از محبت بیجا به حیات وحش خودداری کنیم

مدیرکل محیط زیست گیلان با بیان اینکه کمک‌های نادرست خوی طبیعی حیات وحش را تغییر می‌دهد، از مردم خواست از دادن غذای دستی به آنها خودداری کنند.

وقتی برف می‌بارد و تمام کوه و دشت سفیدپوش می‌شود، منظره زیبا و خیره‌کننده‌ای از زمستان را به تصویر می‌کشد، اما در این میان، مخلوقاتی هستند که با بارش برف و برودت هوا دچار مشکل می‌شوند و باید این روز‌ها مراقب آنها باشیم. 

حتما در سال‌های اخیر زیاد دیده یا شنیده‌اید که با بارش برف، حیات وحش به مناطق مسکونی اطراف زیستگاهشان نزدیک می‌شوند، در این شرایط حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حیات وحش همواره از مردم درخواست می‌کند که مراقبت حیات وحش باشند و تا حد امکان دستی به آنها غذا ندهند

حمزه عشوری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان با بیان اینکه معمولا حیات وحش در روز‌های برفی و یخبندان برای یافتن غذا به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند، گفت: در این روز‌ها باید مراقب این مخلوقات باشیم و تا حد امکان از دادن غذای دستی به آنها خودداری کنیم.

او افزود: ادارات حفاظت محیط زیست تمام شهرستان‌ها برای روز‌های برفی تجهیز شدند و نقاطی را که ممکن است حیات وحش در زمان برف و یخبندان از زیستگاه خود پایین بیایند را شناسایی می‌کنند و اگر نیاز باشد علوفه دستی در آن مسیر‌ها قرار داده می‌شود. 

به گفته مدیرکل محیط زیست گیلان، گاهی اوقات هم برای پرندگان در مناطقی که برف همه زمین را پوشانده، دانه پاشیده می‌شود.

از محبت بیجا به حیات وحش خودداری کنیم

عشوری تصریح کرد: در روز‌های برفی و یخبندان به علت کم شدن غذا، حیات وحش بیشتر به سمت مناطق مسکونی می‌آیند؛ بنابراین از مردم درخواست می‌کنیم به آنها آزار و آسیب نرسانند و تا حد امکان غذای دستی به آنها ندهند.

او یادآور شد: دوستداران طبیعت اگر می‌خواهند به حیات وحش کمک کنند با هماهنگی محیط زیست و محیط‌بانان باشد؛ آنها راهنمایی می‌کنند که چه کار کنند؛ در واقع در این روز‌ها مردم باید هوای حیات وحش را داشته باشند تا روز‌های برفی و یخبندان سپری شود.

از محبت بیجا به حیات وحش خودداری کنیم

مدیرکل محیط زیست گیلان تأکید کرد: در روز‌های برفی که حیات وحش از زیستگاه خود پایین و به سمت مناطق مسکونی می‌آیند، عده‌ای از سر دلسوزی در مسیر تردد آنها غذای زیادی می‌ریزند؛ این کار درستی نیست، چون حیات وحش عادت می‌کند و به گمانش همیشه در این منطقه غذا وجود دارد؛ از این رو زمانی که هوا مناسب شد هم از سر عادت و برای دست یافتن به غذا دوباره به اطراف مناطق مسکونی می‌آیند که این موضوع برای امنیت آنها اصلا خوب نیست.

حیات وحش گیلان

عشوری افزود: بنابراین بهتر است مردم قبل از اینکه بخواهند کاری انجام دهند با محیط‌بانان و ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها هماهنگ باشند و اگر هم قرار است کمکی شود و یا در این راستا پویشی شکل گیرد، حتما محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست و ادارات شهرستانی مردم را مطلع می‌کنند و راه‌های اصولی اجرا را به آنها می‌گویند تا هم حیات وحش و هم مردم آسیب نبینند.

به گفته او، در روز‌های برفی و یخبندان معمولا گونه‌های مختلفی از جمله مرال، کل، بز، و حتی گوشتخوارانی مانند پلنگ، خرس، روباه، گرگ و شغال به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند؛ وحشی بودن خوی طبیعی حیات وحش است پس مراقب خود و آنها باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.