پایان مطالعات ژنتیکی/ میش‌مرغ تجربه تنگنای ژنتیکی ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: مطالعات ژنتیکی میش‌مرغ در استان پایان یافت که بر اساس آن، جمعیت میش‌مرغ بدون نگرانی احیا و افزایش می‌یابد.

سعید شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: در راستای اقدام ملی برای نجات گونه در معرض خطر انقراض میش‌مرغ، مطالعات ژنتیکی این گونه انجام گرفت و طی این اقدام محرز شد که این گونه تاکنون در تنگنای ژنتیکی قرار نگرفته و در صورت اضافه شدن جمعیت از سایر کشور‌ها مانند ترکیه، روسیه، قزاقستان، اسپانیا و چین احیای جمعیت این گونه ممکن است.

وی ادامه داد: در سال آتی اقدامات لازم طی هماهنگی‌های انجام شده برای وارد کردن تخم این گونه انجام خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره به تاثیرات مثبت اجرای برنامه‌های حفاظتی میش مرغ در ۲ سال گذشته افزود: مشاهدات و نتایج اولیه این سرشماری نشان از رشد جمعیت این گونه ارزشمند دارد و با توجه به پایان مطالعات تعیین توالی یابی ژنتیکی میش‌مرغ، نقشه راه اقدامات بعدی در راستای احیای جمعیت این گونه هم اکنون در دسترس سازمان حفاظت محیط زیست است.

شهند با بیان اینکه عزم و اراده جدی برای حفاظت از میش‌مرغ در سطح ملی و استانی وجود دارد، اظهار کرد: اقدامات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در راستای حفاظت و احیای جمعیت این گونه انجام شده است و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی برنامه عمل ملی حفاظت از میش‌مرغ را با جدیت در سال آتی نیز با جذب اعتبارات ملی بیشتری دنبال می‌کند.

وی بیان کرد: پرنده میش‌مرغ از گونه‌های در معرض خطر انقراض حیات وحش ایران بوده و تنها زیستگاه این پرنده که از گونه‌های بسیار مهم برای سازمان حفاظت محیط زیست است، پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو و حمامیان بوکان در استان آذربایجان‌غربی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۷ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
میش مرغ باید عین اردک و بوقلمون تکثیر بشه