مراجعه بیش از ۴ میلیون نفر به اورژانس بیمارستان‌ها در طرح سلامت نوروزی

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به خدمت رسانی اورژانس به مجروحان حادثه تروریستی چابهار و راسک، گفت: وضعیت مجروحان این حادثه با ثبات است و مشکلی وجود ندارد.

جعفر میعادفر با بیان اینکه در ساعات اولیه این حادثه پایگاه‌ها و نیرو‌های اورژانس، به سرعت مجروحان را به بیمارستان‌های چابهار و راسک منتقل کردند، اظهار داشت: خوشبختانه امکانات بیمارستان امام علی (ع) چابهار مناسب بود که خدمات مورد نیاز مجروحان به خوبی انجام شد و در حال حاضر دو نفر از آنها، وضعیت نسبتا نامناسب و نیاز به خدمات مراقبت‌های ویژه دارند.

وی ادامه داد: مجروحان بیمارستان راسک توسط آمبولانس و بالگرد به بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) ایرانشهر انتقال یافتند و اقدامات درمانی لازم برای این مجروحان نیز به سرعت انجام شد از سوی دیگر تیم پزشکی متخصص توسط سازمان اورژانس کشور در همان روز بروز حادثه از کرمان به ایرانشهر عازم شدند.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به نظارت میدانی وزیر بهداشت در سفر روز گذشته به ایرانشهر و بررسی خدمت رسانی به مجروحان این حادثه، یادآور شد: دیروز یک تیم از متخصصان از تهران به ایرانشهر اعزام و وضعیت مجروحان بررسی شد. برخی از مجروحان بنا به تمایل خود و یا خانواده شان به شهر‌های خودشان منتقل شدند.

میعادفر از تلاش نیرو‌های اورژانس و نیرو‌های بیمارستان‌های چابهار، ایرانشهر و راسک تقدیر کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر وضعیت مجروحان با ثبات است و مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به اجرای طرح سلامت نوروزی از سوی وزارت بهداشت در چهار حوزه بهداشت، فوریت‌های پزشکی، درمان و انتقال خون، یادآور شد: این طرح از ۲۴ اسفندماه آغاز شد و تا ۱۴ فروردین سال جاری نیز ادامه داشت. در این مدت بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کردند و حدود ۷۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند.

رییس سازمان اورژانس کشور از انجام ۱۵۸ هزار و ۸۱۹ عمل جراحی در طرح سلامت نوروزی خبر داد و گفت: از این تعداد، بیش از ۵۲ هزار عمل جراحی، اورژانسی و مابقی الکتیو یا انتخابی یا غیراورژانسی بوده که نشان دهنده مشارکت فعال پزشکان و نیرو‌های حوزه درمان بوده است.

میعادفر تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۸۴۷ بیمار از بیمارستان‌های کوچک به بیمارستان‌های بزرگ و اصلی شهر‌ها و کلانشهر ارجاع و توسط همکاران ما در اورژانس به این مراکز منتقل شدند بنابراین انتقال بین بیمارستانی نیز در این ایام فعال بود.

وی به انجام ۲۷۳ هزار و ۷۰۲ ماموریت اورژانس پیش بیمارستانی در طرح سلامت نوروزی اشاره و عنوان کرد: ۴۷ هزار و ۷۷۷ ماموریت مربوط به حوادث ترافیکی بوده که امسال تعداد ماموریت‌های مربوط به حوادث ترافیکی در مقایسه با سال گذشته، ۹ درصد کاهش داشته است.

رییس سازمان اورژانس کشور تعداد کل بازرسی‌های حوزه بهداشت در طرح سلامت نوروزی تا کنون را یک میلیون و ۱۴۷ هزار و ۳۸۰ مورد دانست و گفت: طرح سلامت نوروزی حوزه بهداشت از ۱۵ اسفندماه و با تشدید نظارت بر اماکن بین راهی، اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها آغاز شد که نظارت‌های بهداشتی در طرح سلامت نوروزی امسال نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش داشت.

به گفته میعادفر در طرح سلامت نوروزی ۱۴۰۳ با تشدید نظارت‌های بهداشتی، معدوم سازی مواد غذایی فاسد در سطح کشور ۵۱ درصد رشد داشته و باعث پیشگیری از بروز بیماری برای مردم شده است.

وی تاکید کرد: در طرح سلامت نوروزی امسال همچنین سه هزار و ۵۱۰ مرکز متخلف به دلیل عدم رعایت بهداشت، پلمب شدند. در مجموع امسال وضعیت سلامت در نوروز بهتر از سال گذشته بوده و خدمات وزارت بهداشت در حوزه‌های مختلف نسبت به سال‌های گذشته از نظر کمی و کیفی، افزایش یافته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار