مردم آذربایجان‌غربی عید فطر را با برکت باران جشن گرفتند

رئیس اداره هواشناسی مهاباد با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به آذربایجان‌غربی گفت: با ورود این سامانه طی شبانه روز گذشته، در بیشتر ایستگاه‌های هواشناسی استان بارش باران ثبت شد.

اردلان محمدپور رئیس اداره هواشناسی مهاباد گفت: طی شبانه‌روز گذشته بیشترین بارش استان در پیرانشهر ۳۹ میلی‌متر ثبت شد و بارش‌ها در اشنویه ۳۶ میلی‌متر، سلماس ۲۷.۶ میلی‌متر، ارومیه و چالدران ۲۶ میلی‌متر، سردشت ۲۴ میلی‌متر، میاندوآب ۲۲.۳ میلی‌متر و نقده ۲۱.۷ میلی‌متر گزارش شد.

وی اضافه کرد: طی این مدت همچنین بارش‌ها در مهاباد، بوکان و شاهین‌دژ ۱۶ میلی‌متر، ماکو ۱۵.۸ میلی‌متر، خوی ۱۰۸ میلی‌متر و تکاب ۱۰ میلی‌متر بود.

رئیس اداره هواشناسی مهاباد گفت: این سامانه بارشی از بعداز ظهر دیروز فعالیت خود را به صورت افزایش ابر، بارش باران و رعد و برق آغاز کرده و فعالیت آن تا روز جمعه تداوم دارد، که در مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ و در ارتفاعات احتمال بارش برف وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین فعالیت این سامانه تا روز چهارشنبه خواهد بود، اضافه کرد: با تداوم فعالیت این سامانه بارشی، دمای هوا در این مناطق نیز بین ۳ تا ۴ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته شاهین‌دژ با حداکثر دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد، گرمترین و چالدران با حداقل دما ۳ درجه سانتی‌گراد سردترین شهر‌های آذربایجان‌غربی بود؛ در این مدت دمای هوا در مهاباد بین ۸ و ۱۷ درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

ایستگاه هواشناسی مهاباد در سال ۱۳۳۵ به عنوان ایستگاه باران‌سنجی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۶۴ به ایستگاه سینوپتیک (اصلی) ارتقا یافت و در طول شبانه روز (هر ساعت یک بار) تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود.

شهرستان مهاباد علاوه این ایستگاه هواشناسی سینوپتیک، دارای هفت ایستگاه باران سنجی است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.