قالیباف: در مجلس یازدهم ۴۰ اقدام مهم انجام شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که در ۴۴ ماه فعالیت مجلس یازدهم، ۴۰ اقدام مهم انجام شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقق ۱۹ وعده انتخاباتی در مجلس یازدهم گفت که در ۴۴ ماه فعالیت مجلس یازدهم، ۴۰ اقدام مهم انجام شده است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه شخصی خود در ایکس (توییتر سابق) با انتشار رشته توییتی نوشت:

«در گزارش قبل، از تحقق ۱۹ وعدهٔ انتخاباتی سال ۹۸ گفتم. اکنون از ۲۱ اقدام ⁧مجلس یازدهم⁩ که وعده‌شان را نداده بودم، می‌گویم. مجموعا ۴۰ اقدام مهم، در ۴۴ماه فعالیت. ساختن بنایی محکم روی زمین را به هزار خیال‌پروری و ادعا ترجیح می‌دهم؛ اقدامات ماندگارند و ادعا‌ها فراموش می‌شوند.

اولین اقدام تصویب «طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» است، قانونی که مورد تمجید ویژه رهبر معظم انقلاب قرار گرفت و توسط ایشان قانونی راهبردی و حیاتی نامیده شد.

دومین اقدام «اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی» است. با این قانون، کشاورزان وارد فرایند قیمت‌گذاری شدند و این روند از اتاق‌های دربسته دولتی خارج شد. به‌دلیل قیمت‌های پایین خرید محصولاتی، چون گندم، کشاورزان رغبتی به کاشت این محصول نداشتند.

اقدام سوم تصویب «قانون اقدام راهبردی» است. در این قانون، به‌طور خاص در ماده ۶ آن، انتفاع اقتصادی را محور مذاکره قرار دادیم و به تعبیر رهبر معظم انقلاب مجلس با تصویب این قانون کشور را از سرگردانی نجات داد. متاسفانه کارشناسان انقلابی کمتر از مزایای تصویب این قانون گفته‌اند.

اقدام بعدی تصویب کلیات لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت است، قانونی که از سال ۱۳۷۵ مطالبه رهبر انقلاب بود و پیش نرفته بود. با این مصوبه خشونت، بدرفتاری، پیشنهاد روابط غیرمشروع یا اخراج زنان از منزل جرم‌انگاری خواهد شد. قانون باید پشتیبان امنیت و آرامش خانواده باشد.

اقدام پنجم «تصویب کالابرگ الکترونیک» است. برای هر دولتی ساده‌تر است که ماهانه به حساب افراد یارانۀ ثابتی واریز کند، ولی این یارانه در نتیجۀ تورم آب می‌رود و سفره مردم کوچک‌تر می‌شود. با همۀ مشکلات ایستادیم تا کالابرگ اجرا شود. از طرح فجرانۀ کالابرگ ۳۰میلیون نفر استفاده کردند.

اقدام ششم تصویب و پیگیری اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان است. پیش از انتخابات ۹۸، به‌رغم جذابیت انتخاباتی، وعده‌ای برای تصویبش ندادم. ولی در مجلس با بررسی جزییات به این نتیجه رسیدم که تصویب آن ضروری است. پس از سال‌ها، گره تصویب این قانون باز شد.

اقدام هفتم افزایش دوازده برابری حقوق سربازان بود. طی چهار سال حقوق سربازان از چند صد هزار تومان به ۵ تا ۹ میلیون تومان رسید. حقوق سربازان پیش از این کفاف کرایۀ تاکسی را هم نمی‌داد. برای سربازی اقدامات مهم دیگری هم انجام شده، اما، چون هنوز نهایی نیست، آن را اقدام مستقل به شمار نمی‌آورم.

اقدام هشتم «متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان» است. در برنامۀ هفتم تصویب کردیم نسبت حقوق بازنشستگان به حداقل حقوق باید طی سه سال اول برنامه با ۹۰ درصد نسبت اولین مستمری فرد به حداقل حقوق سال بازنشستگی متناسب شود. این یک تحول معیشتی برای میلیون‌ها بازنشسته خواهد بود.

اقدام نهم «تصویب لایحه مالکیت صنعتی» است. متأسفانه تا پیش از این قانون مالکیت فکری و معنوی اختراعات به‌راحتی نقض می‌شد و دستاورد جوان مخترع و نخبه جلوی چشمانش به تاراج می‌رفت. با این قانون، تحقیق و توسعه را در صنعت سودآور کردیم و کاری کردیم تلاش جوانان هدر نرود.

اقدام دهم قانون «ساماندهی صنعت خودرو» است. در سایهٔ انحصار، قیمت‌ها در بازار خودرو نجومی شده و تولیدکننده هر کاری بخواهد با مردم می‌کند. با این قانون، قفل واردات خودرو را شکستیم و سال‌به‌سال در بودجه تعرفۀ واردات را کاهش دادیم. برای تحقق کامل این قانون همراه دولت خواهیم بود.

انواع و اقسام مشکلاتی که دولت‌ها با تصدی‌گری یا قیمت‌گذاری برای صنعت برق ایجاد کرده بودند، کشورمان را در سال‌های آینده دچار ناترازی جدی در این بخش می‌کرد و به صنعت و تولید هم آسیب جدی می‌زد. قانون مانع‌زدایی از توسعۀ صنعت برق را برای حل این ناترازی تصویب کردیم.

اقدام دوازدهم «تأسیس صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج» است. هرجایی که رفتم، اول بیماران خاص و صعب‌العلاج را بیمۀ صددرصدی کردیم. گام بزرگی برای بیمۀ این بیماران عزیز برداشتیم، گرچه هنوز بسیار عقبیم.

اقدام سیزدهم که به‌طور خاص و جدا از قوانین مادر بر آن تأکید دارم تحت پوشش بیمه قراردادن هزینه‌های درمان ناباروری براساس مصوبۀ برنامۀ هفتم است. درمان ناباروری برای برخی از زوج‌ها، که از دهک پایین هم بودند، گاه از هزینه‌های بزرگ‌کردن فرزند بیشتر می‌شد.

اقدام چهاردهم تصویب کلیات مصوبه تشکیل سازمان ملی مهاجرت است. این سازمان موظف است تمامی مهاجرین و اتباع غیرمجاز را تعیین تکلیف کند و فرآیند ساماندهی یا بازگرداندن آن‌ها به کشورشان را تسهیل کند.

قانون پشتیبانِ اقدامات این سازمان برای رفع این نابسامانی گسترده در وضعیت مهاجرین است.

دو اقدام مهم دیگر که اجرایش را در هر مجلس دیگری ممکن نمی‌دانستم، یکی ابتکار سه‌شنبه‌های نظارتی بود. یک روز به روز‌های صحن اضافه کردیم و آن را به نظارت و سؤال از وزرا و پیگیری اجرای قوانین اختصاص دادیم. سفر‌های نظارتی نیز که رهبر انقلاب از آن تمجید کردند، اقدام نظارتی دیگر بود.

اقدام هفدهم مجلس احیای اختیارات مادۀ ۲۳۴ آیین‌نامۀ داخلی است. تاکنون ۱۶ پرونده بر این اساس جهت بررسی به قوۀ قضاییه فرستاده شده است و پروندۀ تخلفات و ترک فعل برخی مسئولان دولت قبل نیز از این جمله است.

اقدام هجدهم برخط‌کردن تمامی نظارت‌های دیوان محاسبات بر نحوۀ هزینه‌کرد بودجه در دستگاه‌هاست. دیوان می‌تواند برای گزارش تفریغ از این داده‌های برخط استفاده کند و امکان تخلفات با این هوشمندسازی به حداقل می‌رسد.

اقدام نوزدهم تخصیص هدفمند و نقطه‌زن بودجۀ مناطق محروم است. افزایش چهار برابری سرانۀ گازرسانی به روستاها، اختصاص ۱.۵ میلیارد یورو نفت خام و میعانات گازی و تخفیف ۴۰درصدی در قیمت واحد‌های نوساز در فرایند کلیدبه‌کلید بافت فرسوده از جمله اقدامات مجلس یازدهم برای مناطق محروم بود.

اقدام بیستم تصویب لایحۀ عفاف و حجاب بود. برای اولین‌بار، قانون را با جمع‌سپاری نوشتیم و نظر کارشناسان را اعمال کردیم. با این قانون، هم گشت ارشاد به‌طور کلی از فرآیند‌ها حذف می‌شود و هم برای هنجارشکنان بازدارندگی ایجاد خواهد شد؛ لذا قانونی دور از افراط یا تفریط تصویب خواهد شد.

اقدام بیست‌ویکم مجموعه مصوبات مسئله‌محور در برنامۀ هفتم است. برنامه‌های هفتم در دو دهۀ اخیر تبدیل شده بودند به فهرست آرزوها. با تکیه‌بر تجربۀ اجرایی و نگاه به آسیب‌های واقعی حکمرانی، برنامه‌ای نوشتیم که قابل‌اجرا و مسئله‌محور باشد.

ابتدا به‌سمت انضباط مالی دولت، به‌مثابۀ پیش‌نیاز توسعه، رفتیم. رابطۀ نفت و دولت را تنظیم کردیم. سپس دیون دولت به بانک‌ها، تأمین اجتماعی و بخش خصوصی را رسیدگی کردیم. بنگاهداری دستگاه‌های دولتی هم جرم‌انگاری شد.

سپس برای اصل توسعه چند مسئله را محور قرار دادیم: برای حل ناترازی انرژی راهکار مشخصی تصویب کردیم؛ به نقش‌آفرینی ایران در کریدور‌های بین‌المللی و زنجیرۀ ارزش افزودۀ ملی و بین‌المللی اولویت دادیم؛ و با روش‌های نوین در صنعت، کشاورزی و بخش خانگی برای حل ناترازی آب برنامه ریختیم. قوانین حمایت از خانواده در برنامۀ هفتم خود رشته‌توییت دیگری می‌طلبد.

به برخی دیگر از اقدامات همچون قانون حمایت از توسعهٔ صنایع پایین‌دست نفت خام و معیانات گازی، طرح امنیت غذایی، اصلاح قانون انتخابات و مصوبات مهم مربوط به بودجه‌های سنواتی هم باید در کنار این ۲۱ اقدام توجه شود.

امیدوارم گزارش این ۱۹+۲۱ اقدام علت حمایت‌های مکرر رهبر معظم انقلاب از این مجلس را روشن ساخته باشد؛ معیار ایشان در انقلابی خواندن مجلس یازدهم براساس کارنامۀ مجلس بوده است.

خوب است معیار قضاوت همه‌مان، همچون رهبر حکیم انقلاب، کارنامهٔ مسئولان براساس شرح وظیفۀ آن‌ها باشد.»

منبع: فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۳ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
حکم شرعی صادر می کنید؟سوال اینجاست که پس چرا روحانیت در مورد پرداخت مبلغ عیدی کارمندان، کارگران، بازنشسته ها، مدیران، مسئولان و نمایندگان مجلس حکم شرعی صادر نمی کنند؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۴ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
مدیران مخابرات امسال وام گرفتید.سال بعد چیکار میخواهید بکنید؟ من نمی‌دونم پس این همه درآمد این شرکت کجا می‌ره؟سر ماه قبض تلفن از همه قبض ها بیشتره.ولی متاسفانه وضعیت مالی ما اینجوریه. سردبیر لطف کنید جواب این سوال ها رو از مدیران بگیرید.
Iran (Islamic Republic of)
حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران
۱۴:۳۲ ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱۳:۴۹۰۸ اسفند ۱۴۰۲
این چه قانون و عدالت کشور اسلامی است که در این مدت 25 ماه است که متأسفانه مشکلات ما بازنشستگان مخابرات منطقه تهران بررسی رسیدگی نشده است چرا؟
هیچ کسی هم در مخابرات ایران، تهران، دولت، مجلس وغیره پاسخگو و جوابگو نیسا و از سال 1400 تاکنون هم نبوده است چرا؟

۱۴:۱۷۰۸ اسفند ۱۴۰۲
شرکت مخابرات بابت چه زحمت به کارکنان خود در ساختمان شاهد حقوق می دهد و این در حالی است که متأسفانه برخی کارکنان مخابرات پاسخ و جواب تلفن بازنشستگان مخابرات منطقه تهران را نمی دهند چرا؟ این عملکرد و رفتار برخی کارکنان مخابرات ساختمان شاهد با بازنشستگان مخابرات تهران بی شرمانه است و هم توهین، بی احترامی و خیانت به بازنشستگان مخابرات منطقه تهران بوده است.

۱۴:۱۲۰۸ اسفند ۱۴۰۲
بشماره تلفن ثابت 88294625 مسئول بن خوار بار و سایر رفاهیات مخابرات متأسفانه پاسخ و جواب بازنشستگان مخابرات را نمی دهد چرا؟
شرکت مخابرات بابت چه زحمت به کارکنان ساختمان شاهد حقوق می دهد و این در حالی است که برخی کارکنان مخابرات پاسخ و جواب تلفن بازنشستگان مخابرات منطقه تهران را نمی دهند چرا؟
Iran (Islamic Republic of)
حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران
۱۳:۵۰ ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
این چه قانون و عدالت کشور اسلامی است که در این مدت 25 ماه است که متأسفانه مشکلات ما بازنشستگان مخابرات منطقه تهران بررسی رسیدگی نشده است چرا؟ هیچ کسی هم در مخابرات ایران، تهران، دولت، مجلس وغیره پاسخگو و جوابگو نیست و از سال 1400 تاکنون هم نبوده است چرا؟ حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران
Iran (Islamic Republic of)
حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران
۱۲:۰۲ ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
سکوت دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره در مورد مشکلات بازنشستگان شرکت مخابرات استان تهران از دی ماه سال 1400 تاکنون اهانت، توهین، بی احترامی و خیانت به بازنشستگان مخابرات منطقه تهران بوده است.
متأسفانه دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره در مورد مشکلات بازنشستگان شرکت مخابرات استان تهران از دی ماه سال 1400 تاکنون هیچ کاری نکرده اند و فقط سکوت اختیار کرده اند چرا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۰ ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
سوال اینجاست که چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خانه ملت از دی ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون به مشکلات بازنشستگان شرکت مخابرات بررسی و رسیدگی نکرده اند و بررسی و رسیدگی نمی کنند چرا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۷ ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱ افزایش مالیات از حقوق کارگران کارمندان ۲..افزایش قیمت مسکن ۳..افزایش قیمت ماشین ۴..افزایش قیمت اینترنت۵..افزایش قیمت بلیت هواپیما۶..افزایش مالیات از عابر بانکها۷..افزایش اجاره بها ۸..افزایش حقوق نمایندگان۹..افزایش قیمت مواد پروتئینی مثل گوشت۱۰..افزایش قیمت دلار بازم بگم..........
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۶ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
در سال 1400 کارگران و برخی کارمندان مبلغ 8 میلیون و 500 هزار تومان عیدی دریافت کردند ولی متاسفانه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی مبلغ 1 میلیون 500 هزار تومان دریافت کردند آیا این عدالت است آیا این بی قانونی و بی عدالتی نیست.
در سال 1401 کارگران و برخی کارمندان مبلغ 12 میلیون و 500 هزار تومان عیدی دریافت کردند ولی متاسفانه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی مبلغ 1 میلیون 800 هزار تومان دریافت کردند آیا این عدالت است آیا این بی قانونی و بی عدالتی نیست.
در سال 1402 کارگران و برخی کارمندان مبلغ 15 میلیون و 500 هزار تومان عیدی دریافت کردند ولی متاسفانه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی مبلغ 2 میلیون 500 هزار تومان دریافت کردند آیا این عدالت است آیا این بی قانونی و بی عدالتی نیست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۴ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
خدا را شکر با این تعریف که دلار به ۶۰ هزار رساندید حتی سرمایه‌گذاری در ؟؟؟؟؟؟ .در مرحله بعد باید به دلار ۷۰ تا ۸۰ آمادگی داشته باشیم .خسته نباشید از هم دیگر تعریف و تمجید کنید و ما هم کف می‌زنیم
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته تامین اجتماعی
۲۰:۲۶ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۷

پرداخت وام 50 و 100 میلیون تومان بدون ضامن بازنشستگان تامین اجتماعی به کجا رسید؟
و این در حالی است که بنده از بهمن ماه سال 1400 تاکنون بیش از 999 هزار بار در مورد پرداخت نکردن وام 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن توسط مسئولین بانک ها در رسانه های شکایت و اعتراض کرده ام ولی متاسفانه هیچ کسی هم بررسی و رسیدگی نکرده است چرا؟ و متاسفانه در این مدت 24 ماه و 7 روز کسی هم پاسخگو و جوابگو نیست و نبوده است چرا؟ بازنشسته تامین اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
دولت، مسئولان و نمایندگان مجلس عامل اصلی همه مشکلات کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور هستند.
۲۰:۰۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
دولت، مسئولان و نمایندگان مجلس عامل اصلی همه مشکلات کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور هستند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۷ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
تنها مصوبه از نظرم خیلی مهم بوده حذف امضاء طلایی مجوزها بوده واقعا جای تقدیر ندارد .ولی سوال دارم چرا مالیات ارزش افزده باید مصرف کننده بدهد یعنی مصرف کننده باید 10درصد کالا گرانتر بخرد متاسفانه برخی کارشناسان جهت توجیه کشور خارج را مثال می زنند آیا سایر در آمد و... کشور دیگر مقایسه نمودید ؟
Iran (Islamic Republic of)
امین الله
۱۷:۳۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
کاشکی به جای این نمی دانم 40 اقدام 5 اقدام اساسی و کاری درست و مورد رضایت مردم انجام میدادید تا مردم به این وضعیت فعلی دچار نمی شدن . .
United States of America
ناشناس
۱۶:۱۷ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
برای کارگران که هنوز هیچ کاری نشده و هنوز تحت ستم پیمانکاران هستیم.(کارگر شرکت نفت)

تبعیض حقوقی و خدمات بین کارگران پیمانکاری و رسمی ها بیداد میکند.شما چکار کردی؟

پسر من معلول ذهنی حرکتی خیلی شدید ۲۳ سااه است حتی یکبار به ایشان سرکشی نشده است چون رسمی نیستم.?
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۱ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
پس گرو نی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۱ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
1.فقیر تر کردن مردم
2.بیچاره تر کردن مردم
3.نابود کردن زندگی مردم
4.و...
Iran (Islamic Republic of)
عملکرد مجلس یازدهم متأسفانه تاکنون به نفع کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور نبوده است
۱۵:۱۸ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
عملکرد مجلس یازدهم متأسفانه تاکنون به نفع کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور نبوده است
Iran (Islamic Republic of)
در مجلس یازدهم ۴۰ اقدام مهم انجام نشده است
۱۵:۱۷ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
در مجلس یازدهم ۴۰ اقدام مهم انجام نشده است
Iran (Islamic Republic of)
حرف دل همه بازنشستگان شرکت مخابرات
۱۵:۱۶ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
سوال اینجاست که چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خانه ملت از دی ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون به مشکلات بازنشستگان شرکت مخابرات بررسی و رسیدگی نکرده اند و بررسی و رسیدگی نمی کنند چرا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
همین که آمار ارایه شده 39 یا 41 تا نیست و دقیقا 40 تاست، معلومه از خودت درآوردی...
Iran (Islamic Republic of)
دولت و نظام از خون شهدای منا نخواهد گذشت/ ولی متاسفانه از سال 1394 تاکنون هنوز هم هیچ خبری نیست چرا؟
۱۵:۱۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
دولت و نظام از خون شهدای منا نخواهد گذشت/ ولی متاسفانه از سال 1394 تاکنون هنوز هم هیچ خبری نیست چرا؟
آخرین اخبار