حدنگاری و سنددار شدن ۵۰ درصد اراضی کشاورزی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ۵۰ درصد اراضی کشاورزی معادل ۸ میلیون هکتار تاکنون حدنگاری و سنددار شده است.

 بابایی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در یکصدمین جلسه شورای عالی تحول و تعالی سازمان ثبت با اشاره به دو محور برنامه ریزی و هوشمندسازی به عنوان اولویت‌های مهم سازمان ثبت در سال ۱۴۰۳، بر تکلیف برنامه هفتم مبنی بر صدور پروانه کارگزاری‌های فنی، مهندسی و حقوقی برای اشخاص حقوقی دارای صلاحیت از سوی سازمان ثبت و بعد از تصویب آیین نامه اجرایی آن از سوی رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: این کارگزاری‌ها که مقرر است با مسئولیت دفاتر اسناد رسمی در سال جاری عملیاتی شوند، ابتکار عمل مطلوبی در برنامه هفتم توسعه بود که موجب تسریع در اجرای حدنگاری و برون سپاری بخش عمده‌ای از این امور با نظارت و مسئولیت فنی سردفتران اسناد رسمی و همچنین مسئولیت تضامنی کارگزاری ها، کارشناس و سردفتر خواهد بود.

وی با تأکید بر تقویت و تداوم هوشمندسازی فرآیند‌های ثبتی با حداکثر ظرفیت درون سازمانی و ارتقاء سکوی خدمات یکپارچه ثبتی تحت عنوان «کاتب» که در اواخر سال گذشته رونمایی شد اظهار داشت: باید با اطلاع رسانی و تشریح خدمات قابل ارائه در این سکو یا پلتفرم ثبتی برای مردم که منجر به تسهیل و تسریع بیشتر خدمات ثبتی می‌شود، موجبات افزایش رضایتمندی بیشتر مردم فراهم شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین با تأکید بر لزوم نظارت‌های دقیق بر قرارداد‌های شرکت‌های طرف قرارداد جهت تهیه نقشه و مستندسازی در راستای تثبیت مالکیت‌های اراضی کشاورزی افزود: ۵۰ درصد اراضی کشاورزی معادل ۸ میلیون هکتار تا کنون حدنگاری و سنددار شده است که باید با برنامه ریزی و انعقاد قرارداد‌های جدید با شرکت‌های متخصص و دارای صلاحیت، مابقی کار تا پایان سال به اتمام برسد.

لزوم اشراف کامل مدیران بر حوزه عملکردی، انعقاد قرارداد با شرکت‌های واقف به کار و مسئولیت پذیر، تعامل مؤثرتر مدیران با فرمانداران، استانداران و مدیران ارگان‌های نقش آفرین در حوزه زمین و اجرای طرح تشویقی استان‌های پیشرو در حدنگاری اراضی کشاورزی از دیگر مواردی بود که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر آنها تأکید کرد.

معاون رئیس قوه قضائیه همچنین با تقدیر از حضور مدیران و کارکنان در برنامه‌های سراسری فرهنگی ویژه ماه رمضان بویژه محفل روزانه انس با قرآن کریم و مراسم احیاء شب‌های قدر گفت: بی تردید ترویج فرهنگ قرآنی شاکله و عنصر معنوی مهمی در رفتار سازمانی است که با ایجاد تعامل بهتر و مشارکت بیشتر بین کارکنان، باعث ایجاد سازمانی بالنده و روبه رشد می‌گردد.

کشاورز معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشورنیز در این جلسه بر صدور اسناد مالکیت در اراضی فاقد سند رسمی، تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگ و اسکن و آرشیو سوابق حوزه املاک تاکید کرد و افزود: جلسات رسیدگی به طرح الزام به ثبت رسمی معاملات از فردا آغاز و بعد از ماه مبارک رمضان، گروه‌های ویژه‌ای به واحد‌های ثبتی اعزام و عملکرد استان‌ها در حدنگاری و صدور اسناد حدنگار بررسی می‌شود.

غلامرضا امیدی معاونت راهبردی، توسعه مدیریت و منابع سازمان ثبت نیز با آسیب شناسی قرارداد‌های منعقده با شرکت‌های طرف قرارداد در استانها، از بررسی‌ها و نظارت‌های دقیق بر این قرارداد‌ها و رفع موانع و نواقص آنها در قرارداد‌های جدید خبر داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
صمد طاهرنژاد
۱۷:۵۳ ۱۵ فروردين ۱۴۰۳
سلام آقای معاون وزیر ورئیس املاک کشور متاسفانه سازمان جهاد کشاورزی با مراجعات مکررر ما کشاورزان دشت عبدالون امامزاده جعفر هنو. هیچگونه اقدامی برای حد نگاری وصدور سند زمین های مان که مشاع واگذاری هست اقدام نکرده اند وهمین عامل اختلاف بین کشاورزان شده لطفا از طریق استانداری استان کهگیلویه وبویر احمد رسیدگی فوری گردد تا مشکل ما کشاورزان حل گردد
آخرین اخبار