برگزاری آیین هزارساله سوله در جوانرود

مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات کرمانشاه از برگزاری آیین هزارساله سوله در روستای کلاشی لولم جوانرود خبرداد.

سیف الله رنجبر مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات کرمانشاه با اشاره به قدمت آیین سوله در روستای کلاشی لولم جوانرود، گفت : مردم این روستا طبق عادتی دیرینه گله‌های بز و گوسفند خود را به دست چوپان‌ها می‌سپارند تا آنها را برای چرا به مراتع ببرند و چوپانان نیز هر ۲۰ روز گله‌ها را به پایین دست کوه می‌آورند تا مردم روستا آیینی کهن را برگزار کنند.

وی افزود: در این آیین که سوله نام دارد، مردم روستای کلاشی لولم در مکانی به نام "بانه همیر" که در مجاورت رودخانه خروشان "لیله" واقع شده، روی سنگ‌ها نمک می‌پاشند تا گله‌ها به محض اینکه به دامنه کوه رسیدن با این نمک‌ها تغذیه کنند.

مدیرپایگاه جهانی اورامانات خاطرنشان کرد: آنگونه که مردم محلی می‌گویند این آیین هزار سال است برگزار می‌شود و شاهد این مدعا هم سنگ‌هایی است که مردم روی آنها نمک‌ها را می‌پاشند که به علت لیسیدن مداوم آنها توسط گله بز‌ها و گوسفندها، در طول زمانی بسیار طولانی کاملا صاف و صیقل زده شده اند.

وی تاکید کرد: زمانی که چوپانان به همراه گله بز‌ها و گوسفندان به بانه همیر می‌رسند، بانوان روستا مشغول پاشیدن نمک روی سنگ‌ها می‌شوند و مرد‌ها هم با هدیه‌هایی که به آن "سرخوی" گفته می‌شود برای قدردانی به استقبال چوپانان می‌روند تا با این هدیه‌ها به آنها انگیزه ببخشند.

رنجبر اضافه کرد: پس از اینکه مردم روستا هدیه‌های خود را که معمولا شامل کلوچه، توت، گردو و... است به چوپانان هدیه دادند، چندساعتی را هم در فضایی دوستانه و صمیمی با آنان به گفتگو می‌نشینند تا درباره برنامه‌های پیش رو تصمیم گیری‌هایی داشته باشند.

وی در خصوص اهمیت آیین سوله هم گفت: نمک یکی از مواد معدنی مهم برای دام‌ها به شمار می‌رود که باید در تغذیه آنها گنجانده شود و در غیر اینصورت احتمال ابتلای دام‌ها به برخی از بیماری‌ها و حتی مرگ ناگهانی آنها وجود دارد.

مدیر پایگاه جهانی اورامانات در پایان خاطرنشان کرد: آیین سوله و مراسم رونمایی از لوح ثبتی آن که زمستان ۱۴۰۱ به ثبت ملی رسید، ۲۲ فروردین با حضور مدیرکل پایگاه‌های جهانی و ملی وزارت میراث فرهنگی در روستای کلاشی لولم برگزار شد .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار