شناسایی بیش از ۲۹ هزار تبعه غیر مجاز اتباع در سیستان

مدیرکل تعاون سیستان و بلوچستان از شناسایی یک هزار و ۲۹ نیروی کار خارجی غیرمجاز در این استان خبر داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از شناسایی یک هزار و ۲۹ نیروی کار خارجی غیرمجاز در این استان خبر داد.

خلیل احمد سلامی اظهارکرد: با اجرای ۱۱۳ گشت مشترک بازرسی شناسایی نیروی کار خارجی غیرمجاز از ۲ هزار و ۲۱۲ کارگاه عمرانی و اقتصادی در سیستان و بلوچستان در ۱۱ ماهه سالجاری، یک هزار ۲۹ نفر از افرادی که بطور غیرقانونی فعالیت داشتند، شناسایی شدند.

وی بیان کرد: در این خصوص ۴۵ کارفرما به مراجع قضایی معرفی شده تا به تخلف آنها رسیدگی شود، همچنین ۱۳۳ نیروی کار ایرانی در ۱۱ ماه امسال جایگزین اتباع خارجی غیرمجاز در واحدهای تولیدی و صنعتی شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان با تاکید بر تشدید نظارت‌ها و برخورد قانونی با اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز در استان، یادآور شد: براساس مفاد قانون کار، اتباعی که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را نداشته و در صورت مشاهده اشتغال و بکارگیری، کارفرمای آن‌ها متخلف شناخته شده و مشمول جریمه خواهد بود.

وی گفت: اگر کارفرمایان نسبت به بکارگیری اتباع فاقد پروانه کار اقدام کنند، بر اساس قانون جرم و تخلف است که با عنایت به مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش حقوق و دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۲ به مبلغ یک میلیون و ۷۶۹ هزار و ۴۲۸ ریال بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر اتباع خارجی، معادل پنج برابر حداقل دستمزد روزانه به مبلغ هشت میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۰ ریال جریمه خواهند شد که این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، ۲ برابر می‌شود.

سلامی تاکید کرد: کارفرمایان حقیقی و حقوقی متقاضی استفاده از خدمات اتباع خارجی نیز وفق ماده ۱۲۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران پس از ثبت‌نام و ایجاد پرونده شخصی الکترونیکی در سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی می‌توانند نسبت به ثبت درخواست در قالب روادید ورود با حق کار، صدور، تمدید، تجدید و یا ابطال پروانه کار اقدام کنند.

وی افزود: برای دریافت شکایات و گزارش‌های مردمی در خصوص اشتغال و بکارگیری نیروهای خارجی غیرمجاز، شماره تلفن‌های ۳۳۲۲۴۴۶۱ و ۰۲۱۶۳۶۹ در نظر گرفته شده است که شهروندان می توانند از این طریق یا مراجعه حضوری به اداره های تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان، موارد را برای پیگیری به همکاران ما اطلاع دهند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار