فیلم‌هایی که بحران آب را به تصویر کشیده‌اند

این روز‌ها تامین آب آشامیدنی، یکی از اصلی‌ترین دغدغه بشریت به شمار می‌رود. به این بهانه پنج فیلمی را معرفی کرده‌ایم که به بحران آب اشاره داشته‌اند.

تامین آب آشامیدنی، یکی از اصلی ترین دغدغه‌های کشورهای مختلف دنیا است و امروزه به دلیل گرم شدن زمین، اکثر دنیا دچار کمبود آب شده‌ است و عدم مدیریت این نعمت الهی می تواند یک بحران را در آینده شکل دهد.

 فیلم‌های برجسته و مشهوری هستند که به نوعی بحران آب را به تصویر کشیده اند که در این گزارش آن‌ها را معرفی کرده ایم، 

فیلم سینمایی  ال دورادو (El Dorado) 

 فیلم سینمایی «ال دورادو» با بازی جان وین اگرچه ارتباطی با آلودگی آب ندارد، اما حول محور خانواده‌ای دامدار است که آب شرب شان توسط یک دامدار دیگر قبضه شده و در این وضعیت جان وین و رفیقش وارد معرکه می‌شوند تا دامدار  آب شرب دزد  را ادب کرده و عدالت را ایجاد نمایند.

 «ال دورادو» به خوبی مسئله کمبود آب را در دوران غرب وحشی مطرح می‌کند و ضرورت اهمیت آن را به مخاطبش یادآوری می‌کند. هرچند که فیلم بهرحال حول محور تفنگ و هفت تیرکشی است و دغدغه‌هایی جدا از آب دارد!

این فیلم سینمایی یک اثر کلاسیک است که نگاهی به بحران آب با دیدگاهی متفاوت دارد و جان وین،  رابرت میچام،  جیمز کان،  آرتور هانیکات،  شارلین هالتف  پائول فیکس، اد اسنر، کریستوفر جرج،  آر. جی. آرمسترانگ،  رابرت دانر،  جان گابریل، میشل کری و جیم دیویس بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

فیلم سینمایی A Civil Action

فیلم سینمایی فعالیت مدنی (A Civil Action) اثری است که در دهه ۹۰ با بازی جان تراولتا ساخته شد.

داستان این فیلم سینمایی در ایست ووبرن مینه سوتا رخ می‌دهد یعنی جایی که دو چاه شرب با پساب‌های صنعتی آلوده شده و همین اتفاق سبب ابتلای کودکان شهر به سرطان خون و متعاقباً مرگشان شده است. به همین جهت مردم به کارخانه‌های صعنتی مشکوک می‌شوند و به سراغشان می‌روند.

 «فعالیت مدنی» در بخش بازیگری یکی از آثار خوب سال ۱۹۹۸ بود و یک نامزدی اسکار را هم برای رابرت دووال به همراه آورد. این فیلم سینمایی یک جان تراولتا هم دارد که در آن مقطع اعتبار بسیاری در هالیوود داشت و می‌شد فیلم‌هایش را با خیال راحت تماشا کرد!

 فیلم سینمایی The Book of Eli

فیلم سینمایی کتاب الی (The Book of Eli) اثری است که در اواخر فیلم با بازی دنزل واشنگتن و گری اولدمن جان می‌گیرد. این فیلم سینمایی در آن تمدن از بین رفته و کلید موفقیت و سلطه بر انسانها، تسلط بر منابع آب است. در واقع در داستان فیلم هر گروهی که به منابع آب شرب تسلط داشته باشد می‌تواند مطمئن باشد که قدرت در اختیار اوست و بر انسان‌ها مسلط است.

فیلم سینمایی Waterworld

فیلم سینمایی دنیای آب (Waterworld)، اثر پرخرج آقای کوین کاستنر است. یکی از بزرگترین شکست‌های تاریخ سینما چنین آثاری محسوب می‌شوند، دنیای آب از جمله فیلم‌هایی است که به مسئله آب می‌پردازد.

 داستان این فیلم سینمایی در آینده‌ای رخ می‌دهد که بشر کلاً روی آب قرار دارد و دسترسی به آب آشامیدنی یکی از کلیدی‌ترین استراتژی‌ها برای موفقیت محسوب می‌شود. «دنیای آب» پروژه بلند پروازانه‌ای بود که کوین کاستنر که در آن مقطع ارزشمندترین بازیگر هالیوود محسوب می‌شد، نقش بسزایی در ساخته شدنش داشت، اما این فیلم نتوانست رضایت‌ها را فراهم نماید و به یک شکست عظیم تبدیل شد و جایگاه کوین کاستنر را هم در هالیوود متزلزل کرد.

فیلم سینمایی Mad Max: Fury Road

فیلم سینمایی مکس دیوانه: جاده خشم (Mad Max: Fury Road)، فیلم اکشن جورج میلر، یکی از مطرح‌ترین فیلم‌هایی است که با پس زمینه موضوع کمبود آب ساخته شده است. در دنیایی فیلم «مکس دیوانه» کمبود آب شرب اصلی‌ترین دغدغه ملت است و آدم‌های بد ذات داستان نیز به واسطه تسلط شان بر آب و مردمی که برای نوشیدن قطره‌ای آب تقلا می‌کنند، قدرت را به دست گرفته اند و به راحتی بر آنان چیره شده اند.

«مکس دیوانه: جاده خشم» با کارگردانی خوب و جلوه‌های ویژه تاثیر گذار، یکی از جذاب‌ترین اکشن‌های تعقیب و گریزی است که می‌توانید در سینما پیدا کنید و به راحتی به تماشای آن بنشینید و البته این نکته را هم هنگام تماشای فیلم به خاطر بسپارید که تمام بلا‌هایی که در فیلم مشاهده می‌کنید، نتیجه کمبود آب است!

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
امین
۰۹:۰۵ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
فیلم " دنیای آب " را یکبار دیگر تماشا کنید! در دنیایی که همه جای آن را آب فرا گرفته ، خاک ارزشمندترین کالاست نه آب!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۵ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
برای همین مشکل بگردین راهکار برای مدیریت مصرف در کشاورزی ارائه کنین .سعی کنین بهایی ها و یهودیهای مخفی که در باشگاه خبرنگاران نفوذ کرده اند مطلع نشوند .
Germany
ناشناس
۰۸:۲۲ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
کاش فکری به حال استخرهای خانگی بشه که استفاده از اینها واقعا در این شرایط حرامه !!!
آخرین اخبار