سال گذشته ۱۱ هزار نوزاد و کودک در زنجان غربالگری شنوایی شدند

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: سال گذشته با اجرای طرح پیشگیری از ناشنوایی نوزادان، ۱۱ هزار نوزاد و کودک در سطح استان غربالگری شدند.

روح اله خدابنده لو مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: آزمایش‌های مربوط به کودکان ارجاعی و دارای عوامل خطر در مراکز با دستگاه‌های کوچک، بدون درد و خطر در شرایطی که نوزاد به آرامی استراحت می‌کند انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: آزمون غربالگری، آزمونی ساده است که فقط چند دقیقه طول می‌کشد و هدف آن شناسایی نوزادانی است که نیاز به ارزیابی بیشتری دارند.

این مسوول ادامه داد: غربالگری نوزادان بسیار مهم است و اگر بررسی شنوایی نوزاد دیر انجام گیرد موجب تاخیر در رشد و زبان او می‌شود و بر روی توانایی کودک برای یادگیری، تحصیل و ارتباطات اجتماعی تاثیر می‌گذارد.

وی اظهار داشت: کشف زودهنگام کم شنوایی پیش از سه ماهگی و ارائه خدمات لازم قبل از ۶ ماهگی برای نوزاد و خانواده او ضروری است و این موضوع اهمیت ویژه‌ای داردو

مدیر کل بهزیستی استان ادامه داد: سال گذشته و در راستای خدمت رسانی مطلوب اولین مرکز توانبخشی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در شهر زنجان افتتاح شد.

وی یادآور شد: خدمات گفتار درمانی، شنوایی شناسی، روانشناسی، مربی آموزشی و هنری و ورزشی برای کودکان بدو تولد تا ۱۰ سال در این مرکز ارائه می‌شود و دیگر نیازی نیست خانواده‌ها برای آموزش کودک ناشنوای خود به استان‌های دیگر بروند.

خدابنده لو با بیان اینکه در این مرکز، کودک دارای اختلال شنوایی از نظر سطح شنیداری، میزان افت شنوایی، سطح زبان بیانی و درکی و اختلالات تلفظی ارزیابی می‌شود، خاطر نشان کرد: برای هر کودک برنامه درمانی اختصاصی تهیه و تدوین شده و مربی‌های آموزشی بر اساس برنامه اختصاصی با کودک تمرین می‌کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.