متقی:

آمریکا به توافقنامه دوحه متعهد نبوده است

وزیر خارجه طالبان اعلام کرد که آمریکا پس از امضای توافقنامه دوحه تا خروج نیروهایش از افغانستان ۱۷۰۰ تخطی انجام داد.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان درباره توافقنامه دوحه گفت: مشخص شدن زمان تخلیه نیروهای خارجی از پاسگاه‌هایشان و عدم راه‌اندازی عملیات از سوی طالبان در مسیرهای بازگشت نیروهای آمریکایی به بگرام از بخش‌های این توافقنامه بود.

وی افزود: عدم راه‌اندازی عملیات از سوی طالبان در نزدیکی پاسگاه‌های نیروهای آمریکایی و مشخص شدن زمان خروج نیروهای خارجی از مسیرهای مختلف در خاک افغانستان نیز از بخش‌های دیگر توافقنامه بود.

متقی گفت: در ضمیمه‌های توافقنامه آمده بود مجاهدین در پاسگاه‌های نظامی اول عملیات نکنند، چون ممکن بود آمریکایی‌ها در آنجا پنهان باشند و از آنها توسط نیروهای پلیس محلی و ارتش حفاظت می‌شد؛ یا مثلاً از خوست تا کابل در مسیر راه هر وقت جنگ می‌شد، طرف مقابل به طالبان خبر می‌داد که فردا صبح ساعت هفت سرباز ما به کابل می‌رود و درخواست می‌شد تا هفت شب در این مسیر عملیات نشود.

وزیر خارجه هیئت حاکمه افغانستان با تأکید بر اینکه طالبان به تعهداتش در توافقنامه دوحه متعهد بوده است، درباره تخطی‌های آمریکا گفت: ما 14 ماه تخطی آمریکا و بمبارانش را یاداشت کردیم، در این مدت 1700 تخطی انجام دادند. شما تخمین بزنید که در 1700 تخطی چقدر خون مردم ریخته شده و چه تعداد شهید شده باشند.

وی در رابطه با گفتگوهای بین‌الافغانی گفت: نبود یک حکومت مسئول سبب شد این گفتگوها نافرجام باقی بماند.

متقی افزود: ما می‌خواستیم مذاکرات به نتیجه برسد، یک سال مذاکرات ادامه داشت ولی هیچ پیشرفتی در آن دیده نمی‌شد. دلیلش این بود که دولت کابل یک زبان نبودند، یک حاکمیت نداشت. دوم کسانی را که به عنوان نماینده برای مذاکرات می‌فرستادند صلاحیت و استعداد لازم برای پیش بردن موضوعاتی به این بزرگی را نداشتند.

وزیر خارجه طالبان در ادامه تأکید کرد: رد شدن پیشنهاد کابل برای گفتگوی معنادار در پیوند به مسئله افغانستان با همه نماینده‌های ویژه کشورها در دومین نشست دوحه از علت‌های اصلی عدم حضور طالبان در نشست دوحه بود.

وی همچنین افزود: با پذیرفته شدن خواسته‌های کابل، نمایندگان طالبان در نشست‌های بعدی درباره افغانستان شرکت خواهند کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار