قطعنامه اجلاس تهران در مجمع جهانی محیط‌زیست ملل متحد تصویب شد

قطعنامه «مقابله با طوفان‌های شن و گردوغبار» با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و پیشنهاد اجلاس تهران در ششمین مجمع جهانی محیط‌زیست ملل متحد تصویب شد.

قطعنامه «مقابله با طوفان‌های شن و گردوغبار» با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و پیشنهاد اجلاس تهران در ششمین مجمع جهانی محیط‌زیست ملل متحد در نایروبی کنیا تصویب شد.

ششمین مجمع محیط زیست ملل متحد از ۷ تا ۱۱ اسفند ماه سالجاری در مقر برنامه محیط زیست ملل متحد در شهر نایروبی کشور کنیا برگزار شد. این مجمع بالاترین مرجع سیاستگذاری در حوزه محیط زیست در سطح جهان محسوب می‌شود.

در این نشست که با حضور بیش از ۱۸۰ کشور برگزار شد رویکرد چندجانبه گرایی با پرداخت به محور‌های اصلی از جمله تغییرات اقلیمی، از دست رفتن تنوع زیستی، آلاینده‌ها و پسماند‌ها را در دستور کار داشت و در آن ۱۹ قطعنامه و دو تصمیم از سوی کشور‌های مختلف به این نشست ارسال شد.

یک قطعنامه به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و با عنوان «مقابله با طوفان‌های شن و گردوغبار» به این نشست ارسال شده بود که در راستای عملی شدن مصوبات اجلاس تهران و تقویت دیپلماسی محیط‌زیستی دولت مردمی در شهریور ماه سالجاری بود.

قطعنامه‌ها موضوعات متعددی داشتند که در راستای محور‌های مختلفی از جمله، اقتصاد گردشگری، کیفیت هوا، آفت کش‌های خطرناک، موافقت نامه‌های بین المللی، اصلاحات صندوق جهانی محیط‌زیست و مواردی از این قبیل بود.

علی سلاجقه، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در راس هیاتی بلند پایه متشکل از کارشناسانی از وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست در این اجلاس حضور داشتند.

در جریان این مجمع علی سلاجقه، معاون رییس جمهور دیدار‌های دو جانبه با نمایندگان و وزرای محیط‌زیست کشور‌های چین، عربستان، کنیا، قطر، ترکیه، آذربایجان، عراق و ازبکستان داشت.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در این مجمع جهانی با اینگر اندرسون، دبیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار‌ها رایزنی‌های سازنده‌ای در مورد مسائلی از جمله روابط با کشور‌های همسایه در حوزه محیط زیست، دغدغه‌های مشترک در حوزه محیط زیست و مسائل منطقه‌ای و جهانی مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، امید می‌رود با تصویب قطعنامه تهران برنامه عملی این قطعنامه به سرعت به کشور‌ها ابلاغ شود و قدم مثبتی برای حفاظت از محیط زیست جهانی و به ویژه محیط زیست منطقه برداشته شود.

برچسب ها: محیط زیست ، تیم حفاظت
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار