مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری سیستان و بلوچستان گفت: ۲ هزار و ۴۳۸ طرح اقتصادی با سرمایه گذاری ۱۱ هزار و ۸۷۶ میلیارد تومان سال ۱۴۰۲ در این استان به بهره برداری رسید.


بتول شهرکی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها که در حوزه‌های مختلف اقتصادی نظیر صنعت و معدن، شیلات، گردشگری بوده است زمینه اشتغال ۶ هزار و ۲۸۲ نفر در سیستان و بلوچستان فراهم شد.

وی از رشد قابل توجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ خبر داد و افزود: سال ۱۴۰۱ مجموع سرمایه گذاری انجام شده در بخش‌های اقتصادی صنعت، معدن، کشاورزی، شیلات، صنایع دستی و گردشگری ۸۹۰ طرح با سرمایه گذاری بیش از ۳۳ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال و اشتغال چهار هزار و ۸۳۷ نفر بوده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری سیستان و بلوچستان با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه گذاری در این منطقه گفت: این استان با ۲۶ شهرستان بیش از ۱۱.۵ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده که وجود دریای عمان در جنوب، کوه آتشفشانی تفتان در یک سو و منطقه آبرفتی دشت سیستان در شمال و دشت مستعد کشاورزی دلگان در مرکز، تنوع اقلیمی منحصر به فردی را رقم زده است.
وی ادامه داد: با عنایت به ظرفیت‌های بی بدیل سیستان و بلوچستان، این استان توأمان دارای اولویت‌های طرح شده در سند تحول دولت مردمی است که از جمله این اولویت‌های مهم می‌توان به مزر آبی بیش از ۳۸۰ کیلومتر با کشور‌های حوزه دریای عمان و خلیج فارس، شبه قاره هند و به تبع آن توسعه اقتصاد دریا محور، ظرفیت بی بدیل کانسار‌های معدنی، بالاترین ظرفیت تولید انرژی خورشیدی و بادی در نقاط مختلف استان و نقاط گردشگری بی‌نظیر، جوانترین استان کشور، همچنین مرز خاکی بیش از یک‌هزار و ۲۱۰ کیلومتر با کشور‌های پاکستان و افغانستان اشاره کرد.

شهرکی ادامه داد: وجود ذخایر غنی و متنوع معدنی فلزی و غیرفلزی از جمله کانسنگ‌های مس، طلا، تیتانیوم، آهن، منیزیت، فلدسپات، آنتیموان، منگنز، کرومیت، سنگ‌های تزئینی و سایر مواد معدنی، این استان را آماده ایجاد و توسعه بیش از پیش صنایع تبدیلی و فراوری معدنی کرده است.

وی بیان کرد: همچنین توجه به اهمیت حمایت از بخش صنعت در استان، وجود ۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی با مساحت چهار هزار و ۵۳۶ هکتار بستر مناسبی را همراه با مشوق‌های لازم برای جذب سرمایه گذار در حوزه‌های مختلف صنعتی، صنایع تبدیلی معدنی، کشاورزی و شیلاتی فراهم آورده است.

وجود ذخایر غنی و متنوع معدنی فلزی و غیرفلزی از جمله کانسنگ‌های مس، طلا، تیتانیوم، آهن، منیزیت، فلدسپات، آنتیموان، منگنز، کرومیت، سنگ‌های تزئینی و سایر مواد معدنی، این استان را آماده ایجاد و توسعه بیش از پیش صنایع تبدیلی و فراوری معدنی کرده است

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری سیستان و بلوچستان تاکید کرد: مزیت مهم دیگر استان اقلیم مناسب کشت میوه‌های گرمسیری مانند خرما، موز و انبه است به طوریکه در تولید میوه‌های گرمسیری رتبه اول کشور، تولید خرما رتبه دوم کشور، تولید پسته رتبه نهم کشور را کسب کرده است.
وی ادامه داد: همچنین اقلیم مناسب برای پرورش شتر موجب شده که سیستان و بلوچستان از لحاظ تعداد شتر رتبه اول کشور را کسب کند.

شهرکی تصریح کرد: دارا بودن نوار ساحلی به طول ۳۸۰ کیلومتر با دریای عمان و راه یابی به دریای آزاد، که از این میزان ۸۰ درصد مرز‌های آبی را سواحل صیادی در برمی گیرد و وجود ۱۱ بندر صیادی و مرکز تخلیه صید، زمینه را برای سرمایه گذاری در بخش شیلات و زنجیره ارزش آن فراهم کرده بطوریکه این استان رتبه دوم کشور را در کل تولیدات واستحصال شیلات به خود اختصاص داده است.

وی افزود: همچنین سیستان و بلوچستان از نظر صید تن ماهیان و ارزش اقتصادی صید رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و اراضی مستعد پرورش تکثیر میگو و در سایت‌های مطالعه شده و پرورش ماهی در قفس در سواحل مَکُران و در همین راستا توسعه استخر‌های پرورش ماهیان گرمابی و سردابی در مرکز و شمال استان، از ظرفیت‌های مهم سرمایه گذاری در این بخش محسوب می‌شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری سیستان و بلوچستان تاکید کرد: استراتژیک شهید بهشتی و شهید کلانتری، وجود ۱۵ بازارچه رسمی، موقت و خرده فروشی، وجود ۲ منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار و سیستان و ۲ منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه و رامشار، همچنین پنج فرودگاه فعال در سطح استان شرایط ممتازی را برای تصدی نقش بازرگانی ملی و بین المللی میان اروپا و آسیای مرکزی با آب‌های شرقی، جنوبی و شاخ آفریقا فراهم کرده است.

برچسب ها: استانداری ، اقتصادی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار