مرگ ۲۵ نفر بر اثر گازگرفتگی طی امسال در همدان

سرپرست اداره کل پزشکی قانونی استان همدان گفت: ۲۵ نفر در ۹ ماه امسال به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در این استان جان خود را از دست دادند.

محمد مالمیر با بیان اینکه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد افزایش نشان می‌دهد، گفت: در آذرماه ۶ نفر جان خود را به دلیل مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن از دست دادند.

او با تأکید بر اینکه هم استانی‌ها باید هشدار‌ها را جدی بگیرند، گفت: رعایت اصول اولیه ایمنی برای حفظ جان و پیشگیری از بروز اتفاق ضروری است، به ویژه با ورود به فصل سرد سال باید هنگام استفاده از وسایل گرمایشی نکاتی را مد نظر قرار داد.

سرپرست اداره کل پزشکی قانونی استان همدان گفت: نباید از دودکش مشترک برای وسایل گرمایشی استفاده کرد بلکه هر یک از لوازم گرمایشی باید یک دودکش مجزا داشته باشند.

مالمیر گفت: پیش از نصب و روشن کردن وسایل گرمایشی باید از باز بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کرد، همچنین دودکش باید دست کم ۷۵ سانتیمتر از پشت بام فاصله داشته باشد.

او گفت: خارج کردن دودکش از شیشه نیز بسیار خطرآفرین است چرا که گرمای دودکش موجب شکستن شیشه، سقوط دودکش، حریق ناقص وسایل گرمایشی، نشت و نشر گاز و مسمومیت می‌شود.

سرپرست اداره کل پزشکی قانونی استان همدان گفت: سردرد و سرگیجه، تهوع، خستگی، ضعف، بی حالی، تنگی نفس از عوارض مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است و در صورت مواجهه با این قبیل افراد باید ابتدا وسایل گرمایشی را خاموش و مصدوم را از محل و وسایل گرمازا دور کرد.

مالمیر گفت: سپس در و پنجره را برای خروج دود و گاز مونوکسید کربن باید باز گذاشت و با سازمان آتش نشانی و مرکز فوریت‌های پزشکی برای ارائه خدمات مورد نیاز و انتقال بیمار تماس برقرار کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار