دریاچه مشخص شد.

رئیس حوضه آبریز رودخانه ارس ادامه داد: در سال آبی جاری بارش‌های پائیزه ۹ درصد نسبت به سال گذشته و ۴۰ درصد نسبت به بلندمدت کاهش داشت.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین وضعیت بارش‌ها در سال جاری تاکنون، نسبت به متوسط بلندمدت حوضه دریاچه ارومیه ۲۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این شرایط رهاسازی آب از سد‌های مهاباد، بوکان و از سد ساروق ۱۰ میلیون مترمکعب در فاز اول برنامه‌ریزی و در سوم اسفند ماه جاری آغاز شد.

او ادامه داد: بی‌تردید رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه، نیازمند هماهنگی کامل بین دستگاه‌های متولی بوده که تحت نظارت رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه فعال شده است.

قندهاری گفت: در این خصوص از اواسط پائیز هماهنگی‌های لازم و اقدام‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که با بسته بودن سردخانه‌های کانال‌های کشاورزی و با مراقبت و رصد مستمر برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز، حداکثر آب ممکن به دریاچه برسد به گونه‌ای که حجم آب وارده شده به دریاچه از رودخانه‌های اصلی سه برابر سال گذشته اندازه‌گیری شده است.

وی افزود: فاز بعدی رهاسازی پس از اتمام این دوره رهاسازی و با در نظرگرفتن وضعیت پوشش برفی حوضه، ذخیره آب سد‌ها و با توجه به اولویت تامین آب شرب پایدار مراکز جمعیتی و پیش‌بینی فصلی بارش تا اردیبهشت ماه انجام خواهد گرفت.

رئیس حوضه آبریز رودخانه ارس افزود: با توجه به حجم رهاسازی‌ها و اقدام‌های نرم‌افزاری انجام شده و به برکت بارش‌های زمستانه با وجود سه سال پی‌درپی خشکسالی و بارش‌های اندک پاییز امسال، سطح دریاچه به تراز ۱۲۷۰.۲ متر و حجم موجود در آن به بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و امید است با ادامه بارندگی‌های زمستانه و بهاره شاهد وضعیت بهتر دریاچه ارومیه در سال پیش‌رو باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۶ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
تبدیل میلیونها متر مکعب آب شرب و کشاورزی به آب نمک مضر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۲ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
اگه حق آبه دریاچه ارومیه تامین نشه و تبدیل به بیایان نمک بشه، با اولین توفان شدید نمکهای موجود در تمامی اراضی کشاورزی پخش میشن و بهشت آذربایجان تبدیل به شوره زار میشه با ده میلیون مهاجر. حالا متوجه شدی؟
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۶:۲۷ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
نمی دونم چرا در مورد دریاچه هر آدم بی سوادی باید نظر بده ؟ این آدم نمی دونه که اگه زندگی هم در جریان باشه در این منطقه . به وجود دریاچه است .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۰ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
سه برابری اعلامی شما مهم نیست بلکه می بایست به اندازه کافی آب وارد دریاچه شود حجم ورودی مهم است
آخرین اخبار