۵ درصد از تالاب بین‌المللی گاوخونی آبگیری شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بارندگی‌ها در شرق استان سبب شد سیلاب‌های مقطعی به گاوخونی هدایت شود و بر اساس پایش انجام شده ۵ درصد تالاب آبگیری شده است.

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به پایش میدانی تالاب گاوخونی اظهار داشت: بارندگی‌ها در شرق استان سبب شد سیلاب‌های مقطعی به گاوخونی هدایت شود و بر اساس پایش انجام شده ۵ درصد تالاب آبگیری شده است.

 .مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: در ۲۰ سال پیش که آب در تالاب جریان داشت، بیش از ۱۵۰ هزار قطعه پرنده سرشماری شده بود.

وی اضافه کرد: پرندگان آبزی و کنار آبزی، حواصیل، مرغابی، فلامینگو و بیش از ۲۵ گونه پرنده در این تالاب وجود داشت، اما به دلیل اینکه آب زاینده‌رود به گاوخونی نرسید ۹۸ درصد آن خشک شده است.

شیشه‌فروش خاطرنشان کرد: بعضا در طول سال‌های مختلف که سیلاب ایجاد می‌شود، آب‌ها به تالاب هدایت و بخش‌هایی از تالاب آبگیری می‌شود.

تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع در شرق اصفهان، یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود و در طول تاریخ و پیش از آغاز خشکسالی‌های اخیر علاوه بر ایجاد فضای فرح‌بخش در شرق استان، مامن پرندگان مهاجر و جانوران آبی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده، اما در سال‌های اخیر بدلیل تحقق نیافتن حقابه محیط زیستی آن در معرض خشکی کامل قرار گرفته است.

این تالاب به وسعت ۴۷۶ کیلومترمربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی قرار دارد. مله فلامینگو‌های صورتی که ویژه این منطقه هستند در تالاب مشاهده شوند.

منبع: فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
United States of America
مسعود
۲۱:۱۵ ۰۹ فروردين ۱۴۰۳
اگه اندکی واقع بین باشیم متوجه خواهیم شد اینها همش از برکت و زحمتهای آقای رئیسی و دولتش است چون انصافا از بعداز انقلاب و از موقعی که من متوجه شدم تنها رئیس جمهوری که واقعا تمام فکرش دغدغه زندگی مردم و مملکت است دولت و شخص آقای رئیسی است & انشاالله خداوند بهش سلامتی بدهد
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
سعید آبدار
۱۳:۲۹ ۰۹ فروردين ۱۴۰۳
سلام،
خداوکیلی از تیتر گزارشتون خندتون نمیگیره..!!؟
تالاب اسمش روشـه، حـالا مـی‌فـــرمــاییـــد «آبگیری شد»، یه کم تناقضش خنده دار نیست..!؟
البته اینجور تناقضات توی کشور ما دیگه برای همه شده عادت و نهایتاً متاسفانه باید به حال خیلی از مسائل و تناقضات مملکت گریست..!!