تدوین پرونده ثبت ملی چهار اثر تاریخی منقول

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تدوین پرونده ثبت ملی چهار اثر تاریخی منقول استان خبر داد.

کیومرث خانی لعل آبادی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به تدوین پرونده چهار اثر تاریخی منقول استان برای ثبت ملی شدن، گفت : این چهار پرونده در نشست آتی شورای ثبت آثار تاریخی کشور که دهه دوم اسفند برگزار خواهد شد، مورد داوری قرار می‌گیرند.

وی افزود: درصورتی که این پرونده‌ها مورد تایید شورای ثبت آثار تاریخی کشور قرار گیرند و آن‌ها را واجد شرایط بدانند، در فهرست آثار ملی کشور قرار خواهند گرفت.

معاون میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: یکی از این آثار مجموعه سکه‌های اشکانی شامل ۳۹ سکه نقره است که چند سال پیش در شهرستان سرپل‌ذهاب کشف شد.

وی افزود: مُهر استوانه‌ای دوره آشوری نو که در گیلانغرب کشف شد، از دیگر آثاری است که پرونده آن برای داوری در شورای ثبت آثار کشور تدوین شده است.

خانی از تدوین پرونده ثبت ملی علم تکیه بیگلربیگی هم خبرداد و گفت: این علم مربوط به دوره قاجار است و در عزاداری‌های دهه‌های گذشته کاربرد داشته و پهلوانان و افراد شاخصی این علم را روی شانه‌های خود گذاشته اند.

به گفته این مسئول، درب چوبی خانه برنجی که متعلق به اواخر دوره قاجار است، چهارمین پرونده کرمانشاه برای داوری در نشست شورای ثبت آثار تاریخی کشور است .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.