سرشاخه کاری ۱۰۱ هزار پیوندک درخت گردو در همدان

شهبازی گفت: بیش از ۵۵۰ هزار پیوندک بر روی درختان گردو استان پیوند خورده است که از این میزان ۱۰۱ هزار پیوند در سال جاری انجام شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سرشاخه کاری درختان گردو از سال ۱۳۹۶ در استان آغاز شده است، گفت: ۹۰ هزار پیوند در سال گذشته انجام شده است.

 حجت‌الله شهبازی با بیان اینکه با برنامه ریزی‌های انجام شده، در سال ۱۴۰۳ بیش از ۱۱۰ هزار سرشاخه کاری درختان گردو در سطح استان اجرا خواهد شد، تاکید کرد: مقدمات کار و خرید پیوندک از محل اعتبارات دولتی فراهم شده به طوری که همه پیوندک‌ها از باغ مادری استان صورت گرفته است.

او گفت:همکاران ما در سراسر استان آمادگی ثبت نام باغداران علاقه‌مند را دارند از همین رو متقاضیان با مراجعه به مراکز و مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها ثبت نام در این طرح را انجام دهند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت:یکی از مهمترین دلایل این طرح پیشگیری از سرما زدگی بهاره است، اگرچه اهداف دیگری، چون ایجاد یکنواختی محصولات تولیدی، افزایش عملکرد در واحد سطح، کاهش هزینه تولید، افزایش درآمد باغداران، افزایش صادرات و در نهایت افزایش بهره‌وری از عوامل تولید به ویژه آب، خاک و سرمایه را در پی دارد.

شهبازی با تاکید بر اینکه شهرستان‌های پیشرو استان در سر شاخه کاری، تویسرکان، نهاوند و ملایر هستند گفت: با ثبت جهانی گردوی تویسرکان، استان همدان موفق شد جایگاه خود را در کشاورزی جهان ارتقاء و ظرفیت‌های خود را به اثبات برساند.

او گفت: استان همدان رتبه اول سطح و تولید گردو در کشور را دارد به طوری که از نظر سطح ۱۳ درصد باغ‌های گردوی کشور و بیش از ۲۳ درصد تولید گردوی کشور در استان است.

منبع ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار