دستور وزیر فرهنگ برای بررسی لغو فستیوال «کوچه»/ «معین» در ایران کنسرت می‌گذارد؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیحاتی درباره بازگشت هنرمندان ایرانیِ خارج از کشور و لغو اختتامیه «فستیوال موسیقی کوچه» در بوشهر ارائه کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش نخست گفتگو با ایسنا توضیحاتی درباره دو موضوع داغ این روز‌های موسیقی کشور یعنی بازگشت هنرمندان ایرانیِ خارج از کشور و لغو اختتامیه «فستیوال موسیقی کوچه» در بوشهر ارائه کرد.

محمدمهدی اسماعیلی که همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در خبرگزاری ایسنا حضور پیدا کرده بود، از استودیوی این خبرگزاری بازدید کرد و دقایقی را به چند پرسش خبرنگار ایسنا درباره حواشی و مجوز‌های موسیقی، ادبیات و موضوعات کلان وزارت فرهنگ پاسخ داد که در دو بخش منتشر می‌شود.

دستور وزیر فرهنگ برای بررسی علت لغو اختتامیه «فستیوال کوچه»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش اول این گفتگو در پاسخ خبرنگار ایسنا با یادآوری تلاش این وزارتخانه برای عدم لغو غیرقانونی کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان، درباره لغو مراسم اختتامیه فستیوال موسیقی «کوچه» در بوشهر توسط ارگان‌های دیگر که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت، گفت: بنده هنگام لغو اختتامیه این فستیوال خارج از کشور بودم، اما دوستانم این موضوع را هم مانند هر تحول کوچک و بزرگ دیگری به من منتقل کردند.

وی با اشاره به اینکه در «فستیوال کوچه» کار‌های خوبی انجام شده بود، بیان کرد: ممکن است در یک اجرا اشکالاتی هم وجود داشته باشد، اما جنس کار مشابه نامِ فستیوال مردمی بود. گزارشات این اتفاق را دیدم، بنای من و دوستانم این است که از این حرکات مردمی حمایت شود حالا در نقطه‌ای شاید مشکلی باشد که گفتم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر - آقای افروغ که مورد اعتماد اهالی فرهنگ و هنر این شهر هستند بررسی‌هایی انجام دهند و به ما اعلام کنند.

اسماعیلی افزود: شاید مباحثی که در بستر عمومی اتفاق می‌افتد، مسائل و مشکلاتی داشته باشد و ملاحظاتی وارد کار شود، اما گفتم لغو اختتامیه این رویداد با جزئیات بررسی شود و از همه کار‌های هنری در چارچوب قوانین موجود حمایت شود. گزارش بررسی این موضوع را شفاف به رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد. 

وزیر فرهنگ تاکید کرد: استان بوشهر یکی از بهترین استان‌ها به‌ویژه در حوزه موسیقی‌های محلی و مقامی است؛ از این رو به دنبال ایجاد چند جشنواره مرتبط در این شهر هستیم.

نگرانیِ مخالفان انقلاب از تعامل با هنرمندان؛ موضوع فقط یک فرد خاص نیست

اسماعیلی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره مباحث مربوط به بازگشت نصرالله معین نجف‌آبادی _ خواننده و برخی دیگر از چهره‌های هنری به کشور، تصریح کرد: آقای رئیس جمهور در اولین نشست خبری خود یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های برنامه‌هایشان را رفت‌وآمد آسان‌تر و جذب راحت ایرانیانِ خارج از کشور اعلام کردند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم یکی از نگرانی‌های مخالفین انقلاب اسلامی همین رویکرد است، ما در مورد ایرانیان خارج از کشور هیچ ممنوع‌الورودی به کشور نداریم و همه ایرانیان می‌توانند بیایند و فعالیت کنند.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه سیاست دولت رفت‌وآمد آسان هنرمندان به کشور است، ادامه داد: ممکن است هنرمندی داشته باشیم که در مقطعی دچار اشتباه شده باشد، حتی بسیاری از هنرمندان عزیزی که اکنون به نیکی از آن‌ها یاد می‌کنیم بازیگران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و کاری را انجام دادند که با نظام ارزشی انقلاب فاصله داشته است، اما اکنون در حال فعالیت هستند.

در چارچوب فعالیت کنید مانع نمی‌شویم

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی فضای بازگشت ایرانیان خارج از کشور را ترسیم می‌کند، تاکید کرد: هر عزیزی که بخواهد در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت کند، منعی برای کارش وجود ندارد چنانچه در مدت اخیر هم از این موارد وجود داشتند. اوایل دوره وزارت بنده، هنرمندی بود که می‌گفت ۴۰ سال است که اجرا نداشته، ولی ما مجوز کار برای ایشان صادر کردیم و تئاتر بازی کرد و اکنون هم مجوز‌های دیگر گرفته است. همین هنرمند حتی ویدئویی برای تقدیر از آقای رئیس جمهور آماده کرده بودند که آن را منتشر نکردیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا نصرالله معین نجف‌آبادی پس از بازگشت به ایران مجوز برگزاری کنسرت خواهد گرفت یا خیر؟ گفت: این نکته را تاکید می‌کنم که روز اول هم موضوع فقط درمورد شخص ایشان نبود، بلکه رویه دولت را تشریح کردم. ایران خانه هر فرد ایرانیِ خارج از کشور مثل خوانندگان، هنرمندان، بازیگران و... است. هر فردی که بخواهد می‌تواند به ایران بازگردد و فعالیت او نیز تابع همان قوانین عمومی است که هر هنرمندی در داخل با آن مواجه است.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: بنای ما این است که از هنرمندان در چارچوب قوانین موجود حمایت کنیم. شاید چند نفری هم مایل نباشند با این شرایط کار کنند که آن دیگر به من و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارتباطی ندارد. دولت مردمی آقای رئیسی فقط برای عزیزانِ مناطق محروم نیست بلکه برای مردم خارج از کشور هم دولت مردمی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۶ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
کدوم نادانی بعد یک عمر زندگی موفق در خارج برمیگرده ایران؟ مگر اینکه کلی پول انباشت کرده باشه و بخواد آخر عمری با خانوادش راحت زندگی کنه.
تنها دلیلش بی ارزشی پول ملی ماست وگرنه هیچ ثباتی درکشور وجود ندارد. نه ثبات قیمتها نه قوانین نه کسب و کار نه درآمد هیچی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
جناب وزیرارشاد من اگه نماینده مجلس بودم حتماحتما به تو کارت قرمزمیدادم وسخت استیضاحت میکردم اون مال وضعیت حجاب وعفاف درجامعه اون مال کنسرتهایی که نوازندگان زن دراون کنسرتها نوازندگی میکنن وووو..‌.. این چه وضعیه ازخواب بیدارشو مادیگه ازین شلختگی بانوان توجامعه حالمون داره بهم میخوره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۹ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
امثالی همانند اغای معین میترسن بیان ایران
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
این حرکات سرخود در بعضی شهرها برا لغو مراسم کنسرت جمع کنید
کنسرت اقای قربانی ام در اصفهان لغو شد بدون توضیح درحالیکه سایر نقاط کشور اجرا شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۰ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
آقای رییس جمهور سلام،لطفا به داد کارکنان سازمان همیاری زنجان برسید.هفده ماهه که حقوق نگرفتن و زندگی کل خانواده های این پرسنل از هم پاشیده.نزدیک عیده خواهشا رسیدگی بفرمایید.
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۲۰:۰۹ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
معین یک خواننده وطن فروش ودر آهنگهایی که در سال گذشته وسیله‌ای گذشته خوانده مخالفتش معلوم صحبت‌های هم در مخالفت معلوم دیر نیست پارسال بود یعنی چه بیان کجا بیان مگه باغ وحش یا قانون جنگله رئیس جمهور نگفت هر وطن فروشی بیاد هر کاری دوست داره تو این مملکت بکنه وپول به جیب بزنه وبعد بره وفاتحه ما رو بخونه.
Iran (Islamic Republic of)
پرسنال
۱۹:۴۶ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
آقای معین خیلی وقته برگشته ایران.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
منبع حرفات؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۵ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
خداوکیلی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
بخدا کنسرت بزاره قشم و کیش دیگه کسی دبی و ترکیه واسه کنسرت نمیره این همه ارز از کشور خارج بشه. هتل‌ها رونق میگیرند و گردشگری داخلی تقویت میشه.
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Mohi
۱۹:۲۷ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
دولت جناب دکتر رئیسی تا آنجا که می توانسته از متخصصان جوان در دولت سیزدهم بعنوان وزیر و معاون و دیگر بخش های دولتی استفاده کرده است اما کافی نیست. سخنان جناب وزیر فرهنگ بنظر منطقی می آید و ایشان هم درست در حوزه تخصص خود نشسته است برای همین خطای کمتری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی این دولت شاهد هستیم .آنچه که مهم است در حال حاظر خواست ملت شریف ایران است مردم احتیاج به توجه دارند ایران اسلامی در ذات خود از تمدن و فرهنگ غنی برخورداراست لذا ، احیای فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی بسبک نوین که باعث ایجاد شور و شوق و ذوق هنری سالم باشد کلید حل خمودگی جامعه خواهد بود . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لازم است توجه ویژه به ایجا فضای کتابخانه ها و کتابخوانی داشته باشد . تئاتر شهرستان ها به خود باوری جامعه در این مقطع کمک شایان می کند . ایرانیان در شیرازه خود عاشق نظم و ترتیب در امور هستند گر چه در حال حاظر آشفتگی را شاهد هستیم اما همین بی نظمی ها و بد سلیقه ایی ها موجب قهر مردم شده است . برای این که نوار موفقیت های دولت سیزدهم ادامه یابد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه سنگین و در عین حال ظریفی را برعهده دارد . اگر وزیر محترم با انرژی فعلی. با نیت باز کردن گره ها به کار خود ادامه دهد موجب امید بیشتر در جامعه ایرانی خواهد شد ‌
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۳ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
جلوی معاملات رمز ارز و پول های بادآورده را بگیرید . به معاملات رمز ارزی و برطرف کردن نیازهای خارجی با رمز ارز روی نیاورید . جلوی مصرف گرایی و بی مالیاتی پول های باد اورده را بگیرید . جلوی نابود شدن و غارت دسترنج صنایع و املاک و کالاهای مردم را با رمز ارز بگیرید . شوخی نیست تبعیض و پول بادآورده که باعث نابودی اعتماد مردم به بورس داخلی می شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۳ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
اقای معین خواننده هستند چرا موضوع سیاسی شده که وزیر ارشاد در هرجلسه راجع به ایشان صحبت میکنند٫
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۳ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
هر کی میاد ایران باید در چارچوب قدم بردارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۲ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
با این اتفاقاتی در حال رخ دادن است و قبل از وقوع اقدام به شایعه پراکنی می‌کنید تا بفهمید عکس العمل مردم چست و با چند تکذیب دوپهلو آن را انجام‌می دهید مشخص است قثدتان برگشت به عقب است امیدواریم قبل از انقلاب را روسفید نکنید و از آن بد تر بر سر این کشور نیاورید . انقلاب را برای زنده نگه داشتن اسلام و آزادی با نثار خونه‌ای بسیار بیش از ۴۰ سال حفظ و حراست کردیم حالا داریم بدون هیچ درگیری و استقامتی تمامی ارزش‌ها را یکی پس از دیگری از دست می دهیم .قبل از انقلاب چادر را به زور از سر زنانشان می‌کنند حالا به دست مرددان بی غیرت و سیاست‌های بسیار بد فرهنگی چادر و لباس از تن ناموسشان کنار می رود و بسیاری از جوانان و زنان و مردان دارای سن و سال بالا از دین و ادای فریضه نماز دور شده اند.عقب گرد از این بد تر که یک جوان و یک مرد نه نماز بخواند و نه از پوشش اسفبار ناموسش شرمنده نباشد و به آن افتخار کند. نرم نرم دارید به خطر سرپوش گذاشتن بر فساد و ناکار آمدی در حال مشکلات اقتصادی کشور بند را به آب میدهید و اصول انقلاب و هدف اصلی را زیر پا می‌گذارید .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۸ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
این نشان می‌دهد در بوشهر جدای از وزارت ارشاد گروه هایی خودسر عمل میکنند
Iran (Islamic Republic of)
و
۱۷:۵۶ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
درود فراوان به دکتر اسماعیلی وزیر ارزشگرا و فعال
هنرمندان سرمایه معنوی کشور هستند و آقای معین یکی از بهترین هاست .
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۵:۲۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
ایران خانه هر فرد ایرانیِ خارج از کشور مثل خوانندگان، هنرمندان، بازیگران و... است . عجب جمله قشنگی .دم آقای وزیر گرم با این ادبیات قشنگ .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۷ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
بله
آخرین اخبار