ضرغامی:

مصیبت زباله در اماکن گردشگری/ صنایع‌دستی در میراث تاریخی عرضه می‌شود

وزیر میراث فرهنگی گفت: وقتی در جلسه دولت درباره مصیبت زباله‌ها در اطراف اماکن گردشگری صحبت کردم، رئیس‌جمهور دستور اکید داد تا مشکل حل شود.

سید عزت‌الله ضرغامی امروز پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ در همایش «به استقبال نوروز و ماه مبارک رمضان» که با حضور مدیران و معاونان ستادی و استانی وزارت میراث‌فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: ما در آستانه تقاطع دو رویداد بزرگ ملی و مذهبی هستیم. یکی نوروز و دیگری ماه مبارک رمضان. هر دو معنا در هر دو رویداد وجود دارد و هر دو رویداد ملی و مذهبی به حساب می‌آیند.

او افزود: برای دنیا و آخرت مردم باید بیشتر کار کنیم. خوشبختانه شورای فرهنگ عمومی مصوبات بسیار خوبی برای نوروز داشته که ۱۴ بند است و مدیران باید این موارد توجه داشته باشند و آن‌ها را اجرا کنند.

قصد قربت کنید و برای خدا کار‌ها را انجام دهید

ضرغامی خطاب به مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، اظهار کرد: شما میزبان میلیون‌ها نفر از گردشگران داخلی و خارجی هستید و هدف آن‌ها رفع خستگی و گرفتن انرژی مجدد و استراحت و تفریح است. باید بدانید با این افراد چگونه برخورد کنید. این در حالی است که این زمان، زمان تفریح و استراحت خودتان هم هست و از آن دارید صرف‌نظر می‌کنید. از این رو باید قصد قربت کنید و کار‌ها را برای خدا انجام دهید.

وزیر میراث‌فرهنگی یادآور شد: اجازه ندهید برخی از کار‌های غیرمنطقی برای مردم سختی ایجاد کند. این‌ها خط قرمز ماست.

او ادامه داد: گاهی اوقات متأسفانه به نام دین کار‌هایی می‌شود که مردم را از اصل آن زده می‌کند. بزرگترین و مهمترین وظیفه ما آن است که نگاه خواص را تغییر دهیم. شما مدیران نیز باید در این حوزه‌ها شجاعت داشته باشید.

همراهی ائمه جمعه با سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی

او یادآور شد: در بسیاری از استان‌ها و شهرها، ائمه جمعه و شخصیت‌های دینی استان با سیاست‌های توسعه گردشگری همراه هستند و ۹۹.۹ درصد آن‌ها با نگاه‌های ما موافق هستند. با این حال وظیفه مدیرکل استانی ماست که با ائمه جمعه جلسه بگذارد و درباره ماموریت‌ها و اهداف این وزارتخانه با ایشان صحبت کند.

مصیبت زباله در اماکن گردشگری

این عضو کابینه دولت سیزدهم در ادامه صحبت‌های خود به اظهاراتش در آخرین جلسه هیئت دولت اشاره کرد و گفت: وقتی در جلسه دولت درباره مصیبت زباله‌ها در اطراف اماکن گردشگری صحبت کردم، آقای رئیسی دستور اکید داد تا مشکل توسط دستگاه‌های مسئول حل شود.

ضرغامی افزود: رئیس‌جمهوری دستوراتی را در این باره صادر کرد و به رئیس سازمان اداری و استخدامی دستور داد تا ساختاری ایجاد شود و این موضوعات سامان‌دهی شود.

وزیر میراث‌فرهنگی در ادامه به مساجد و نمازخانه‌های بین‌راهی اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی از مساجد و نمازخانه‌ها در ساعات غیر نماز بسته است. در حالی که این اماکن باید باز باشند. حداقل در اماکن گردشگری و فرهنگی و تاریخی باید نمازخانه‌ها باز باشند.

تابلو‌های راهنمای اماکن تاریخی و گردشگری نصب شود

ضرغامی با انتقاد از عدم معرفی و اطلاع‌رسانی اماکن تاریخی و مراکز گردشگری اضافه کرد: اطلاع‌رسانی‌های ما هنوز ضعیف است. در طول مسیر یک گردشگر گاهی اوقات هیچ تابلویی نمی‌بیند تا او را به اماکن فرهنگی تاریخی راهنمایی کند. ۵۴ کاروانسرا را ثبت جهانی کردیم، ولی در حوزه اطلاع‌رسانی آن‌ها به مسافران مشکل داریم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: با وزارت راه در این باره توافق کردیم و مصوب شده است ۱۰ درصد در جاده‌ها تابلو بزنیم که تصویری از ظرفیت‌های گردشگری، اماکن تاریخی و صنایع‌دستی باشد و شرکت‌های تبلیغاتی نیز تبلیغ و حمایت کنند. من نمره خوبی به اطلاع‌رسانی و معرفی آثار و ظرفیت‌های‌مان در جاده‌ها نمی‌دهم.

او همچنین با تاکید بر تقویت فعالیت‌های رسانه‌ای خطاب به مدیران وزارتخانه گفت: شما مدیران با خبرنگاران مصاحبه کنید، اطلاع‌رسانی کنید، با مردم حرف بزنید با مردم جلسه و نشست بگذارید و به کار‌های آنان رسیدگی کنید. اگر کاری انجام نشد، عذرخواهی کنید و بابت آن توضیح بدهید.

او گفت: همچنین مدیران در خدماتی که به مردم باید ارائه شود، دو برابر وسواس به خرج دهند. پایگاه‌های ملی و جهانی آبروی ما هستند. مراقب باشید در نوروز مردم از خدمات خوبی برخوردار باشند.

عرضه صنایع‌دستی در اماکن تاریخی همزمان با تعطیلات نوروز

ضرغامی همچنین به فروش صنایع‌دستی در نوروز اشاره کرد و ادامه داد: اماکن فرهنگی تاریخی، پایگاه‌ها و مراکز گردشگری بهترین محل برای فروش و عرضه صنایع‌دستی در نوروز هستند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۱ ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
اگر شهردار تهران و کرج و رییس محیط زیست
سری سوار مترو تهران کرج بشوند
متاسفانه دو طرف مترو
انواع زباله از پلاستیک گرفته که بیش از صد سال در محیط میماند و باعث مشکلاتی میشه
در کشورهای دیگه
آخرین اخبار