کیسه‌ای که پاریس برای جیب گردشگران دوخته است!

افزایش بهای بلیت موزه‌های پاریس از جمله لوور همزمان با نزدیک شدن به برگزاری بازی‌های المپیک، خشم عمومی را در فرانسه برانگیخته است.

از آنجایی که مقدمات نهایی پاریس برای میزبانی بازی‌های المپیک در تابستان امسال در حال انجام است، موزه‌های این شهر قیمت بلیت‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش داده‌اند. ورودی کلی موزه لوور از ۱۷ یورو (۱۸.۳۰ دلار) به ۲۲ یورو (۲۳.۷۰ دلار) در ابتدای سال جاری افزایش یافت که البته شامل یک یورو (۱.۱ دلار) اضافی برای ورود به موزه پیکاسو، ۱.۵ یورو برای کاخ ورسای و ۲ یورو برای موزه رودن نیز خواهد بود.

مفسران عنوان کرده‌اند که این قیمت‌های جدید همزمان با پیش‌بینی حضور حدود ۱۵ میلیون مسافر برای تماشای بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس اعمال شده است.

موزه لوور از اظهارنظر علنی درباره دلایل افزایش قیمت خودداری کرده است، اما یکی از کارکنان ناشناس این موزه اعلام کرده است لوور برای تامین مالی پروژه‌های مختلف، از جمله ساخت ورودی جدید تحت فشار است و دولت فرانسه از تامین بودجه بیشتر دولتی خودداری کرده است.

یکی از نمایشگاه‌گردانان در موزه لوور در این‌باره می‌گوید: «ما با افزایش قیمت‌ها موافق بودیم، اما نه به این میزان، به ویژه در شرایط تورم. این افزایش مخاطبان محلی را دور می‌کند و جذب آن‌ها چالش‌برانگیز خواهد بود.»

مجله فرانسوی آلترناتیو اکونومیک تخمین زده است که تصمیم موزه لوور برای افزایش بهای بلیت همزمان با افزایش شمار گردشگران به بهانه المپیک پاریس، ۴۴.۳ میلیون یورو (۴۷.۸ میلیون دلار) درآمد برای آن‌ها خواهد داشت.

«اریک آنسو»، استاد دانشگاه سوربن در این‌باره به تایمز گفت: «شرم‌آور است که موزه لوور بهای بلیت ورودی خود را با چنین مبلغ نجومی افزایش دهد.»

۳۰ درصد از بازدیدکنندگان از موزه‌های شهرداری فرانسه که معمولا رایگان هستند، از پیشینه اجتماعی ـ اقتصادی پایین‌تری برخوردار هستند، این در حالی است که تنها ۱۳ درصد بازدیدکنندگان از موزه‌های دولتی بسیار گران‌تر پاریس محلی هستند و ۷۰ درصد از بازدیدکنندگان را مسافران خارجی تشکیل می‌دهند.

استاد دیگری در دانشگاه پاریس به مجله آلترناتیو اکونومیک گفت: «با چنین افزایش قیمتی، بازدید از موزه به چیزی استثنایی تبدیل می‌شود. با این حال، موزه‌ای مانند لوور را در یک بازدید نمی‌توان دید. بازدیدکنندگان محلی باید تشویق شوند که به طور منظم، برای دوره‌های زمانی کوتاه، به عنوان مثال هنگام ناهار، برای بازدید مراجعه کنند.»

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار