رقابت تنگاتنگ چهار نامزد از زنجان در دور دوم انتخابات برای ورود به بهارستان

۲ نامزد از حوزه انتخابیه زنجان و طارم و ۲ داوطلب از حوزه خدابنده در دور دوم انتخابات برای ورود به بهارستان رقابت خواهند کرد.

مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اعلام ستاد انتخابات کشور در ۲۱ حوزه انتخابیه در روز ۲۱ اردیبهشت ماه امسال برگزار خواهد شد که ۲ حوزه آن مربوط به استان زنجان است.

استان زنجان در مجموع چهار حوزه انتخابیه و پنج کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد که در دور اول انتخابات با مشارکت بیش از ۴۸ درصدی مردم استان در ۱۱ اسفند، سه منتخب به خانه ملت راه یافتند.

در دور دوم نیز چهار نامزد برای تصاحب ۲ کرسی مجلس دوازدهم با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

مرحله اول دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با مشارکت بیش از ۴۸ درصدی مردم استان زنجان ۱۱ اسفند سال گذشته برگزار شد.در مرحله اول انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۹۹ داوطلب از حوزه های چهارگانه استان روز انتخابات با یکدیگر به رقابت پرداختند که از این تعداد ۱۱۹ نفر مربوط به حوزه انتخابیه زنجان و طارم، ۲۹ نفر در حوزه انتخابیه ابهر، خرمدره و سلطانیه، ۲۴ نفر در حوزه انتخابیه خدابنده و ۲۷ نفر در حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود رقابت کردند.

ستاد انتخابات کشور در اعلامیه ای ضمن تعیین زمان دقیق برگزاری مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضوابطی را برای شرکت واجدان شرایط در این دوره از انتخابات اعلام کرد.

دبیر ستاد انتخابات استان زنجان با بیان اینکه همه فرایندهایی که در انتخابات دور اول اجرا شد در مرحله دوم این دوره از انتخابات نیز اجرا خواهد شد، گفت: این مرحله از انتخابات در ۲ حوزه انتخابیه زنجان- طارم و خدابنده برای راهیابی ۲ نماینده دیگر از استان به مجلس دوازدهم برگزار خواهد شد.

مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برای راهیابی ۲ نماینده دیگر از استان زنجان به مجلس شورای اسلامی ۲۱ اردیبهشت امسال برگزار می شود.ولی الله رحیمی افزود: بر اساس قانون انتخابات در این مرحله از انتخابات افراد شرکت کننده در مرحله اول باید در همان حوزه انتخابیه که رای داده اند، ‌شرکت کنند و رای دهند و افرادی که در مرحله اول انتخابات شرکت نکرده اند، می توانند در هریک از حوزه های انتخابیه مورد نظر خود رای دهند.

وی یادآور شد: در این مرحله نیز همانند مرحله اول، تبلیغات نامزدها از یک هفته مانده به انتخابات آغاز می شود و تا ۲۴ ساعت قبل از رای گیری ادامه خواهد داشت.

رحیمی اظهار داشت: متولدان ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ و ماقبل آن واجد شرایط سنی برای شرکت در مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند.

وی گفت: برای برگزاری هرچه بهتر این مرحله از انتخابات نیز تهمیدات لازم اندیشیده شده است و شعبه‌های اخذ رای ساماندهی و آموزش های لازم به عوامل اجرایی ارائه می شود.


رئیس ستاد انتخابات استان زنجان در این باره،‌ گفت: با هماهنگی وزارت کشور و شورای نگهبان انتخابات دور دوم در ۲ حوزه انتخابیه زنجان و طارم و حوزه انتخابیه خدابنده ۲۱ اردیبهشت ماه امسال برگزار می‌شود.

ابوالفضل رفیعی افزود: در پایان انتخابات یازدهم اسفند سال گذشته از چهار حوزه انتخابیه استان زنجان، انتخابات ۲ حوزه به دور دوم کشیده شد.

وی گفت: در حوزه انتخابیه زنجان و طارم و حوزه خدابنده انتخابات برای کسب ۲ کرسی باقیمانده از پنج کرسی استان زنجان برگزار می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان میزان مشارکت زنجانی‌ها را در مرحله اول انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۴۸.۴۲ درصد بیان کرد و افزود: صحت انتخابات دور اول در همه حوزه‌های انتخابیه استان زنجان به تایید شورای نگهبان رسید.

تعیین تکلیف نمایندگان ۲ حوزه انتخابیه زنجان در دور دوم انتخابات

فرماندار زنجان گفت: در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه زنجان و طارم مصطفی طاهری با کسب ۴۴ هزار و ۹۲۶ هزار رای با ۲۷.۲۵ درصد آرا به عنوان منتخب اول به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

پرویز خالقی افزود: رقابت برای کسب یک کرسی دیگر از مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه زنجان و طارم میان ۲ تن از داوطلبان به دور دوم کشیده شد.

این مسوول گفت: نبی‌الله محمدی در دور اول ۲۶ هزار و ۷۸ رای معادل ۱۵.۸۲ درصد آرا و محمد اسماعیلی ۱۸ هزار و ۳۸۰ رای معادل ۱۱.۱۵ درصد آرا را کسب کرده بودند که باید در دور دوم انتخابات نیز به رقابت بپردازند.

وی اظهار داشت: حوزه انتخابیه زنجان و طارم داری ۲ کرسی در مجلس شورای اسلامی هستند.

فرماندار شهرستان خدابنده نیز گفت: در حوزه انتخابیه خدابنده هیچ یک از نامزدها در مرحله اول موفق به راهیابی به مجلس نشدند و انتخاب نماینده این حوزه به دور دوم کشیده شد.

جواد تاراسی افزود: پس از شمارش آرای ماخوذه هیچ یک از نامزدها نتوانستند ۲۰ درصد آرا را کسب کنند و بر همین اساس رقابت میان سعید رفیعی که در دور اول ۱۵ هزار و ۹۴۹ رای و احمد بیگدلی که ۱۴ هزار و ۴۵۵ رای کسب کرده بودند، به مرحله دوم رفت.

وی اظهار داشت: شهرستان خدابنده یک کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد.

مرحله دوم انتخابات مجلس دوازدهم در ۲۱ حوزه کشور و از آن جمله ۲ حوزه انتخابیه استان زنجان برگزار خواهد شد.در مرحله اول انتخابات مصطفی طاهری که در مجلس یازدهم نیز به عنوان نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی حضور داشت، به مجلس دوازدهم راه یافت، همچنین از حوزه انتخابیه ابهر، خرمدره و سلطانیه منصور علیمردانی و از حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود نیز سید جمال موسوی به عنوان چهره های جدید الورود به مجلس راه یافتند.

دور دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه ۲۱ اردیبهشت در ۲۱ حوزه شامل «تبریز، آذرشهر و اسکو»، «شبستر»، «میانه»، «پارس آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان»، «سمیرم»، «لنجان»، «کرج، اشتهارد و فردیس»، «تهران، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «بیرجند، درمیان و خوسف»، «مشهد و کلات»، «آبادان»، «رامهرمز و رامشیر»، «خدا بنده»، «زنجان و طارم»، «شیراز و زرقان»، «مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد»، «کرمانشاه»، «گنبد کاووس»، «خرم‌آباد و چگنی»، «قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی» و «ملایر» برای تعیین تکلیف ۴۴ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.